Například rada města Nashville ve státě Tennessee se rozhodla přestat soudně stíhat případy držení menšího množství konopí. Město Portland v Oregonu zase přesměrovalo veškeré příjmy z daní pocházející z konopného průmyslu tak, aby nesměřovaly do rukou místní policie. Zákonodárci v Coloradu mezitím schválili již dlouho odkládaný návrh zákona, který má za cíl řešit sociální spravedlnost a stáhnout starší obvinění a tresty související s konopím. Kalifornský okres Sonoma a stát New York se pak rozhodly zapracovat na programech, které mají za cíl obviněným vymazat z trestního rejstříku záznamy o proviněních spojených s konopím.
Zatčení z důvodu držení konopí často bývá záminkou pro nepřiměřené zákroky.
Válka s konopím dopadá na hlavy Afroameričanů nespravedlivě již celé desítky let. Dle dat Americké unie občanských práv (ACLU) mají občané Spojených států s černou pletí čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou zatčeni za držení či užívání konopí, než jejich bílí spoluobčané. Míra užívání je přitom u obou skupin obyvatelstva podobná. Zákonodárci i zástupci hnutí Black Lives Matter tvrdí, že protesty za sociální spravedlnost, které začaly jako reakce na vraždy George Floyda, Breonny Taylorové a řady dalších Afroameričanů, přesvědčily váhavé úředníky a členy vlády, aby podpořili změny drogových zákonů, a motivovaly státní zástupce, aby konečně zahájili diskuzi o reformě konopných zákonů.
Protesty přinášejí první ovoce
V říjnu senátoři z Pensylvánie za demokratickou stranu Sharif Streer a Daylin Leach představili návrh zákona o legalizaci konopí. Street se nechal slyšet, že zpočátku návrh zákona veřejně podpořili asi jen tři zákonodárci zastupující demokraty. Zákon o legalizaci pravděpodobně během nadcházejícího zasedání schválen nebude, ale od té doby, co v Pensylvánii začaly plošné protesty proti systémovému rasismu, začal návrh zákona mezi jeho kolegy z demokratické strany získávat čím dál více podpory. V červenci podepsalo 15 z 21 pensylvánských senátorů zastupujících demokraty včetně Streeta dopis, který vyzývá k bezodkladnému přijetí tohoto zákona. Street prohlásil: „Spousta členů demokratické strany svým podpisem otevřeného dopisu podpořila legalizaci v reakci na současné rozsáhlé protesty za sociální spravedlnost.“
Většina států i měst, které zásadně upravily své zákony týkající se konopí, k těmto změnám směřovala již delší dobu.
Colorado legalizovalo konopí již před téměř osmi lety – tehdy ale zákonodárci na program, který by měl za cíl dosáhnout společenské rovnosti či rušení obvinění spojených s konopím ještě nemysleli. Demokratický kongresman Jonathan Singer poprvé přišel s návrhem odstranění záznamů z trestního rejstříku spojených s konopím v roce 2014 a od té doby se snaží prosadit zákon, který by veškerá obvinění za držení konopí stáhnul.
Singer upozornil, že až nyní, ve světle protestů za rasovou rovnost, se návrh dostal na guvernérův stůl a konečně má podporu obou stran politického spektra – ve státním senátu dostal návrh zákona o sociální rovnosti a odstranění záznamů z trestního rejstříku pouze jediný negativní hlas. Guvernér Colorada Jared Polis ztvrdil přijetí tohoto zákona koncem letošního června.
Zpátky do práce
„Bez aktuálních protestů bychom se pravděpodobně tak dlouho odkládaného schválení návrhu zákona o rovnosti ohledně konopí nedočkali,“ upozornil Singer. „Společnost se konečně začíná probouzet.“ Dokonce i odpůrci legalizace konopí si všimli, že veřejnost se začala zajímat o problematiku zákonů a trestání provinění spojených s konopím. „Současná situace nám překvapivě poskytla příležitost otevřít diskuze, které by jinak vůbec nebyly možné,“ nechal se slyšet Kevin Sabet, zakladatel organizace Smart Approaches to Marijuana, která usiluje o dekriminalizaci konopí, ale ne o jeho legalizaci. Sabet uvedl, že v několika posledních týdnech se snažil se zástupci organizací bojujících za rasovou rovnost dohodnout na tom, jak by se společnost mohla zbavit trestů za užívání konopí, aniž by zároveň nutně musela konopí plně legalizovat.
Lidé s černou pletí mají oproti svým bílým spoluobčanům čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou zatčeni za držení či užívání konopí. Míra užívání je přitom u obou skupin obyvatelstva podobná.
Sabet si ale nemyslí, že by jeho dosavadní vyjednávání mělo na současný přístup k drogové politice nějaký zásadní vliv. „Z počátku jsme si mysleli, že dekriminalizace si mezi politiky získá mnohem více zastánců,“ uznal a poukázal na to, že o legalizaci konopí v plném rozsahu demokratická strana v roce 2020 jednat neplánovala. „Rozhodně jsem si nevšiml, že by snad nějaký bývalý odpůrce legalizace najednou veřejně vystoupil a prohlásil, že ho nějaký zásadní argument zastánců legalizace zničehonic přesvědčil o opaku,“ uvedl Sabet.
Jak se rodí změny
Většina států i měst, které zásadně upravily své zákony týkající se konopí, k těmto změnám směřovala již delší dobu. Například v Nashvillu se státní orgány snažily snižovat počet zadržení za provinění spojená s konopím již šest let a až poté se ve světle současných protestů regionální prokurátor Glenn Funk rozhodl zastavit veškerá stíhání za držení konopí. I Portland začal přehodnocovat, kam směřuje příjmy z daní pocházejících z konopného průmyslu, již dříve. Hnutí „defund the police“, které upozorňovalo na paradox investice „konopných peněz“ do policie. pak město nakonec motivovalo, aby svůj rozpočet konečně přepracovalo. Ve spoustě případů tedy současná diskuze o nespravedlivé rasové politice pouze popostrčila již dlouho rozpracované návrhy a legislativu přes cílovou čáru.
Kde není vůle, není ani cesta
Zatvrzelé skeptiky diskuze o rasové rovnosti však očividně ani v nejmenším nepřesvědčila. Například pensylvánský státní policejní orgán Fraternal Order of Police (FOP) své opoziční názory na legalizaci vůbec nezměnil. Dokonce i někteří demokratičtí zákonodárci stále nejsou přesvědčeni, že by současná snaha o legalizaci konopí byla i přes řadu pádných argumentů a rozsáhlé protesty opodstatněná. Mezi demokraty, kteří se rozhodli, že nový návrh zákona o konopí nepodpoří, patří například i senátorka zastupující demokraty Judy Schwanková. Zatímco její voliči podporují legalizaci volného prodeje rekreačního konopí, Schwanková prohlásila, že by se tento návrh zákona měl před prvními slyšeními ještě důkladně probrat a znovu zvážit.
Republikánům pomalu začíná docházet, že alespoň ve městských oblastech budou brzo muset problematiku legalizace chtě nechtě řešit.
Schwanková se dále nechala slyšet, že protesty hnutí Black Lives Matter názory jejích voličů nezměnily – ti se dle ní o konopí zajímají především z hlediska ekonomického přínosu. Tytéž dolary pak podle ní přilákají a přesvědčí i dosavadní největší odpůrce konopí – stranu republikánů.
„Myslím, že republikánům pomalu začíná docházet, že alespoň ve městských oblastech budou brzo muset problematiku legalizace chtě nechtě řešit. Hnutí Black Lives Matter tuto změnu přitom ještě urychlilo,“ dodala Schwanková. „Jestli jsou však republikáni, kteří odjakživa tvrdili, že konopí se bude legalizovat jedině přes jejich mrtvolu, již ochotní k legalizaci přistoupit – to netuším.“
Federální Kongres prozatím mlčí
Jestli současné protesty za rasovou spravedlnost přesvědčí Kongres Spojených států, aby konopí plošně legalizoval, prozatím jisté není. Spousta z největších zastánců konopí v posledních dvou měsících o možnosti legalizace na federální úrovni mlčí. Vedoucí představitelé sněmovny ale nyní zvažují, zda svým hlasem podpoří návrh zákona MORE Act, který by konopí odstranil ze zákona o regulovaných látkách (Controlled Substances Act) a vymazal vybrané záznamy z trestních rejstříků. Hlasování by mělo proběhnout letos na podzim.
„Směřování diskuze o kriminalizaci drog se v poslední době zásadně změnilo. Osobně věřím, že na válku proti drogám dnes lidé začínají pohlížet jako na problém rasové nerovnosti,“ prohlásila kongresmanka zastupující demokraty Alexandria Ocasio-Cortezová. Tato kongresmanka dále upozornila, že reforma konopných zákonů sice zcela policejní brutalitu a násilí neukončí, ale že zatčení z důvodu držení konopí často bývá pro nepřiměřené zákroky záminkou. Zákonodárci přitom mohou jasně tyto souvislosti pozorovat a na celý tento problém nahlížet spravedlivě z obou stran. „Právě v těchto dvou oblastech zákona vzniká napětí,“ dodala.
Singerův zákon, který odstraní záznamy z rejstříku trestu týkající se provinění spojených s konopím, čekal i v Coloradu, které má ke konopí značně liberální přístup, na schválení celých šest let.
V červnu se Kongres pokusil shodnout na policejní reformě. Sněmovna reprezentantů schválila rozsáhlou novelu policejního zákona na základě typických stranických preferencí. Zástupci republikánů v senátu nejprve navrhli relativně skromný balíček změn, který demokraté razantně zamítli, neboť dle nich původní situaci příliš neměnil. Ani jedna z komor přitom nepřišla s návrhem, který by mohl zásadně změnit přístup ke konopí na federální úrovni. Tentokrát zůstali mlčet dokonce i ti nejhorlivější zastánci legalizace konopí v rámci trestního soudnictví.
Senátor Bernie Sanders senát otevřeně vyzval k podpoře federální legalizace konopí, ale senátoři Cory Booker a Kamala Harrisová, kteří jinak legalizační zákony podporují, jeho názor tentokrát nesdíleli. Reprezentanti Earl Blumenauer a Barbara Lee pak ostatní kongresmany k projednání legalizace konopí vyzvali v otevřeném dopise, ale ve svém snažení nakonec zůstali osamoceni. Nepřipojil se k nim dokonce i předseda sněmovny soudců Jerry Nadler, který původně přišel s návrhem zákona MORE.
„Spousta účastníků tohoto hlasování… je buď značně konzervativní, nebo má jasné představy o tom, jak by měla legalizace konopí proběhnout,“ přiblížila současné hlasování Ocasio-Cortezová, která se pod dopis Blumenauerové a Leea nepodepsala, ale Kongres vyzvala, aby v první řadě hlasoval o konopné legislativě, která se týká trestního soudnictví, a až později řešil problematiku týkající se konopného průmyslu, jako je například bankovnictví. „Rozepře nad tak kontroverzním tématem by jakoukoli snahu o legalizace mohly zcela zmařit,“ prohlásila.
Podobné chvíle nelze předpovědět, ale jakmile přijdou, musíte se chopit příležitosti a udělat vše, co je ve vašich silách, protože nikdy nevíte, kdy se kyvadlo zhoupne opačným směrem.
Ocasio-Cortezová dále uvedla, že vlády jednotlivých států mohou legalizaci či dekriminalizaci řešit mnohem efektivněji než federální vláda.
Konopná revoluce je na obzoru
Legislativní orgány jednotlivých států sice většinou dokážou změny v kontroverzních zákonech o drogách zavést rychleji než federální Kongres, ale například Singerův zákon, který odstraní záznamy z rejstříku trestu týkající se provinění spojených s konopím, čekal i v Coloradu, které má ke konopí značně liberální přístup, na schválení celých šest let. Singerovi bude koncem tohoto roku končit funkční období – nechal se slyšet, že kdyby pro schválení výše zmíněného zákona neudělal před odchodem ze své funkce vše, co bylo v jeho silách, nemohl by se na sebe do konce života s čistým svědomím podívat. „Jedná se o naprosto přelomový moment,“ nechal se slyšet Singer. „Podobné chvíle nelze předpovědět, ale jakmile přijdou, musíte se chopit příležitosti a udělat vše, co je ve vašich silách, protože nikdy nevíte, kdy se kyvadlo zhoupne opačným směrem.“
Zdroj: https://www.politico.com/news/2020/08/07/black-lives-matter-movement-marijuana-policies-392434