Aktuální článek
Historické vítězství: UFC povolilo užívání konopí mimo zápasy

Historické vítězství: UFC povolilo užívání konopí mimo zápasy

  • Podle nového rozhodnutí nebudou nadále zápasníci ve smíšených bojových uměních (MMA) trestání za zbytkové množství konopí v těle.

Americká promotérská společnost Ultimate Fighting Championship (UFC) a Antidopingová agentura Spojených států (USADA) 14. ledna oznámily, že až na výjimky nebudou MMA zápasníci trestání za užívat konopí mimo soutěž. Vedení obou organizací uvedla, že v rámci „ustanovení o konopí a přírodních kanabinoidech“ provedla zásadní změny.

Metabolit THC nevadí

Dle nového rozhodnutí se tak přítomnost metabolitu karboxy-THC v těle již nebude považovat za porušení pravidel. Výjimku budou představovat případy, kdy „důkazy potvrdí, že zápasník látku úmyslně užil pro zlepšení výkonu.“

„Ačkoliv si i nadále nepřejeme, aby zápasníci soutěžili pod vlivem konopí, zjistili jsme, že zbytkové množství karboxy-THC v krvi nebo v moči z vědeckého hlediska nepředstavuje problém. THC se rozpouští tucích, takže se po strávení ukládá do tukových tkání a jiných orgánů v těle. Proto se někdy i dlouho po vytrávení může v tělesných tekutinách stále vyskytovat,“ uvedl v prohlášení viceprezident UFC pro zdraví a výkon sportovců Jeff Novitzky.

Během diskuze vedení se zápasníky se ukázalo, jak velké množství z nich konopí užívá ne k rekreačním, ale čistě k léčebným účelům.

„V zásadě nám záleží jen na tom, co zápasníci užívají v den zápasu, a nikoli několik dnů či týdnů před ním, jak tomu v případě pozitivních výsledků na přítomnost THC v těle dříve mnohdy bývalo,“ dodal.

Novitsky zmínil, že, přestože se THC, resp. jeho metabolity v organismu drží dlouho, konkrétní účinky trvají v řádu hodin, a ne dnů. Na základě toho by přítomnost THC automaticky neměla znamenat porušení dopingových pravidel. „Pokud to nemá vliv na zápasnickou způsobilost, tak proč bychom se proboha měli starat o to, co někdo dělal před týdnem, nebo třeba jen noc před zápasem,“ prohlásil Novitzky pro americkou televizi ESPN.

Složité dokazování

Kvůli rozhodnutí ze strany UFC bude pro americkou antidopingovou agenturu do budoucna velmi složité zápasníky za přítomnost THC v těle potrestat. V konečném důsledku to vlastně ani nebude možné. Novitzky podotknul, že USADA by muselo prokázat, že zápasník konopí užil těsně před zápasem.

„Nevzpomínám si,“ dodal viceprezident promotérské společnosti, „že by za celou historii UFC k něčemu takovému došlo. Podobné nařčení by bylo na místě, jen kdyby se zápasník doslova vklopýtal do ringu, byl by cítit po konopí, měl zarudlé oči a podobně. Něco takového by se ovšem mohlo stát jen stěží. Za šest let v UFC jsem rozhodně nic takového nezažil.“

Zjistili jsme, že zbytkové množství karboxy-THC v krvi nebo v moči z vědeckého hlediska nepředstavuje problém.

Novitzky dále poznamenal, že během diskuze se zápasníky se ukázalo, jak velké množství z nich konopí užívá ne k rekreačním, ale čistě k léčebným účelům.

„Spousta z nich se k němu obrací kvůli bolestem, úzkostem a problémům se spánkem, jen aby se nemuseli spoléhat na mnohem nebezpečnější léky, na nichž by si mohli vypěstovat závislost, Konopí nemá na sobotní zápasy vůbec žádný vliv, takže jsme určitě učinili krok správným směrem. Nemůžu se dočkat, až toto ustanovení vejde v platnost,“ uzavřel viceprezident UFC.

„Konopí bylo ze seznamu zakázaných látek vyřazeno ze zdravotních a bezpečnostních důvodů, aby nebyli diskriminováni ti, kteří jej užívají v rámci léčby závislosti, jež může ohrozit nejen zdraví, ale i bezpečí zápasníků v oktagonu,“ stojí v tiskovém prohlášení americké antidopingové agentury.

Zdroj: UFC Decides Marijuana No Longer Violates Anti-Doping Rules

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!