Aktuální článek
HempToday: Jak si vede konopí ve světě?

HempToday: Jak si vede konopí ve světě?

  • Technické konopí je na tom v různých koutech světa zase o něco lépe.

Jsme na cestě k tomu, aby se technické konopí stalo standardně využívanou komoditou. Jakým způsobem k tomu spějí státy ve světě?

 

01: Zlepšení přístupu ke konopí v JAR

Legislativní změna v Jihoafrické republice sice nepřináší maximum možného, nicméně vyjasnila přístup státu k CBD produktům, které mohou být v baleních do 600 miligramů a dávkování do 20 miligramů na den prodávány i jako doplňky stravy, dále k obsahu THC, jehož stopové množství bylo povoleno v potravinách, a konečně i k samotné rostlině konopí, jejíž regulace byla přesunuta z působnosti ministerstva zdravotnictví na ministerstvo zemědělství. Mezi nedostatky změny je možné řadit limit 0,2 procenta THC u technického konopí, jehož nepřekročení bude v jihoafrickém klimatu často problematické a silně omezí počet odrůd vhodných k osevu.

02: Otevřený dopis irských konopářů tamní vládě

Současnou situaci konopné legislativy a nedostatečné využití environmentálního potenciálu konopí kritizuje Irská konopná federace (HFI) v otevřeném dopise tamní vládě a státním orgánům. Po změně zákonů v roce 2018 bylo irské konopné zemědělství a navazující zpracovatelský průmysl silně zasaženy. Dle současné úpravy spadá veškerá problematika konopí pod resort zdravotnictví, které restriktivní politikou omezuje možnosti pěstování technického konopí. „Není nám jasné, kdo informuje vládu o podmínkách v konopném průmyslu, ale jisté je jedno: irský konopný průmysl nenachází pochopení u žádných státních úřadů či agentur,“ uvedla mimo jiné v dopise HFI. Situace v Irsku ukazuje, že u tak multifunkční plodiny je nutno hledat řešení napříč tradičními politickými resorty a konzultovat právní úpravy i se specialisty na konopí, nikoli pouze s experty na zdravotnictví, zemědělství či průmysl.

03: Využití konopné biomasy k výrobě elektřiny ve Francii

Vzhledem k tomu, že Francie je dlouhodobě největším evropským producentem technického konopí, hledají místní farmáři a zpracovatelé další možnosti jeho využití. Startupová společnost Qairos Energies představila svůj ambiciózní plán na masové využití konopí k výrobě metanu a vodíku v bioplynových stanicích. Oba cílové produkty mají saturovat okolní poptávku po energiích v domácnostech, průmyslu a dopravě. Celý provoz bude po dokončení zpracovávat konopí pěstované na ploše přibližně tisíc hektarů (zhruba dvojnásobek plochy oseté technickým konopím v ČR).

04: Limit THC pro technické konopí posunut v Ekvádoru na 1 %

Ekvádor se díky novému zákonu v červenci zařadil mezi státy, které mají limit THC v rostlině konopí nastaven na jedno procento. Zejména v případě této země ležící v blízkosti rovníku se jedná o jasně odůvodnitelné opatření, neboť vyšší teploty mají vliv na obsah účinných látek v rostlině a mezinárodně běžnější nižší limity by zde pěstování fakticky znemožnily. Zákon zároveň vyjmul konopí ze seznamu zakázaných látek a svěřil jeho problematiku resortu zemědělství. Obě tato opatření směřují k pravidelné produkci suroviny a ekonomickému přínosu ze vznikajícího konopného průmyslu. Vzhledem k velmi kompetitivní ceně práce v Ekvádoru přináší odstranění legislativních bariér šanci na růst ekonomiky postavené na obnovitelném biologickém zdroji. Posouvání limitu obsahu THC v technickém konopí na jedno procento je světovým trendem poslední doby a zatím bylo uzákoněno v Thajsku, Malawi, Uruguayi a Švýcarsku.

05: Lokální výjimka z regulace technického konopí v jihokorejské provincii

V Jižní Koreji platí již sedmdesát let přísná regulace konopí. Je povoleno pouze pěstování na semena a vlákno a všechny ostatní části rostliny jsou postaveny mimo zákon. Celostátní regulace zatím zůstává, od června 2020 však s jednou výjimkou. Jedná se o takzvanou „Speciální volnou oblast pro technické konopí“ v provincii Severní Kjongsang. V této zóně je plánován rozsáhlý výzkumný projekt ověřující potenciál konopí, jako podklad pro jeho využití a argument pro změnu restriktivní legislativy. Celou oblast bude od ledna 2021 spravovat místní Ústav pro bioprůmyslový výzkum ve spolupráci s odborníky na pěstování a zpracování konopí.

Více informací a aktualit ze světa konopí najdete v češtině na https://hemptoday.net/cz/.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!