Aktuální článek
Jak je na tom kratom 2

Jak je na tom kratom 2

Profilový obrázek
  • Tentokrát o zdravotních benefitech kratomu, ale i jeho problematických aspektech.

V minulém díle jsme si pověděli o původu a zpracování této byliny z jihovýchodní Asie, která je vzhledem ke svým sedativním i stimulačním účinkům oblíbená u rekreačních uživatelů i vážně nemocných pacientů. Nyní se tedy zaměříme nejen na zdravotní benefity kratomu, ale i jeho problematické aspekty.

Účinné látky

Účinnými látkami kratomu jsou indolové alkaloidy mitragynin, 7-OH-mitragynin a mitragynin pseudoindoxyl. Celkem bylo v kratomu identifikováno přes 40 různých látek včetně 25 dalších alkaloidů. Tento koktejl tvoří až 1,5 % hmotnosti sušených listů, nejvíce je v něm zastoupen mitragynin (až 66 %), obsah 7-OH-mitragyninu se pohybuje kolem 2 %, avšak jeho potence je proti mitragyninu 350krát větší. Mitragynin pseudoindoxyl, zhruba 150krát silnější než mitragynin, vzniká změnou struktury molekuly 7-OH-mitragyninu a jeho obsah není blíže známý, pravděpodobně bude značně proměnlivý. Další zajímavé alkaloidy jsou například speciogynin a paynanthein, lišící se od mitragyninu pouze prostorovým uspořádáním molekuly, nebo mitrafylin, který se nachází i v řemdiháku plstnatém (Uncaria tomentosa, taktéž z čeledi mořenovitých), tradiční léčivé rostlině z Amazonie známé jako „kočičí dráp“.


Intermezzo: Jeden gram

Michal: „Stimuloval mě do práce a pomohl mi proti sociální fóbii a úzkosti. Úzkost a fobie časem zmizela, i když si zrovna kratom nedám, takže si ho už ani nemusím dávat pravidelně.“

Milan: „Docela to pomáhá zbavit se na čas zlých myšlenek a netrápit se. Mám lehkou sociální úzkost a z toho i další potíže.“


Mechanismus působení

Atypický opioid

Farmakologické vlastnosti mitragyninů jsou zatím prozkoumané jenom částečně. Klíčovým mechanismem jejich účinku je vazba na opioidní receptory třídy μ (řecké písmeno „mý“), zkráceně MOR. Tato vazba na MOR vyvolává účinky podobné jiným opioidům: euforii, zklidnění a zmírnění bolesti. Zároveň však i vedlejší účinky mitragyninů jsou podobné: nevolnost až zvracení, svědění a potenciálně životu nebezpečný útlum dechové činnosti. Tyto účinky je možné zvrátit podáním naloxonu, antagonisty MOR používaného k jejich zablokování při předávkování opioidy.

Hlavní účinky kratomu jsou neobvyklou kombinací současné stimulace i uklidnění, doprovázenou různou mírou euforie.

Na výsledném efektu se podílí i interakce s dalšími třídami opioidních receptorů – delta a kappa. Tyto receptory přímo nevyvolávají analgetické účinky a jsou obecně méně prozkoumané. Látky aktivující převážně kappa-opioidní receptor (KOR) vyvolávají dysforii a úzkost. Velmi specifickým agonistou KOR je salvinorin A, účinná látka šalvěje divotvorné, působící jako silný disociativní halucinogen.
Ve srovnání s ostatními opioidy má mitragynin relativně nízkou potenci (vztah velikosti dávky k míře intenzity vyvolaných účinků), potence jeho derivátů je však mnohonásobně vyšší (350krát u 7-OH-mitragyninu, zhruba 150× u mitragynin pseudoindoxylu). Část mitragyninu je metabolismem přeměněna na 7-OH-mitragynin, což se nejspíš značně podílí na výsledných efektech kratomu.

Z hlediska léčby bolesti je zajímavé, že ve srovnání s morfinem (podáváno myším) je účinnost mitragyninu 66krát slabší, zatímco 7-OH-mitragynin je pětkrát silnější než morfin a mitragynin pseudoindoxyl je 1,5 až 3krát silnější.

Další neprozkoumané interakce

Mitragynin je agonistou alfa-2-adrenergních receptorů. Ve studiích vykazoval interakce s dopaminovými D2, serotoninovými a adenosinovými receptory. Konkrétní působení na tyto a případné další typy receptorů je ale stále předmětem studií.


Intermezzo: Dva gramy

Jakub: „Je po něm mnohem lepší kreativita a soustředění na práci, ale beru ho maximálně jednou týdně.

Jan: „Lépe se mi pak učí a v práci to není takový stres, prostě se uvolním a jedu.“

Václav: „Jsem po kratomu pracovitej, udělám vždycky všechno, co jsem předtím dlouho odkládal. A teď už ne tak často, ale zpočátku jsem po užití kratomu hodně cítil ,klid v duši‘. Takový ten pocit, že svět je v pořádku. A pokud existuje problém, mám moc ho vyřešit.“


Účinky

Stimulant vs. sedativum

Hlavní účinky kratomu jsou neobvyklou kombinací současné stimulace i uklidnění doprovázenou různou mírou euforie. Který z těchto aspektů převládne, závisí na metodě zpracování kratomu (tedy jeho barvě), užitém množství a individuální reakci uživatele.

Stimulantům podobné účinky se projevují hlavně při užití nižších dávek a zahrnují pocity dobré nálady, zvýšené fyzické energie, komunikativnosti a motivace k práci (zvláště fyzické). Proč kratom působí stimulačně, i když se jinak chová jako opioid, není zatím známo.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!