Aktuální článek
Honba za dokonalým stavem

Honba za dokonalým stavem

  • Konopí je jako hudba, v níž terpeny tvoří melodii a THC představuje hlasitost. Dá se vytvořit produkt s předvídatelnými účinky?

Chemici pracující pro největší dodavatele legálního konopí hledají poklad, jakému není rovno: spolehlivé konopí s předvídatelnými účinky.

Prodejna firmy INSA, která se specializuje na pěstování a prodej konopí, je čistá, průmyslově vypadající místnost v prvním patře čtyřpatrové cihlové budovy ve městě Easthampton na západě státu Massachusetts. Když jsem ji ještě před propuknutím koronavirové krize naposledy navštívil, byl osmičlenný tým za skleněným pultem k nerozeznání od obsluhy ve vaší oblíbené kavárně: všichni mladí, usměvaví, ochotní. Hrdě nosili černá firemní trička s mottem INSA – „Uncommon Cannabis“ (tj. „Neobyčejné konopí“).

Ve frontě spolu se mnou stál starší manželský pár, přibližně čtyřicetiletá žena v kalhotovém kostýmu nešťastná z toho, že tam s takovou stráví celou polední pauzu, holohlavý muž v tvídovém saku a dvě dámy s trvalou, které polemizovaly o přednostech odrůdy Green Crack. Všichni jsme stáli v diskrétní vzdálenosti, stejně jako v bance, a trpělivě čekali, až na nás přijde řada.

Konopné klenoty

Když přišla na mě, ujal se mě prodavač jménem Ben a začal mě seznamovat s obsahem vitrín. Připadal jsem si jako v klenotnictví – výlohy byly plné vosků, výtažků, tinktur, potravin i kuřiva.

Ben mě upozornil, že naprostá většina výrobků pochází z laboratoře a kuchyně za jeho zády, kde se zpracovávají rostliny vypěstované ve třech poschodích nad námi. Jako správný prodavač věděl i to, proč se mnou zvolená odrůda jmenuje Peyote Critical („Z názvu se dá poznat její původ – vznikla křížením Peyote Purple a Critical Kush“), zatím ji ale sám nevyzkoušel, takže mi bohužel nemohl poreferovat o tom, jak na něj účinkuje.

Za rohem mi Ben ukázal skleněnou vitrínu s vaporizéry a inhalátory všech tvarů a velikostí a z police vyndal jednorázový vaporizér naplněný Jackem Hererem, o jehož účincích měl lepší povědomí než o Peyote Critical. „Hlavní terpen je limonen, to znamená dobrou náladu a spousty energie,“ konstatoval budtender neboli specializovaný prodejce konopí. Vzorek ale obsahoval i další terpeny: „Máme tady pinen, konkrétně 2,83 procenta, ten je dobrý na paměť a pozornost. Myrcen pomáhá vstřebávání THC v mozku a má také uvolňující účinky.“

Jen těžko si lze představit, že si miliony lidí budou kupovat výrobek, jehož účinky nelze spolehlivě předvídat.

Jak již dobře víme, terpeny jsou látky, které propůjčují různým odrůdám konopí jejich typickou vůni a chuť a jsou částečně zodpovědné také za jejich odlišné účinky. Každá odrůda má vlastní terpenový profil, čímž se vysvětluje jedna ze záhad obestírajících konopí – ačkoli všechny odrůdy obsahují stejnou psychoaktivní molekulu, tedy THC, může jedna vyvolávat nekontrolovatelné záchvaty smíchu, jiná paranoiu a další třeba pocit, že alespoň na okamžik držíte klíč ke všem tajemstvím vesmíru.

Jmenovitě INSA je přitom natolik přesvědčená, že má dokonale zmapované účinky svých odrůd, že svým zákazníkům dokonce poskytuje záruku i v případě, že dosažený účinek neodpovídal popisu v katalogu!

Název společnosti INSA založené v roce 2013 je akronymem slov indika a sativa. Ještě než pěstitelé a prodejci objevili terpeny, byla indika synonymem pro tlumivé účinky, zatímco sativa znamenala euforii. Vědci ale zjistili, že oba druhy konopí se sice liší svým vzhledem – indiky jsou nižší, připomínají spíše keř a rychleji dospívají, sativy jsou naopak vyšší a dozrávají pomaleji – nicméně v chemických profilech mezi nimi není žádný konzistentní rozdíl. „Snažíme se zákazníky alespoň trochu vzdělávat,“ podotýká ředitel INSA Peter Gallagher.

Sliby chyby?

Není to zdaleka jediná firma, která se snaží změnit způsob, jakým je konopí propagováno. Konopní producenti s oblibou tvrdí, že dokážou produkovat konopí na zakázku s konkrétními požadovanými účinky. Jejich sliby přitom znějí hodně specificky, například kalifornská společnost MedMen nabízí svým klientům „explozivní orgasmus“, a svá tvrzení podporují vědecky znějícími pojmy jako „terpenový profil“ a „rozbor kanabinoidů“.

Člověk, který kouří po dlouhém a náročném dni v práci, může reagovat úplně jinak než ten, kdo stejné konopí užije na večírku s přáteli nebo před hodinou jógy.

Některé výzkumy, na něž se tito prodejci odvolávají, byly publikovány ve specializovaných periodikách a splňují kritéria odbornosti, řada z nich byla ale na druhé straně prováděna soukromými společnosti, o jejichž kredibilitě a nezávislosti je často možno pochybovat. Jakmile ředitel MedMen zjistil, že se s ním chci bavit mimo jiné o vědeckých důkazech podporujících jejich tvrzení, rázem zrušil dříve přislíbené interview. (Tento kdysi největší maloobchodní prodejce konopí v USA posléze ztratil 95 procent své hodnoty, loni byl investory žalována za zpronevěru kapitálu a letos v červnu byli z vedení odstraněni jeho dva zakladatelé – pozn. red.)

Bod zlomu

Konopný byznys dospěl do bodu zlomu. Konopí se pomalu stává běžným produktem a zákazníci od něj očekávají podobnou konzistentnost jako od brambůrků nebo mýdla. Čísla mluví jasně: navzdory prohibici, která stále platí v sedmnácti amerických státech a většině zbytku světa, je konopí obchodním artiklem s obratem ve stovkách miliard. Stále je třeba vyřešit zásadní problém: jen těžko si lze představit, že si miliony lidí budou kupovat výrobek, jehož účinky nelze spolehlivě předvídat.

Firmy jako MedMen nebo INSA možná věří, že tento oříšek rozlouskly, je ale otázka, jestli je něco takového vůbec možné.

Objev synergie

Konopí je lidstvem využíváno po tisíce let, až v roce 1964 ale tým izraelského vědce Raphaela Mechoulama přišel s průlomovým objevem THC jako látky zodpovědné za psychoaktivní účinky. Konopná prohibice byla v té době už 25 let smutnou realitou a výzkum byl omezován řadou byrokratických překážek. Mechoulam se ale nevzdal a podařilo se mu nejen izolovat další kanabinoid, kanabigerol (CBG), ale i popsat strukturu kanabidiolu (CBD).

Později se ukázalo, že všechny tyto látky ovlivňují reakci lidského těla na konopí. V roce 1998 přišel Mechoulam s pojmem „synergický efekt“ (entourage effect), aby popsal komplikovaný vztah mezi kanabinoidy, terpeny, flavonoidy a dalšími aktivními látkami zodpovědnými za účinky konopí.

Na druhé straně oceánu se americký neurolog Ethan Russo zaměřil na terpeny jako možnou příčinu toho, proč se od sebe různé odrůdy v účinku liší. Nedávno jsem měl tu čest se s doktorem Russoem osobně setkat a zeptat se ho, jak to dokázal, že už dvacet let provádí konvenční výzkum na ne úplně konvenční rostlině.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!