Aktuální článek
Jak se psychedelika v rukou státu stala nástrojem útlaku

Jak se psychedelika v rukou státu stala nástrojem útlaku

  • Kolem psychedelik se sice vznáší aura svobodomyslnosti, nicméně ve skutečnosti již dlouho fungují jako zbraň k potlačování lidské svobody.

V srpnu roku 2019 přednášel Michael Pollan o potenciálu léčby psychedeliky na konferenci Americké psychologické společnosti (APA). Pro Pollana a řadu dalších zastánců psychedelické terapie to byl velmi úspěšný rok: deník New York Times označil jeho knihu za jednu z nejlepších publikací roku 2018 a jeho přednáška, která se u odborného publika dostala značného ohlasu, dostala léčbu psychedeliky do obecného povědomí jako dosud žádná jiná. Tehdy se ještě zdálo, že vše je na dobré cestě.

Jen o několik týdnů později však americká policie zabila mladého Afroameričana Elijaha McLaina vysokou dávkou ketaminu. Ketamin je silné disociační psychedelikum, které má dle odborníků značný léčebný potenciál. Poslední dobou ho však stále častěji vídáme v rukou policistů, kteří ho používají jako sedativum na zneškodnění zatčených osob, aby se vyhnuli odpovědnosti za užívání donucovacích prostředků, jako jsou střelné zbraně či tasery.

Temná minulost psychedelik

McLainova smrt je bohužel jen jedním střípkem ve spletitém příběhu psychedelik a konopí, které se v rukou státu staly nástrojem útlaku – příběhu, který Pollan a spousta dalších zastánců výzkumu psychedelik zcela přehlíží. Současná renesance psychedelického výzkumu totiž stojí z velké části na spolupráci s armádou a trestně-právním systémem.

Poslední dobou vídáme ketami stále častěji v rukou policistů, kteří ho používají jako sedativum na zneškodnění zatčených osob.

Hnutí stojící za propagací psychedelických látek mimo jiné nabízí alternativní léky na posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), kterou trpí traumatizovaní vojáci a záchranáři zasahující u krizových situací. Organizace jako například Multidisciplinární asociace pro studium psychedelik (MAPS) a jejich stoupenci však zároveň věří, že psychedelika nabízejí odpovědi na celou řadu základních otázek, jež trápí naší společnost a mohly by nás vyvést z tak složitých problémů, jakými jsou náboženské konflikty či globální oteplování.

Nepřijdou vám tato tvrzení až příliš odvážná? Vždyť nejsou založena na jakýchkoli historických ani vědeckých důkazech! Denně navíc vídáme otřesné případy, jako je ten McLainův, které poukazují na pravý opak. Zastánci psychedelické renesance propagují legalizaci těchto látek a tvrdí, že se snaží navrátit prastaré rituály s posvátnými rostlinami do rukou moderní společnosti. Tím ale zcela opomíjejí skutečnost, že psychedelika jsou již odnepaměti prokazatelně využívána jako nástroj útlaku.

Válečné podhoubí

Když Vikingům v jejich domovině došly přírodní zdroje, jejich vůdci začali využívat psychedelika, aby motivovali obyvatelstvo k nájezdům a drancování, díky čemuž mohli upevnit svou moc na domácí půdě a dopřát svému lidu dostatek zdrojů a potravin. Vikingští válečníci, známí jako berserci, prosluli svou krutostí; do boje kráčeli odění jen v kůži zvířat, potření krví a ve vražedném transu.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 61, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!