Zatímco v Číně osévají pole konopím, v JAR zapracovávají pěstování konopí do národních plánů. Farmářům v USA se mírně povolují restrikce a v Británii vzniká aktivistická konopná skupina. Portugalsko se však potýká s byrokratickými překážkami.
Expanze pěstování technického konopí v čínské provincii Chej-lung-ťiang
Nejsevernější čínská provincie vsadila v duchu hesla „jedno území, jeden průmysl“ na produkci a textilní zpracování technického konopí již v roce 2016. Tehdejší rozloha osetých polí činila 607 hektarů, což je srovnatelné s produkcí konopí v České republice. Textilní zpracování konopí zde dostalo zelenou, osetá plocha se tak každý rok zvětšuje a v letošním roce se očekává sklizeň
na přibližně 16 200 hektarech. To bude znamenat, že zhruba polovina světové produkce konopí
na vlákno bude v roce 2021 pocházet právě z provincie Chej-lung-ťiang. Jinými slovy, rozloha polí osetých technickým konopím se zde za posledních pět let zvětšila sedmadvacetkrát. Při pěstování a textilním zpracování jsou zde využívány moderní technologie včetně hnojení drony a enzymatického štěpení konopného stonku.
Národní plán pro konopí v JAR
Vláda Jihoafrické republiky představila komplex opatření na stimulaci průmyslu a zemědělství v zemi, v rámci něhož dává prostor i rozvoji pěstování a zpracování konopí nastíněnému ve státní strategii zvané National Cannabis Master Plan (NCMP). Plán byl představen na začátku dubna 2021 a má během tří let vytvořit 25 000 pracovních míst a návratnost do veřejných financí ve výši 1,9 miliardy dolarů. Ačkoli je pěstování technického konopí v JAR povoleno už od roku 1999, legislativa doposud nepovolila plné využití potenciálu konopí ani dostatečný rozvoj konopného průmyslu spojený s komercionalizací plodiny. NCMP si klade za úkol primárně odstranit stávající legislativní bariéry, a to zejména v protidrogových zákonech, způsobující problémy s distribucí konopných semen a trestní postih některých pěstitelů, a uznat konopí za plnohodnotnou zemědělskou plodinu. Zda plán vlády prezidenta Cyrila Ramaphosy navazující na přehodnocení přístupu k CBD v roce 2020 přinese zamýšlený efekt, uvidíme v roce 2023.
Byrokratické obstrukce v Portugalsku
Portugalské Generální ředitelství pro potraviny a krmiva, které má od dubna 2020 ve své gesci vydávání licencí na pěstování technického konopí v zemi, silně zpozdilo řízení o udělení licencí
na letošní osev. Ze šedesáti přijatých žádostí nakonec na začátku července povolilo osev dvaceti subjektům. Pro úspěšnou sklizeň herby na extrakci je v Portugalsku právě červenec nejzazší dobou pro osev na polích, zatímco osev na vlákno a semena se letos v zemi již nestihne. Prodleva způsobená laxností zodpovědného orgánu státní správy již stála místo ředitelku jeho Odboru pro odrůdy a semena Teresu Marii Pais Nogueira Coelho. Humberto Nogueira z portugalské konopné asociace ACCIP k tomu dodal: „Doufáme, že další zodpovědná osoba bude o trochu více informována o evropském a globálním trhu s technickým konopím, takže nás nechá pracovat stejně jako ostatní evropští farmáři.“
Nová silná prokonopná skupina ve Velké Británii
Začátkem července byl oznámen vznik skupiny CanIndCou (CIC) složené ze zástupců britských nemocnic, pacientů, lékařů a producentů, které spojuje téma konopí pro léčebné použití. Základním cílem skupiny je tlak na vývoj konopné legislativy v zemi směrem k liberalizaci a většímu využití potenciálu konopí v medicíně. „Nesmíme zapomínat na kořeny celého systému, na ty nemocné dospělé a děti, kteří – pokud mají dost štěstí a získají předpis na léčebné konopí – musí čelit jeho vysokým cenám a dlouhým čekacím lhůtám,“ uvedla k poslání CIC koordinátorka Kate Thorpe. Rigidní situaci v Británii nejlépe ilustruje odmítnutí registrace původního názvu subjektu „Cannabis Industry Council“ do rejstříku z důvodu uvedení výrazu cannabis v obchodním jméně.
Michigan upravil státní legislativu pro technické konopí
Po přijetí zemědělského zákona (tzv. Farm Bill) koncem roku 2018, který na federální úrovni povolil pěstování technického konopí v USA, bylo nutné upravit předpisy jednotlivých států Unie tak, aby s ním byly v souladu. Ve státě Michigan se tak stalo na jaře letošního roku a jeho nově přijatý Michigan’s Industrial Hemp Growers Act zajišťuje konopným farmářům stabilní právní prostředí, a to zejména vyloučením jejich trestního stíhání při překročení obsahu THC v rostlině až do výše 1 procenta, pokud se v rámci roku neopakuje vícekrát nebo není jinak význačný. Federální limit pro pěstované odrůdy 0,3 procenta THC je tak v rámci jednotlivých států upraven tak, aby umožnil rychlý rozvoj zemědělské produkce a navazujícího konopného průmyslu.
Zdroj: hemptoday.net
Více informací a aktualit ze světa konopí najdete v češtině na hemptoday.net/cz/.