Aktuální článek
Jak vzniklo moderní konopí?

Jak vzniklo moderní konopí?

  • Pohled do historie hybridů.

Pěstitelé konopí neustále hledají nové a zajímavé odrůdy. Díky nespočtu chuťových profilů i plejádě nejrůznějších účinků je dnes počet možných kombinací takřka nekonečný. V posledních šedesáti letech se šlechtitelé zaměřili především na rozmanitost, takže navzájem křížili odrůdy z celého světa.

Díky tomu, že zákony týkající se konopí se začínají po celém světě postupně uvolňovat, je šlechtění snazší než kdy dříve a k dostání je tak nepřeberné množství odrůd. Když listujete katalogem semen a přemýšlíte, kterou vyzkoušet jako další, jistě vás čas od času napadne: „Kde se všechny ty odrůdy vzaly?“ Historie mnoha moderních strainů je spletitá, neboť jsou to již mnohanásobní kříženci dalších kříženců. Základních stavebních kamenů ve světě konopí je však relativně málo – drtivá většina moderních variet vděčí za svůj původ jen několika málo klíčovým šlechtitelským projektům, založeným na původních odrůdách (tzv. landraces).

Základní vzdělání

Mít povědomí o historii moderních konopných kříženců není žádná obskurní znalost jen pro ty nejzapálenější milovníky konopí. Když totiž znáte historii odrůd, můžete si mnohem snadněji vybrat semena či klony.

Semenné banky dnes svým zákazníkům nabízejí nepřeberné množství odrůd na míru jejich požadavkům – a znalosti ohledně jejich historie přijdou vhod, zejména když vybíráte z širokého spektra chutí a účinků.

Pěstitelé by také měli vědět, jaké podmínky a pěstební postupy vyhovují kterým odrůdám. I tyto parametry totiž závisejí na jejich původu. Znalost historie je v neposlední řadě klíčová i pro šlechtitele, chtějí-li vyvíjet inovativní a kvalitní odrůdy.

Rostliny tu nejsou od toho, aby se řadily do nějakých katalogů či klasifikací.

Taxonomie konopí

Konopí má mnoho podob. Názory na jeho klasifikaci se různí, nicméně podle moderní koncepce rozlišujeme sativu, indiku, afghán a ruderalis. Přední světový etnobotanik Richard Evans Schultes poznamenal, že „zapálení taxonomové“ se sice již léta snaží usilovně zaškatulkovat všechno rostlinstvo, nicméně vrozená flexibilita rostlin, jejich přizpůsobivost a schopnost množit se napříč zdánlivě odlišnými rody a druhy poukazuje na to, že „rostliny tu nejsou od toho, aby se řadily do nějakých katalogů či klasifikací.“ Schultes dále upozorňuje, že u klasifikace rostlin, jako je konopí, „je zásadní brát ohled na historii.“ Zkusme si tedy definovat jednotlivé druhy konopí pokud možno co nejpraktičtěji.

Poznámka redakce: V seedbankách a growshopech se konopí tradičně dělí na sativy a indiky, resp. samonakvétací (hybridy indik a sativ s ruderalis). V Legalizaci č. 55 jsme zveřejnili novou klasifikaci, která sativu chápe jako konopí technické, tedy nepsychoaktivní, zatímco psychoaktivní konopí dělí na indiku a afghán. Klasifikace v tomto článku je hybridem obou, poněvadž sativa je zde nadále řazena mezi šlechtěné psychoaktivní druhy, avšak zároveň se zde rozlišuje mezi indikou a afghánem.

Sativa

Rostliny rodu Cannabis sativa (spadá sem povětšinou i technické konopí určené pro hospodářské účely) mohou dorůst až do výšky šesti metrů, mají hladké a duté stonky s většími vzdálenostmi mezi jednotlivými patry než ostatní druhy konopí a tvoří se na nich z části odkryté nažky (nažky jsou suché plody, které najdete například i u slunečnic – běžně se jim sice říká semena, ale ve skutečnosti se jedná o miniaturní plody obsahující jedno semeno). Listy sativy jsou relativně velké a mají kopinaté lístky. Květenství má takzvaně nedeterminované– to znamená, že nemá konečný květ a produkuje nové květy nad těmi staršími. Doba kvetení je proto relativně dlouhá. Odrůdy rostoucí v rovníkových oblastech přitom mohou kvést až pět měsíců.

Sativy sice rostou i mimo tropy, ale lépe se jím daří v teplejších zeměpisných šířkách, kde se délka dne během roku příliš nemění a kde jsou vyšší teploty, které jim umožňují pozvolný vývoj.

Sativa
Indika

Rostliny rodu C. indica subsp. indica bývají nižší než sativy – v některých případech mohou dorůst až třímetrové výšky a jejich kvetení je o poznání více determinované. Mají hladké, pevné téměř plné stonky a jejich lístky jsou menší než u sativy či afghánského konopí. Indika má listy tlustší než sativa, ale stále poměrně úzké a zašpičatělé.

Indika
Afghán

Afghánské konopí neboli C. indica subsp. afghanica se přizpůsobilo chladnému horskému podnebí pohoří Hindúkuš a často se pěstuje na výrobu hašiše – je nižší, podsadité, nahusto obsypané květy a má téměř plné stonky. Afghánské konopí bývá často zaměňováno za indiku, ale již v roce 1926 ho za samostatný druh prohlásil botanik Nikolaj Vavilov. Afghánské konopí má dle jeho popisu nižší vzrůst (méně než 180 cm), žebrované stonky, širší a delší lístky a vyznačuje se delšími řapíky, hustšími palicemi, kratší dobou kvetení a o něco sedativnějšími účinky, než jsou typické pro indikové odrůdy.

Když většina pěstitelů konopí hovoří o indice, myslí tím ve skutečnosti rostliny s afghánským původem. Indický subkontinent je obrovský a ve všech ohledech rozmanitý, počínaje velehorami na severu a konče tropickými džunglemi na jihu, takže není divu, že je tam i velké rozpětí druhů.

Ruderalis

Druh ruderalis byl poprvé klasifikován v roce 1924 a dle botaniků pochází ze západního Ruska, západu Sibiře a Střední Asie. Cannabis ruderalis mívá obvykle na výšku pod 60 centimetrů, někdy se vůbec nevětví, má hladké duté stonky a malé, široké lístky.

Ruderalis se ve světě moderního konopí proslavilo především jako zdroj samonakvétací genetiky. Samonakvétací odrůdy na rozdíl od většiny ostatních „fotoperiodických“ pro zahájení fáze květu nepotřebují kratší dny (méně než 12 hodin světla). Nezávisle na denním cyklu začnou kvést pár týdnů od vyklíčení a obvykle dokvétají za tři měsíce od zasazení semínka. Šikovný zahradník tak může v našich klimatických podmínkách stihnout dvě, někdy i tři sklizně za sezónu.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!