Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
Ve středu 12. ledna potvrdily italské úřady, že konopní aktivisté sesbírali dostatek podpisů pro svolání referenda o legalizaci, které by mělo proběhnout na jaře tohoto roku. Referendum je nyní v cílové rovince, zbývá už jen jeden poslední krok.
Italský kasační soud oznámil, že ověřil platnost více než 630 000 podpisů petice usilující o legalizaci, a to zhruba po třech měsících od jejich odevzdání. V referendu budou moct občané rozhodnout například o povolení domácího pěstování konopí, ale také lysohlávek s psychoaktivním psilocybinem.
Výhody pro všechny
Nyní už návrhu zbývá projít pouze ústavním soudem, jenž má za úkol posoudit, zda jsou jeho ustanovení v souladu s italským právem. Konečné stanovisko bude zveřejněno 15. února. Pokud dá soud návrhu zelenou, vláda stanoví oficiální datum. „Zatímco budeme čekat na definitivní souhlas, zmobilizujeme síly a využijeme čas k informování občanů, že legální konopí přinese výhody pro všechny,“ napsali organizátoři kampaně na svou facebookovou stránku k prohlášení soudu ohledně podpisů z 12. ledna.
Rychlost sesbírání více než 500 000 podpisů je jasným signálem, že společnost volá po ukončení nesmyslné prohibice.
Italský ústavní soud má nyní přezkoumat, zda není návrh v rozporu s ústavou, fiskální politikou země či mezinárodními smlouvami, kterých je Itálie součástí. Jeho předkladatelé si jsou však jistí, že rozsah reformy limitovali dostatečně na to, aby byla s právními normami v souladu.
Dá-li soud referendu zelenou, voliči budou k urnám zavoláni s největší pravděpodobností mezi 15. dubnem a 15. červnem. Nutno však podotknout, že obsah návrhu se výrazně liší například od podobných „lidových“ iniciativ vedoucích k legalizaci v celé řadě amerických států. Nejedná se totiž o legalizaci v pravém slova smyslu. Italský návrh má pouze ukončit kriminalizaci pěstování konopí, nějaké pokuty za držení a užívání látky však zůstanou.
Žádné další zpracování THC
S novou legislativou by bylo rovněž nadále trestné rostlinu zpracovávat. To znamená, že například hašiš zůstane na „trestné lavici“, neboť je poměrně složitý na výrobu. Referendum nepřinese ani žádný systém regulovaného prodeje.
Aktivisté museli nejprve stihnout odevzdat podpisy do 30. září 2021, kvůli potížím s jejich zpracováním na úrovni místních samospráv byla ale lhůta prodloužena. Jedním z vysvětlení, jak byli schopni získat tolik podpisů za tak krátkou dobu, je pozměnění zákona o petičním právu, který v Itálii nově dovoluje sbírat podpisy na internetu.
„Věříme, že soud vezme v potaz i to, jak rychle jsme přes internet sesbírali přes 500 000 podpisů, což je jednoznačným signálem, že společnost volá po ukončení nesmyslné prohibice,“ konstatuje předseda komise referenda Marco Perduca a dodává, že už samotné ověření platnosti podpisů kasačním soudem je pro Itálii „historickou událostí“. V referendu bude pak ke schválení změn stačit prostá většina.
Předkladatelé si jsou jistí, že rozsah reformy limitovali dostatečně na to, aby byla v souladu s právními normami.
Minulý rok podpořil Výbor pro spravedlnost italského parlamentu podobný návrh, který by dekriminalizoval domácí pěstování omezeného množství rostlin pro osobní potřebu, ten se ale na plénum zatím nedostal. Vzhledem k nedávným událostem na Maltě je nutno konstatovat, že Itálie příležitost být prvním legalizujícím státem Evropy propásla. A dost možná, že ji předběhnou i další – například nová koaliční vláda v Německu zveřejnila ve svém vládním programu plány na komplexní legalizaci a regulaci ve stylu amerických států.
Legalizační návrh byl minulý rok ministrem spravedlnosti a ministrem vnitřní bezpečnosti představen i v Lucembursku. Tam by nový zákon občanům zase dovoloval konzumaci pouze v soukromých prostorách. Očekává se, že v roce 2022 projde návrh i parlamentem.
Zdroj: www.marijuanamoment.net