Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
V loňském roce se jim podařilo sesbírat dostatek podpisů k uspořádání referenda o celostátním povolení konopí. Za pouhých několik týdnů petici podepsalo přes 630 tisíc lidí.
K tak výraznému počtu podpisů za tak krátkou dobu se autoři petice dopracovali díky změně italského zákona o referendu, díky kterému se nyní podpisy dají sbírat i digitálně. Už jen kvůli tomu se objevovaly obavy, kolik z nich bude nakonec uznáno jako platné.
Masivní podpora, ale referendum nebude
Už v minulosti jsem sbíral podpisy v rámci kampaní za reformu konopných zákonů a schvalovací procesy se sice různí, ale v případě digitálních peticí bývají nejpřísnější. Aktivisté potřebovali půl milionu uznaných podpisů, a nakonec jich měli opravdu dostatek.
Referendum se ale nakonec stejně neuskutečnilo. Ústavní soud jej musel kvůli technické chybě zarazit. Předběžné průzkumy nicméně naznačovaly, že by převážná většina voličů hlasovala pro. To spolu s rychlostí, s jakou se povedlo nahromadit potřebné podpisy, dává jasně najevo, že Italové ukončení války proti konopí většinově podporují.
Legalizace bude mít spoustu hospodářských a společenských přínosů. Způsobí například ztráty organizovanému zločinu, zvedne HDP a obohatí státní pokladnu.
Přestože se referendum neuskutečnilo, mediální pozornost a politická debata vyvinuly tlak na zákonodárce, aby se situací začali zabývat na místní i celostátní úrovni. Tento tlak ještě zesílil, když městská rada druhého největšího města Milána vyzvala v březnu vládu, aby konopí legalizovala konopí na celostátní úrovni.
Vezměme si příklad
Cituji z článku v novinách La Repubblica: „Zastupitelstvo města Milán žádá, aby došlo k legalizaci užívání konopí, a vyzývá vládu, aby prosadila zákon, který by tuto žádost naplnil. Městská rada tímto odsouhlasila programový bod milánského lídra Demokratické strany Filippa Barberise, který podpořila většina koalice, a dokonce i předseda místní buňky hnutí Forza Italia Alessandro De Chirico.
Zastupitelé požádali radu a starostu, aby ‚se spojili s italským parlamentem a podpořili zákon o legalizaci produkce a užívání konopí a jeho derivátů‘ a ‚investovali zisky z nově vzniklého odvětví do vzdělávání veřejnosti o konopí a do snižování rizik‘, jako se tomu děje v zemích, kde je již povolené. Podle plánu by legalizace měla mít ‚spoustu hospodářských a společenských přínosů. Způsobí například ztráty organizovanému zločinu, zvedne HDP a obohatí státní pokladnu‘.“
Předběžné průzkumy naznačovaly, že by převážná většina voličů hlasovala pro legalizaci.
Kromě snahy o uspořádání referenda se v Itálii činí i soudy: už v roce 2019 povolil nejvyšší soud pěstování konopí pro osobní účely. Toto zásadní rozhodnutí ovšem vyvolalo spoustu otázek, jako například „jak velké je množství konopí pro vlastní využití“. To už ale závisí na zákonodárcích, aby vše při tvorbě konopné legislativy zodpověděli.
Legalizace konopí se mezitím šíří Evropou. Na Maltě k ní došlo již loni a několik evropských zemí rozjíždí různé experimenty. Největší řetězovou reakci by vyvolalo Německo, jehož nová vláda legalizaci slíbila občanům ve svém programovém prohlášení. To vše zrychluje reformní snahy i v Itálii.
Zdroj: internationalcbc.com