Aktuální článek
Itálie: velké problémy s dodávkami konopí do lékáren

Itálie: velké problémy s dodávkami konopí do lékáren

  • Přesto, že je v Itálii léčba konopím legální, nyní zde čelí vážnému nedostatku konopí pro pacienty.

Léčba konopím je na Apeninském poloostrově legální skoro nejdéle z celé Evropy, přesto systém stále nefunguje, jak by měl. Pacienti jsou vystavování častým výpadkům dodávek, nuceným změnám v užívaných odrůdách a dalším problémům, které by u jakéhokoli jiného léčiva byly neakceptovatelné. Proč se tak děje a co s tím?

Tři tuny lékařského konopí – tolik by měli letos spotřebovat pacienti v Itálii (včetně San Marina a Vatikánu) na základě odhadů Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik (INCB). Toto číslo je o polovinu vyšší než v předchozím roce a více než dvojnásobně vyšší, než předpokládaly odhady v roce 2018. Přitom Itálie do konce roku vyprodukuje jen pouhou tunu, což znamená, že pro velkou většinu registrovaných pacientů bude konopná léčba nedosažitelná.

Nedostatek konopí, kam se podíváš

Na základě výpovědí pacientů na webových stránkách monitorcannabis.it se za posledních 60 dní s nedostatkem lékařského konopí potýkalo 16 italských regionů. Stejného obrazu se vám dostane při průzkumu skupin na sociálních sítích, kde se to hemží zoufalými zprávami pacientů, kteří nemohou sehnat vhodnou odrůdu v rámci své léčby a riskují tak její přerušení. Výpadky představují nevyřešený problém, který přetrvává od roku 2017 navzdory přijatým závazkům a právním předpisům.

První dodávka léčebného konopí dorazila teprve 10. února a musela pokrýt deficit z předchozích dvou měsíců, takže byla okamžitě pryč.

„Jde mi z toho hlava kolem – volají mi desítky pacientů a posílají stovky zpráv s tím, že nemohou sehnat přípravky, které jsem jim předepsal. A Jejich obavy a nervozitu naprosto chápu,“ prohlásil Francesco Crestani, anesteziolog a prezident italské Asociace pro terapeutické konopí, která letos slaví již své 20. výročí. „Nedostatek sušeného konopí je opakující se jev, což je případ i současné nedostupnosti Fm2 (odrůda produkovaná přímo na italské půdě Vojenským chemicko-farmaceutickým závodem ve Florencii). Italské produkci jsem důvěřoval, ale teď se cítím podvedený.“

A potíže nejsou jen s dostupností. „Například odrůdy Bediol a Fm2 mají sice podobný obsah THC, ale přesto se jedná o dva odlišné léky, protože obsahy dalších látek jsou v každé jiné. Když je pacient nucen italskou odrůdu vyměnit, protože došla, pak je třeba upravit dávky, někdy dokonce přepracovat celý léčebný plán. To často znamená, že pacient musí znovu navštívit specialistu, což ho stojí další čas a peníze.“

Obstrukce ministerstva zdravotnictví

Pak je tu také problém způsobený memorandem ministerstva ze dne 23. září 2020, které náhle vyloučilo některé typy přípravků. „Přineslo to značné potíže,“ tvrdí Crestani. „Například zákaz očních kapek na léčbu zeleného zákalu, které přitom byly jedním z prvních přípravků z léčebného konopí a umožňovaly ustálit oční tlak u pacientů, jimž tradiční léky nepomáhaly. Stačilo pár kapek, a to zcela bez vedlejších účinků.“

Toto memorandum „nedává smysl z vědeckého ani regulačního hlediska,“ konstatuje Crestani. Avšak navzdory stížnostem ze strany občanské společnosti na italského ministra zdravotnictví Speranzu a probíhající hladovce téměř 400 protestujících zatím k jeho stažení nedošlo.

„Jde mi z toho hlava kolem – volají mi desítky pacientů a posílají stovky zpráv s tím, že nemohou sehnat přípravky, které jsem jim předepsal.“ – , anesteziolog Francesco Crestani

Marco Ternelli, farmaceut a jeden z odborníků na přípravu lékařského konopí v Itálii, má ohledně memoranda jasno: „Je to katastrofa. Zakázali i rozvoz léčebného konopí domů, takže někteří pacienti začali vytvářet skupiny, aby si ho mohli vyzvedávat hromadně. Navíc už nevydáváme oční kapky, krémy a veškeré přípravky, které nejsou perorální. Mnoho pacientů teď propadá beznaději.“

Lékárníci žalují vládu

Vzhledem k tomu, že ministerstvo zdravotnictví na stížnosti nereagovalo, obrátili se lékárníci na právníky. „Na začátku května budeme mít u krajského správního soudu v Laziu slyšení o odvolání, které jsem podal společně s dalšími 12 lékárnami,“ oznámil Ternelli.

Ternelli z vlastní praxe potvrzuje problémy se zásobováním. „Rok 2021 začal opravdu nešťastně. První dodávka dorazila teprve 10. února a musela pokrýt deficit z předchozích dvou měsíců, takže byla okamžitě pryč. Od té doby už nepřišlo nic. Další dodávka by měla dorazit po Velikonocích z Nizozemska, a to ve sníženém množství.“ Vyhlídky pro aktuální rok jsou bídné „také proto, že brzy vyprší platnost mimořádné dovozní smlouvy na rok 2019 (kterou získala kanadská společnost Aurora), s tím, že tato smlouva stejně zůstala nakonec téměř nevyužitá.“

A jak je na tom tedy domácí italská produkce? „Armáda nemá Fm2 už od listopadu a další dodávka, původně plánovaná na březen, má prý dorazit až v květnu,“ stěžuje si Ternelli.

Armádní pěstírna v problémech

Právě italská produkce představuje zásadní problém. Veškerá výroba Vojenského chemicko-farmaceutického závodu ve Florencii byla pozastavena, přestože získala potřebné finance a povolení k vyprodukování až 500 kilogramů lékařského konopí ročně.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo například oční kapky na léčbu zeleného zákalu, které byly jedním z prvních přípravků z léčebného konopí a umožňovaly ustálit oční tlak u pacientů, jimž tradiční léky nepomáhaly.

Oficiální údaje z webu italského ministerstva zdravotnictví jsou žalostné: v roce 2017 závod vyprodukoval a distribuoval přibližně 60 kg, a v letech 2017 a 2018 to bylo v průměru okolo 150 kg ročně. Jak zdůraznil Ternelli, „mezi distribuovaným množstvím však figuruje také konopí dovážené díky mimořádnému souhlasu vlády,“ takže skutečná národní produkce se zastavila na pouhých 60 kg v roce 2018 a 140 kg v roce 2019. To není ani 5 procent odhadovaného množství potřebného pro rok 2021.

Řešení tohoto problému však již dávno existuje a od změny daňové vyhlášky z roku 2017 má podobu zákona – povolit i dalším subjektům, veřejným či soukromým, pěstovat a produkovat konopí k léčebným účelům. To by bylo přínosné především pro pacienty, ale také pro celou Itálii, která by tak mohla mít k dispozici vlastní kvalitní produkt za nižší cenu, než kolik stojí dovoz.

Pěstování konopí má navíc v italské historii bohatou tradici a nyní, po desítkách let prohibice, by se mohla znovu stát jeho exportérem a postavit tak základní kámen nového dodavatelského řetězce ve vysoce specializovaném odvětví se silným globálním růstem.

Mimochodem – i OSN nedávno prolomila tabu tím, že v prosinci uznala přínosné terapeutické účinky konopí. Bude to stačit, aby tento problém upoutal pozornost italského premiéra?

Zdroj: Medical cannabis is in high demand, but Italy is restricting supply

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!