Aktuální článek
HempToday: technické konopí expanduje ve světě

HempToday: technické konopí expanduje ve světě

Profilový obrázek

Zatímco v Číně osévají pole konopím, v JAR zapracovávají pěstování konopí do národních plánů. Farmářům v USA se mírně povolují restrikce a v Británii vzniká aktivistická konopná skupina. Portugalsko se však potýká s byrokratickými překážkami.

Expanze pěstování technického konopí v čínské provincii Chej-lung-ťiang

Nejsevernější čínská provincie vsadila v duchu hesla „jedno území, jeden průmysl“ na produkci a textilní zpracování technického konopí již v roce 2016. Tehdejší rozloha osetých polí činila 607 hektarů, což je srovnatelné s produkcí konopí v České republice. Textilní zpracování konopí zde dostalo zelenou, osetá plocha se tak každý rok zvětšuje a v letošním roce se očekává sklizeň
na přibližně 16 200 hektarech. To bude znamenat, že zhruba polovina světové produkce konopí
na vlákno bude v roce 2021 pocházet právě z provincie Chej-lung-ťiang. Jinými slovy, rozloha polí osetých technickým konopím se zde za posledních pět let zvětšila sedmadvacetkrát. Při pěstování a textilním zpracování jsou zde využívány moderní technologie včetně hnojení drony a enzymatického štěpení konopného stonku.

Národní plán pro konopí v JAR

Vláda Jihoafrické republiky představila komplex opatření na stimulaci průmyslu a zemědělství v zemi, v rámci něhož dává prostor i rozvoji pěstování a zpracování konopí nastíněnému ve státní strategii zvané National Cannabis Master Plan (NCMP). Plán byl představen na začátku dubna 2021 a má během tří let vytvořit 25 000 pracovních míst a návratnost do veřejných financí ve výši 1,9 miliardy dolarů. Ačkoli je pěstování technického konopí v JAR povoleno už od roku 1999, legislativa doposud nepovolila plné využití potenciálu konopí ani dostatečný rozvoj konopného průmyslu spojený s komercionalizací plodiny. NCMP si klade za úkol primárně odstranit stávající legislativní bariéry, a to zejména v protidrogových zákonech, způsobující problémy s distribucí konopných semen a trestní postih některých pěstitelů, a uznat konopí za plnohodnotnou zemědělskou plodinu. Zda plán vlády prezidenta Cyrila Ramaphosy navazující na přehodnocení přístupu k CBD v roce 2020 přinese zamýšlený efekt, uvidíme v roce 2023.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 66, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!