Aktuální článek
Jak je na tom kratom

Jak je na tom kratom

  • Vyznačuje se širokým spektrem účinků, od stimulačních po sedativní a analgetické. V čem spočívá potenciál kratomu – a co u něj hrozí?

Tento jemný prášek zelené, žluté až cihlové barvy se vyznačuje širokým spektrem účinků, od stimulačních po sedativní a analgetické. Mají ho v oblibě pacienti, pro něž je alternativou náročných farmaceutik, ale i obyčejní rekreační uživatelé, byť někteří dobrodruhové si bezuzdným dávkováním vytvoří rychle toleranci a pak se diví úporným abstinenčním příznakům podobným jako u opioidů. Jaký je tedy léčebný potenciál kratomu – a jaká u něj hrozí rizika?

Původ

Kratom jako rostlinu poprvé formálně popsal roku 1839 Pieter Korthals, botanik Nizozemské koloniální říše. Definitivní latinský název Mitragyna speciosa získal o dvacet let později. Latinské rodové jméno Mitragyna je odvozeno od podobnosti tvaru blizen s mitrou – obřadní pokrývkou hlavy u hodnostářů římskokatolické či pravoslavné křesťanské církve. Druhové jméno speciosa znamená „krásná, nádherná“.

Používaný název kratom má původ v Thajsku, kde je strom nejčastěji nazýván krathom, případně kakuam, ithang nebo thom. V Malajsii je znám jako ketum nebo mambog, na Filipínách jako biak-biak.

V tradiční medicíně kratom slouží jako prostředek k tlumení bolestí, proti průjmu a při žaludečních obtížích.

V oblastech přirozeného výskytu kratomu jsou jeho listy tradičně používány farmáři a dělníky jako lehká stimulační droga, především pro zmírnění únavy při rutinní fyzické práci a potlačení pocitu hladu, podobně jako se ve své jihoamerické domovině používá listí koky (účinné látky jsou ovšem zásadně odlišné). V jihovýchodní Asii má kratom také silný kulturní význam. Ačkoli je známa jeho návykovost, je coby stimulant oproti jiným drogám více tolerován a pro muslimy je jeho užívání daleko přijatelnější než pití omamného alkoholu.


Intermezzo: Jeden gram

Jitka: „Bolí mě celý život hlava, téměř denně. Kratom mi pomáhá fungovat.“

Jiří: „Vyrovnání nálady, soustředění, stimulace. Díky kratomu se dokážu dlouhodobě soustředit a užívat si činnost, ke které se mi normálně nedaří dokopat třeba celý den.“


Tradiční formy užívání

Nejvíce rozšířeným způsobem užívání je prosté žvýkání čerstvých listů. V Thajsku se čerstvé listy opečené na grilu doplněné chilli pastou konzumují jako povzbuzující pochoutka. Ze sušených listů je připravován odvar, který se kvůli silné hořkosti ochucuje cukrem či medem, citronovou šťávou nebo jinými dostupnými prostředky, jako třeba kolou.

V tradiční medicíně kratom slouží jako prostředek k tlumení bolestí, proti průjmu a při žaludečních obtížích. Historicky byl používán k léčbě příznaků závislosti na opiu, jehož užívání se v jihovýchodní Asii masivně rozšířilo během 17. století.

Botanická klasifikace

Kratom je tropický stálezelený strom z čeledi mořenovitých (Rubiaceae), jenž se přirozeně vyskytuje v zemích jihovýchodní Asie a Malajského souostroví, tedy v Thajsku, Malajsii, Myanmaru, Indonésii a Papui – Nové Guineji. Dorůstá výšky až 25 metrů s průměrem kmene do devadesáti centimetrů. Lesklé tuhé listy s výraznou žilnatinou dorůstají délky přes dvacet centimetrů a během sušší sezóny částečně opadávají. Kulovitá květenství složená z drobných žlutých květů vyrůstají na koncích mladých větví.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!