Aktuální článek
Za málo peněz hodně muziky 09: Lost Notion, Molotow Moloch Quartet, Role

Za málo peněz hodně muziky 09: Lost Notion, Molotow Moloch Quartet, Role

Alternativa, pojem tak široký jako hudba či život sám. Může téct různými směry a různou intenzitou proudu, což jí dává prakticky neomezené možnosti. Aplikováno na Česko, najdeme pár celků, které se nevezou na dráze eklektických kytarovek, syrových nášupů či elektroniky. K mému překvapení zde operují muzikanti, kteří se vydali klasickou cestou s trochou exotiky. Prvním z nich je alternativně jazzové uskupení Lost Notion.

Lost Notion

Ač jsem příznivcem živelnosti a kytar, tato kapela mě usadila, donutila mě přeložit nohu přes nohu, zavřít oči a poslouchat. Do toho bych si možná dopřál i sklenku vína. Mladí muzikanti, kteří svým nástrojům rozumí, a vše, co s nimi dělají, dává smysl. Krásný, a což je celkem důležité, i obecně vstřebatelný jazz je u nás vzácný, ale těmto mladíkům se to povedlo na výbornou. Je to ona aktualizovaná forma alternativního a moderního jazzu, která sedne prakticky všem. Nenásilná, příjemná, plyne jako šum studánky a osvěžuje ponurou šedivost dní. Na druhou stranu je zde cítit potenciál vydat se do bouřlivějších vod tohoto žánru – podobně jako u další české kapely Molotow Moloch Quartet.

Molotow Moloch Quartet

Muzikantka doplněná o trojici muzikantů tvoří komplexní celek, který se ponořil do chladnějších a ponuřejších jazzových nálad, jež kolísají skrze žánry. Z jejich hudby už nečiší taková bezstarostnost, jako tomu je u Lost Notion. Naopak je v ní něco naléhavého a explozivního – již přítomnost nařezané elektrické kytary mluví za své, leč kytarista si najde místo i na hlubší a čistě jazzové aranže. Místo elektrické basy se tyčí konvenční kontrabas vydávající temné basové linky – vstupy elektriky se najdou také. Saxofon valí důrazná sóla a bubeník šlape jako hodinky. Radost, bouřlivá radost namíchaná s naléhavostí a smutkem by mě během živého výstupu rozhodně neusadily. Naopak, stál bych v první řadě a nechal se zhypnotizovat, čekal bych na odpovědi a mohl jen hádat, kam to nakonec celé povede.

Role

Závěrem se chci vrátit k celku, který mi dlouho unikal – i přes to, že je mi mnohem bližší než dva předchozí – ale nakonec jsem se přeci dočkal a konečně poznal kapelu Role. Parádní kytarovka v pravém slova smyslu, ve složení se totiž nenašlo místo pro basu. Venkoncem to vůbec nevadí, kluci si dokáží poradit i s tím, co mají, a výsledek je skvělý. Výborné kytarové aranže, parádní neotřelý zvuk a příjemná nenásilná živost. To, co je vystrkuje z galaxie klasického přístupu k jejich žánru a činí je téměř jedinečnými, je jazyk, kterým se rozhodli zpívat. Na rozdíl od jiných kytarovek se totiž rozhodli pro svou mateřštinu, což je rozhodně sympatické!

Lost Notion: Wombat Sessions

Molotow Moloch Quartet Wombat Sessions

Role – Vzkazy

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!