Aktuální článek
Jak je na tom kratom

Jak je na tom kratom

  • Vyznačuje se širokým spektrem účinků, od stimulačních po sedativní a analgetické. V čem spočívá potenciál kratomu – a co u něj hrozí?

Tento jemný prášek zelené, žluté až cihlové barvy se vyznačuje širokým spektrem účinků, od stimulačních po sedativní a analgetické. Mají ho v oblibě pacienti, pro něž je alternativou náročných farmaceutik, ale i obyčejní rekreační uživatelé, byť někteří dobrodruhové si bezuzdným dávkováním vytvoří rychle toleranci a pak se diví úporným abstinenčním příznakům podobným jako u opioidů. Jaký je tedy léčebný potenciál kratomu – a jaká u něj hrozí rizika?

Původ

Kratom jako rostlinu poprvé formálně popsal roku 1839 Pieter Korthals, botanik Nizozemské koloniální říše. Definitivní latinský název Mitragyna speciosa získal o dvacet let později. Latinské rodové jméno Mitragyna je odvozeno od podobnosti tvaru blizen s mitrou – obřadní pokrývkou hlavy u hodnostářů římskokatolické či pravoslavné křesťanské církve. Druhové jméno speciosa znamená „krásná, nádherná“.

Používaný název kratom má původ v Thajsku, kde je strom nejčastěji nazýván krathom, případně kakuam, ithang nebo thom. V Malajsii je znám jako ketum nebo mambog, na Filipínách jako biak-biak.

V tradiční medicíně kratom slouží jako prostředek k tlumení bolestí, proti průjmu a při žaludečních obtížích.

V oblastech přirozeného výskytu kratomu jsou jeho listy tradičně používány farmáři a dělníky jako lehká stimulační droga, především pro zmírnění únavy při rutinní fyzické práci a potlačení pocitu hladu, podobně jako se ve své jihoamerické domovině používá listí koky (účinné látky jsou ovšem zásadně odlišné). V jihovýchodní Asii má kratom také silný kulturní význam. Ačkoli je známa jeho návykovost, je coby stimulant oproti jiným drogám více tolerován a pro muslimy je jeho užívání daleko přijatelnější než pití omamného alkoholu.


Intermezzo: Jeden gram

Jitka: „Bolí mě celý život hlava, téměř denně. Kratom mi pomáhá fungovat.“

Jiří: „Vyrovnání nálady, soustředění, stimulace. Díky kratomu se dokážu dlouhodobě soustředit a užívat si činnost, ke které se mi normálně nedaří dokopat třeba celý den.“


Tradiční formy užívání

Nejvíce rozšířeným způsobem užívání je prosté žvýkání čerstvých listů. V Thajsku se čerstvé listy opečené na grilu doplněné chilli pastou konzumují jako povzbuzující pochoutka. Ze sušených listů je připravován odvar, který se kvůli silné hořkosti ochucuje cukrem či medem, citronovou šťávou nebo jinými dostupnými prostředky, jako třeba kolou.

V tradiční medicíně kratom slouží jako prostředek k tlumení bolestí, proti průjmu a při žaludečních obtížích. Historicky byl používán k léčbě příznaků závislosti na opiu, jehož užívání se v jihovýchodní Asii masivně rozšířilo během 17. století.

Botanická klasifikace

Kratom je tropický stálezelený strom z čeledi mořenovitých (Rubiaceae), jenž se přirozeně vyskytuje v zemích jihovýchodní Asie a Malajského souostroví, tedy v Thajsku, Malajsii, Myanmaru, Indonésii a Papui – Nové Guineji. Dorůstá výšky až 25 metrů s průměrem kmene do devadesáti centimetrů. Lesklé tuhé listy s výraznou žilnatinou dorůstají délky přes dvacet centimetrů a během sušší sezóny částečně opadávají. Kulovitá květenství složená z drobných žlutých květů vyrůstají na koncích mladých větví.

Příbuzenstvo

Kratom je často zmiňován jako rostlina příbuzná kávovníku, což může vyvolat dojem, že i jejich účinky jsou podobné. Účinné látky kratomu jsou od kofeinu značně odlišné a čeleď mořenovitých je opravdu velmi rozmanitá, zahrnuje kolem 13 500 druhů stromů, keřů, lián a bylin. Dalšími příbuznými kratomu jsou například chinovníky obsahující chinin, jejichž kůra byla prvním účinným lékem proti malárii; dále exotické psychotrie (Psychotria viridis, obsahující silný halucinogen dimethyltryptamin, je známá jako důležitá ingredience ayahuasky), ozdobné gardénie nebo u nás rostoucí svízele.


Intermezzo: Dva gramy

Lukáš: „Naštěstí k tomu mám jen rekreační a pracovní vztah. Mou prioritou není využívat zdravotních benefitů kratomu, jelikož to nepotřebuji.“

Daniel: „Pro mne je to alternativa k espressu, energetickým nápojům a dalším možným stimulantům. Někdo možná stimulanty nepotřebuje, ale já oceňuju, že mě srovnají do latě, nedovolí mi bloumat a s jejich pomocí se můžu prokousávat jedním úkolem za druhým.“


Komerční produkce

Hlavním a zároveň jediným komerčním producentem kratomu je Indonésie, kde legislativa umožňuje zpracování kratomu pro export. Kratom zde roste divoce a vitálně díky příhodnému tropickému klimatu. Centrem produkce kratomu je provincie Západní Borneo, kde se zpracování značných objemů kratomu koncentruje ve správním městě Pontianaku, který se tak stal kratomovou metropolí. V tropických deštných lesích kolem řeky Kapuas je kratom zvláště hojný a lze ho jednoduše pěstovat na menších plantážích, které vyžadují minimum péče. Sklizeň listí z nižších tvarovaných stromů je pak jednodušší než v divočině. S rostoucí poptávkou ve světě se pro mnohé místní farmáře stal hlavní pěstovanou plodinou.

Jeho listy jsou tradičně používány farmáři a dělníky jako lehká stimulační droga, především pro zmírnění únavy při rutinní fyzické práci a potlačení pocitu hladu.

Menší podíl exportovaného kratomu pochází z ostrova Sumatra, v jiných místech přirozeného výskytu zůstává lokální komoditou. Mimo Indonésii je navíc ilegální substancí, například v Thajsku, kde je kratom nejvíce rozšířenou lehkou drogou, jsou ilegální plantáže likvidovány policisty s motorovými pilami.

Sklizeň a zpracování

Pro západní uživatele byl skutečný původ kratomu ještě donedávna velkou neznámou. Různé internetové zdroje, především prodejci kratomu, fóra a diskuzní skupiny na sociálních sítích, prezentovaly neúplné a někdy čistě smyšlené informace, často kopírované bez jakéhokoli ověření pravdivosti. Některé z nich se staly malými „městskými legendami“, jako například údajný přímý vliv barvy žilnatiny listů na účinky a barvu zpracovaného kratomu. Ve skutečnosti má naprostá většina rostlin žilnatinu červenou a rozdíly v produkci barviv nijak nesouvisí s obsahem účinných látek. Navíc jsou žilky tak tuhé, že jejich mletí je obtížné a většina končí jako odpad.

Zmíněné sociální sítě však sdružují mnoho lidí, kteří mají nejen hluboký zájem o kratom, ale snaží se i zlepšit informovanost jeho uživatelů. Někteří nadšenci proto navštívili domovinu kratomu, byli svědky celého procesu zpracování a prostřednictvím Redditu se podělili o zážitky a poznatky, které boří různé zažité mýty.


Intermezzo: Tři gramy

Jana: „Jsem chronicky nemocná, kratom je pro něj alternativa silných analgetik.“

Renata: „Já ho používám na menstruační bolesti.“

Zdeněk: „Bojuji se syndromem fibromyalgie. Přestože klinické testy neukazují žádné zásadní abnormality, prakticky permanentně mě trápí bolesti a napětí svalstva končetin a zad, fyzická i psychická únava, nadměrné pocení, problémy se soustředěním a výpadky rovnováhy. Pro fibromyalgii zatím neexistuje diagnostický test ani specifická léčba. Kratom mi díky svým charakteristickým účinkům pomáhá více než předepsané léky s nepříjemně tlumivými účinky. Kromě zmírnění bolestí potlačuje únavu a pocity vyčerpání a umožňuje mi alespoň nějak fungovat.“


Alchymie barevných variant

Cesta kratomu do světa začíná u farmářů a jimi najatých dělníků, kteří kratom sklízejí z vlastních plantáží a divokých stromů. Preferovány jsou starší vzrostlé stromy, které údajně poskytují listí s vyšším obsahem alkaloidů a také lze postupným seřezáváním tvarovat jejich korunu pro zjednodušení sklizně.

Sušení listů probíhá přímo na farmách nebo v sušárnách zařízených přímo na zpracování kratomu, budovaných lokálními spolky farmářů. Lepší technické zázemí umožňuje zvyšování produkce kratomu i jeho kvality, která pak určuje jeho cenu při výkupu. Usušené listí vykupují zpracovatelé se zázemím pro mletí a skladování velkých objemů kratomu, sídlící převážně právě v Pontianaku.

Různými způsoby sušení listů vznikají tři základní druhy kratomu – zelený, bílý a červený. Výsledné účinky se liší.

Různými způsoby sušení listů vznikají tři základní druhy kratomu – zelený, bílý a červený. Výsledné účinky každého druhu se liší, což je způsobeno rozdílným obsahem účinných látek.

Zelený kratom

Zelený kratom je výsledkem rychlého usušení listů. Sklizené listy jsou omyty od prachu a rozloženy na roštech z pletiva nebo síťoviny uvnitř sušárny. Po jednom až dvou dnech jsou zavadlé listy přeneseny ven na přímé slunce, jehož žár je postupně zcela vysuší.

V suché sezóně trvající od června do října listy obsahují méně vody než během deštivé části roku, kdy jsou stromy vydatně zalévány monzunovými dešti. Zachovávají si intenzivnější aroma a jasnější zelenou barvu, která někdy vede ke komerčnímu označení „super green“.

Bílý kratom

Ten vzniká pomalým sušením listů v temnu. Listy jsou velmi odolné proti ztrátě vody, jejich buňky přežívají dlouho po utržení a během vysychání v nich pokračují metabolické procesy, které vedou k částečnému vyblednutí. Podle zvyklostí kratomových farmářů probíhá sušení buď v temnu až do úplné ztráty vody, nebo je po třech až čtyřech dnech urychleno žárem tropického slunce.

Červený kratom

Červená varianta je produktem komplikovaného procesu fermentace, kdy jsou listy upraveny působením vlastních enzymů a získávají tmavší, načervenalou barvu. Podobné procesy se používají při zpracování například čaje, tabáku, kakaa a dalších plodin a jsou pozorovatelné na hnědnoucím ovoci a zelenině, kdy mechanicky porušená pletiva rostlin v kontaktu se vzdušným kyslíkem hnědnou díky oxidaci polyfenolických látek. Rostlinám tyto biochemické reakce slouží k obraně proti škůdcům a patogenům.

Pro výrobu červeného kratomu se údajně nejvíce hodí starší žloutnoucí listy, které jsou nejdříve částečně vysušeny na slunci a poté zabaleny do plastových pytlů. Udržování vlhkosti a vyšší teplota umožňují práci enzymům uvolněným rozpadem buněk listů. Po dosažení žádaného stupně fermentace (za 3–5 dní) jsou listy volně rozprostřeny a vysušeny. Úpravou doby fermentace vznikají další odvozené barvy – zlatý neboli žlutý kratom při jejím zkrácení a méně obvyklý hnědý kratom při jejím prodloužení.

Kratom upravený fermentací má jiný charakter účinků, většinou je také méně hořký a má specifické aroma připomínající čaj. Rozmíchaný ve vodě pění méně než zelený, což svědčí o rozkladu makromolekul (polysacharidů, proteinů a nukleových kyselin).

Míchání kratomu různých barev

Tato běžná komerční praxe umožňuje vytvořit různé druhy kratomu s mírně odlišnými odstíny a částečně také účinky. Většina nabízených druhů zeleného a bílého kratomu obsahuje různě velký podíl červeného kratomu, stejně tak červené druhy často obsahují podíl zeleného.

Některé zdroje uvádějí, že bílý kratom je pouze směsí zeleného kratomu s menším podílem červeného, doplněnou o prášek z listové žilnatiny, která běžnému mletí odolává a lze ji zpracovat pouze částečně. Tato složka by bílému kratomu měla dodávat specifické účinky.

Například při smíchání stejných dílů červeného a zeleného kratomu má výsledek barvu prakticky nerozeznatelnou od částečně fermentovaného zlatého kratomu. Žlutý a zlatý kratom bývají často vzájemně zaměňovány, přičemž žlutý kratom by údajně měl být zlatý doplněný mletou žilnatinou, tak jako bílý.


Intermezzo: Čtyři gramy

Roman: „Mně kratom nic nedělá. Už ho ani neberu. Moje zkušenost je taková, že jsem z toho byl jen zmatenej a strašně hyperaktivní a upovídanej a pak jsem málem poblil mísu. Ale jednou jsem si dal Maeng Da Red a ten je na spaní unikátní, do minuty mě totálně vypnul.“

Filip: „Kratom pomohl jednomu kamarádovi od závislosti na pervitinu, dal mu tu správnou rovnováhu. Mezi dnem a nocí a po spoustě pokusů zanechat pervitinu se mu to s kratomem povedlo téměř bez abstinenčních příznaků.“


Extrakty

Kratom je také často nabízen ve formě různých tinktur nebo pevných extraktů. Tinktury jsou obecně uživateli hodnoceny jako neúčinné. Pevné extrakty podobné pryskyřici, někdy přímo prodávané pod názvem „resin“, jsou vyráběny odpařením vody ze silného vývaru z kratomových listů. Taková substance už může obsahovat relativně vysoké, avšak především neznámé množství účinných látek.

Užívání extraktů proto může představovat potenciální hazard se zdravím, za který už někteří údajně zaplatili cenu nejvyšší. Této rizikové formě konzumace je nutno se jednoznačně vyhnout.

Odrůdy kratomu?

Ač je kratom nabízen jako množství odrůd s různými názvy, všechny pochází z těch samých listů. Pojmenovávání odrůd kratomu slouží téměř pouze jako marketingový nástroj. Dvacet produktů se prodává lépe než čtyři nebo pět. Prezentace kratomu v této podobě zdánlivě rozdílných produktů se indonéským prodejcům osvědčila a přenesla se tak na trh ve Spojených státech. Existují však výjimky, kdy je kratom zpracováván pouze z konkrétní oblasti a prodejce rozlišuje druhy pouze podle metody zpracování.

Kratom bývá nabízen pod anglickými názvy různých zemí (Malay, Cambodia aj.), indonéských ostrovů (Bali, Borneo, Sumatra atd.) nebo čistě komerčním názvy, ze kterých je nejznámější „Maeng Da“, thajský výraz pro ploštici mohutnatku indickou, která je běžně konzumovaným druhem hmyzu. Proč je kratom vlastně pojmenován po vodní ploštici, která údajně chutná podobně jako krevety, se zatím nepovedlo objasnit a nejspíše jde o další městskou legendu o výjimečně silné odrůdě z Thajska.

Komerce a logistika

Odbyt pro zpracovaný kratom hledají jeho producenti a překupníci převážně prostřednictvím inzerce na sociálních sítích, kde vyhledávají diskuzní skupiny a uživatele s jakýmkoli vztahem ke kratomu. Pouze minimální znalost angličtiny jim vůbec nebrání v živé komunikaci a nacházení odbytu.

Velké zásilky putují do světa lodní dopravou, která je však pomalá a vyplácí se u množství v řádu stovek kilogramů. Početné menší balíky jsou přepravovány letecky poštou nebo soukromými společnostmi. Kratomu proudí z Indonésie tolik, že představuje značnou zátěž dopravní infrastruktury. Když 28. září roku 2018 zasáhlo severní část Sulawesi zemětřesení s tsunami, China Airlines přepravující indonéskou poštu dočasně zastavily přepravu zásilek s kratomem. Indonéská pošta následně zavedla dočasná opatření, kdy zaměstnancům hrozil vyhazov, pokud by i omylem přijali zásilku obsahující kratom, takže se přeprava poštovní cestou úplně zastavila. Během několika následujících dní byla centrála pošty v Jakartě doslova zaskládána tunami kratomu.


Intermezzo: Pět gramů

Michal: „Zaujal mě jako náhrada léků na spaní a dalších neřestí. Do vybudování tolerance to více méně fungovalo.“

Filip: „Mám ho jako lék. Mám těžkou formu narkolepsie a kataplexie. Léky jsou šíleně drahé a málokomu zaberou na všechny symptomy. Dlouhou dobu jsem si myslel, že se mezi lidi a na kolektivní akce už nikdy nepodívám, nemoc mě porážela na každém kroku. Usínal jsem nespočetněkrát za den a měl katatonické výpadky svalového tonu při každé nemoci. Pak jsem objevil kratom a ten mi neskutečně pomohl. Žádné léky, které jsem bral, nepřispívaly k pozitivnímu životu jako právě kratom. Dodal mi znova sílu, povzbudil mě a tím, že jsem mohl zase fungovat, se u mě stal lékem číslo jedna.“


Co příště?

V pokračování se zaměříme nejen na obsahové látky a mechanismus působení kratomu, ale také na veškeré jeho účinky. Prozkoumáme způsoby konzumace kratomu a jeho zdravotní benefity stejně jako problematické aspekty včetně závislosti a rizikového užívání.

(Pokračování příště.)

Autor je absolventem bakalářského studia v oboru molekulární a buněčné biologie a píše blog o kratomu pro e-shop Kratomania.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!