Aktuální článek
Jak léčit děti pomocí konopí? Nemocnice zřídila poradnu rodičům

Jak léčit děti pomocí konopí? Nemocnice zřídila poradnu rodičům

  • Časopis Pediatrics nedávno rozpoutal diskusi k značně opomíjenému tématu podávání konopí nemocným dětem.

Článek ve zmíněném časopise popisuje přístup Coloradské dětské nemocnice v městě Aurora. V tomto zařízení se sice léčebné konopí pacientům nepředepisuje, ale děti, které je již užívají, sem přirozeně docházejí. (V Coloradu totiž platí zákon, že děti mladší osmnácti let mohou konopí užívat, pokud potřebu takové léčby potvrdí dva lékaři a rodiče udělí souhlas.)

Poradna pro rodiče

S vědomím, že některé děti, které pod dohledem užívají konopí, mohou nakonec skončit v nemocnici, vytvořila nemocnice poradnu, která rodinám poskytuje informace a vytváří prostor pro svobodné rozhodování.

Rodičům často doporučovali změnit čas podávání léčebného konopí, aby se snížila pravděpodobnost interakcí.

„Nechtěli jsme pouze upozorňovat: ‚Ne, tohle v nemocnici nemůžete,‘ protože to není účinné,“ řekl v rozhovoru pro HealthDay vedoucí lékař dr. David Brumbaugh. Ten mimo jiné vysvětlil, že v mnoha rodinách se konopí často užívá, aniž by o tom pak rodiče informovali zdravotnický personál, což samozřejmě může způsobovat lékové interakce a ohrožovat dítě.

Onkologičtí pacienti na CBD

Časopis Pediatrics dokumentuje zkušenosti prvních padesáti dětí, které využily tuto novou poradenskou službu, z nichž osmdesát procent mělo rakovinu. Rodiče, kteří svým dětem podávali léčebné konopí nebo o jeho podávání uvažovali, obvykle hledali pomoc, aby ulevili svým dětem od nevolnosti, zvracení, nechutenství a bolesti.

Děti mladší osmnácti let mohou v Coloradu užívat konopí, pokud potřebu takové léčby potvrdí dva lékaři a rodiče udělí souhlas.

Většina z oněch padesáti dětí užívala pouze přípravky s kanabidiolem (CBD), což však nevypovídá nic o jejich skutečném obsahu. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž nedávno zjistil, že téměř polovina výrobků s CBD ve skutečnosti obsahuje i určité nadlimitní množství tetrahydrokanabinolu (THC), psychoaktivní sloučeniny v konopí.

Změnit čas

Poradna považovala užívání léčebného konopí za potenciálně nebezpečné u 64 procent z těchto padesáti nemocných mladých lidí, a to převážně kvůli možným interakcím s užívanými léky.

Rodičům často doporučovali změnit čas podávání léčebného konopí, aby se snížila pravděpodobnost interakcí. V jedné čtvrtině případů radili se konopným produktům zcela vyhnout.

Rodiče svým dětem podávali léčebné konopí, aby jim ulevili od nevolnosti, zvracení, nechutenství a bolesti.

Zbytečné obstrukce

Řešení, k jakému přistoupila Coloradská dětská nemocnice, je chvályhodné, protože konopí se často užívá potají. I když je v mnoha státech USA legální jak pro léčebné, tak pro rekreační užívání, není snadné provádět výzkum. Federální zákony totiž konopí stále považují za drogu první kategorie, u níž údajně není možné lékařské využití a která má vysoký potenciál zneužití.

Zdroj: Sick Children and Cannabis: A Hospital Offers a Lifeline to Parents

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!