Aktuální článek
Léčba revmatických onemocnění pomocí konopí

Léčba revmatických onemocnění pomocí konopí

  • Konopí poskytuje úlevu lidem trpícím revmatickými onemocněními.

Američtí vědci z pracovišť napříč celou zemí se pokusili prozkoumat současný trend užívání konopí ve spojitosti s revmatickými onemocněními ve Spojených státech. Účastníci studie byli zařazeni do dlouhodobého výzkumu národní databanky revmatických chorob FORWARD, který byl zaměřený na dopady revmatických onemocnění.

Nemocní obdrželi v roce 2014 anebo v roce 2019 dotazník, v němž byli mimo jiné dotazováni na to, zda užili konopí nebo kanabidiol (CBD) pro úlevu od symptomů nemoci, a pokud ano, jestli jim pomohly. Dále se porovnávaly demografické údaje, aktivita/status choroby (PRO), užívané léky, komorbidita a diagnózy.

Výsledky ukázaly, že z celkového počtu 11 006 respondentů se jich v roce 2014 přiznalo k užívání konopí 6,3 procent. Toto číslo však v roce 2019 vzrostlo na 17,6 procent. V obou rocích se ukázalo, že uživatelé konopí k léčbě byli převážně mladší, vykazovali horší stav aktivity nemoci a mnohdy se také jednalo o bývalé nebo současné kuřáky. Dále mnozí z nich trpěli fibromyalgií, měli zkušenosti s depresivními stavy a užíváním opiátů.

Respondenti z roku 2019 se mezi sebou oproti roku 2014 příliš demograficky nelišili. V obou ročnících výzkumu pak většina uživatelů potvrdila, že jim konopí od symptomů revmatu ulevilo (v roce 2014 tak uvedlo 74 procent a v roce 2019 to bylo 62 procent).

V závěru autoři konstatují, že „míra užívání konopí mezi pacienty trpícími revmatickými onemocněními značně vzrostla. Většině z nich konopí pomohlo dle vlastních slov najít úlevu. Uživatelé mnohdy před konopím trpěli většími bolestmi a měli horší průběh nemoci i symptomy. Taktéž užívali vyšší množství analgetik.“

Zdroj: Cannabis Use Among Patients in a Large US Rheumatic Disease Registry

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!