Počet pacientů, kteří užívají konopí k léčebným účelům, po celém světě vzrůstá. Přesto dodnes nemáme dostatek dlouhodobých studií, jež by se zabývaly střednědobými účinky konopné terapie na psychologický profil a na celkovou kvalitu života. Cílem studie, kterou vypracoval mezinárodní tým badatelů ze Španělska a Brazílie, bylo detailně zanalyzovat takzvané psychologické bezpečí a kvalitu života pacientů, kteří trpí chronickými onemocněními a již nějakou dobu kvůli jejich mírnění užívají různými způsoby a v různém množství konopí.
V abstraktu se můžeme dočíst následující: „V rámci našeho bádání jsme se zaměřili na vzorek uživatelů léčebného konopí, kteří trpí celou řadou různorodých chronických chorob, a dotazovali jsme se jich na frekvenci a intenzitu konzumace konopí.“ Dále sesbírali data týkající se jejich duševního zdraví, osobnostního profilu a kvality života před onemocněním, v průběhu onemocnění před započetím konopné léčby a především při konopné léčbě.
Subjekty byly sledovány po dobu jednoho roku s vyšetřením po 4, 8 a 12 měsících. V rámci těchto šetření proběhla analýza vlasů na důkaz přítomnosti kanabinoidů v organismu. Rozbor osobnosti u pacientů sice ukázal konzistentní snížení míry sebetranscendence (duchovní potřeby) a cílesměrnosti (chování regulované podle předem určeného programu). U žádného ze subjektů se však „neobjevily znaky ani kognitivního, ani psychopatologického zhoršení. Kvalita života se mezi sledovanými ukázala být konzistentní.“
Středně dlouhé užívání konopí k léčbě podle výsledků studie „příliš neovlivňuje psychopatologické a kognitivní vlastnosti pacientů. Konopí má potenciál zlepšovat kvalitu života u osob trpících chronickými chorobami.“