Celá scenérie je o to více zarážející, vezmeme-li v úvahu, že jenom v roce 2019 došlo v Pensylvánii k celkem 21 789 zatčením kvůli držení konopí. Konzervativní republikáni ve vedení státu ke všemu nevypadají, že by v nejbližší době měli v úmyslu si svůj odmítavý postoj vůči legalizaci rozmyslet.
Z toho důvodu se pensylvánský viceguvernér za demokratickou stranu John Fetterman rozhodl, že z balkónu své kanceláře v druhém patře vyvěsí onu neobvyklou zástavu. Vlastní přesvědčení dal najevo také na společné instagramové fotce s guvernérem Tomem Wolfem.
Od nástupu do úřadu Fetterman neúnavně prosazuje legalizaci.
Ze stejného balkónu nechal Fetterman vlát i duhový prapor na podporu LGBTQ. Učinil tak na protest proti zmiňovaným republikánům, jež brojí proti zákonu, který by zakázal diskriminaci sexuality a genderové identity na pracovišti. Vlajky se záhy staly terčem kritiky, jež ale zástupce guvernéra nikterak neodradila.
Nejpohodovější starosta do vedení státu
Přestože se Fetterman dostal do povědomí obyvatel Pensylvánie především během Trumpových pokusů zvrátit volební výsledek ve státě, jako věhlasný a neochvějný obhájce legalizace konopí byl znám již v době, kdy působil ve funkci starosty města Braddock.
V roce 2005 o jediný hlas vyhrál volby, ovšem netrvalo dlouho, a americké noviny jej začaly pochvalně nazývat „nejpohodovějším starostou“.
Dobře stavěný dvoumetrový jedenapadesátiletý rodák ze severovýchodního tzv. rezavého pásu Spojených států se může pochlubit spíše porostem na hrudi než na hlavě a osobně upřednostňuje šedé dělnické košile před uniformou politiků sestávající z obleku a kravaty. Fetterman se z pozice starosty soustředil na rozvoj programů pro mládež, podporu umělců a kreativců, ekologickou rekonstrukci starých budov a investice do komunitních programů aktivní pomoci. Tím se mu podařilo Braddock přeměnit na vzkvétající město plné života.
Poté, co starostovskou funkci s velkým náskokem několikrát obhájil, rozhodl se v roce 2018 kandidovat do státní správy Pensylvánie. Navzdory očekáváním v primárních volbách porazil tehdejšího viceguvernéra a následně zvítězil i po boku úřadujícího guvernéra Toma Wolfea. (V Pensylvánii se zástupce guvernéra volí ve zvláštních primárních volbách, jejichž vítěz se následně přiřadí ke kandidátovi na guvernéra z příslušné strany).
Od nástupu do úřadu Fetterman neúnavně prosazuje pensylvánskou legalizaci. S voliči komunikuje pomocí příspěvků na sociálních sítích a na začátku prosince mu slavné noviny Washington Post dokonce otiskly komentář, v němž volá po ukončení prohibice.
Rozhovor
Kdy se pro vás stala legalizace důležitým tématem?
Byl jsem starostou ve městě, kde žije hodně menšin. Zpočátku jsem pracoval s mládeží jako komunitní organizátor. Zjistil jsem, že hodně mladých má kvůli konopí záznam v trestním rejstříku, a to i za úplné maličkosti, které jim ovšem v konečném důsledku brání v tom, aby mohli vést normální život. Jednoduše řečeno – prohibice je úplně k ničemu.
Odjakživa jsem bojoval za legalizaci konopí, protože jsem věděl, že je to správná věc – i v době, kdy se ještě nejednalo o zrovna oblíbenou záležitost.
Upřímně považuji za absurdní, že s legalizací konopí má vůbec někdo problém. Pokud jste proti legalizaci konopí, tak byste logicky měli bojovat také proti legálním cigaretám a alkoholu, které každoročně zabíjí statisíce Američanů. Přesto můžete jít do jakéhokoliv obchodu a nakoupit si jich, co hrdlo ráčí. Stejně tak můžete ve státem sponzorovaném kasinu prohrát životní úspory. Ale zkuste se nechat v Pensylvánii chytit s trochou trávy a budou vás až do smrti považovat za zločince.
Prezidentem se stane demokrat Joe Biden, který se k legalizaci staví…
… zbaběle. Nazývejme věci pravými jmény – chová se jako zbabělec.
Mám tu pro vás jeden nepříjemný, ale nesporný fakt. V otázce konopí se program Demokratické strany nachází v rámci politického spektra napravo od občanů konzervativní Jižní Dakoty, kteří si legalizaci v listopadu odhlasovali. A to vnímám také jako zcela absurdní. Pokud se totiž v jakémkoliv ohledu nacházíte napravo od tradičně konzervativní Jižní Dakoty, měli byste se nad sebou pořádně zamyslet. Před volbami se jednalo o zbabělství, ale nyní už je to vyloženě trapné – a doufám, že mě budete doslovně citovat.
Jste tedy názoru, že demokraté přišli v posledních volbách o hlasy, protože plně nepodpořili federální legalizaci?
Ještě hůř. Myslím si, že tím demokraté dokonce riskovali prohru. Během kampaně jsem předpovídal, že pokud by kterýkoli kandidát podpořil legalizaci konopí, vyhrál by. Kdyby se za legalizaci postavil Trump, dostalo by se mu nevídané podpory a nadšení ze strany nových voličů. Demokratům by pak nezbylo než se smířit s druhým místem. A víte, mimochodem, čemu se v letošních volbách dařilo úplně nejvíc? Legalizaci – americká referenda o povolení konopí v roce 2020 nemohla dopadnout lépe!
Nedávno jste se vydal na předvolební kampaň po všech okresech státu Pensylvánie, během níž jste se s lidmi bavil hodně o konopí. Co jste se dozvěděl nového?
Nejčastěji jsem narážel na válečné veterány. Mnoho z nich za námi často v slzách chodilo s tím, že je mají za zločince, protože se pouze díky konopí cítí dobře.
Upřímně považuji za absurdní, že s legalizací konopí má vůbec někdo problém.
Ministerstvo pro záležitosti veteránů jim předepíše jakákoli farmaceutika, ale užívání konopí se trestá. Je to ostuda.
V sousedním New Jersey již legalizaci s velkým náskokem odhlasovali a pomalu se chystají otevřít první konopné výdejny. Myslíte si, že vám společná hranice se státem, kde je konopí povoleno, do budoucna pomůže?
Pensylvánská legalizace se neodvratně blíží. Čtyřicet procent našich občanů bydlí kousek od hranice se státem New Jersey. Legalizaci navíc brzy schválí i Virginie a následovat bude jistě i New York. Jak moc pozadu musíme být, abychom si uvědomili, že bude lepší nespravedlivá zatýkání kvůli konopí zastavit a vyvarovat se hospodářské ztráty, k níž dochází, protože si lidé jezdí konopné produkty kupovat do sousedních států, kde již legalizace proběhla?
Jak se to má momentálně s vaší konopnou vlajkou? A jak vás to vlastně celé napadlo?
Můj balkón je na budově pensylvánského kapitolu dost na očích. Na začátku jsem vyvěsil duhový prapor na podporu LGBTQ, protože u nás republikáni vystupují proti zákonům, jež by této komunitě poskytly ochranu. Vedle tohoto praporu vlaje dnes i konopná zástava, kterou zase protestuji proti republikánům, kteří se staví do cesty legalizaci. Myslím si totiž, že je důležité se rvát za to, co je správné. Takže pokud se někdo domnívá, že bychom měli stíhat lidí, kteří mají rádi konopí, tak ať jde klidně volit mé oponenty.
Dostal se nedávný „dodatek o vlajkách“ do pensylvánského zákonu o rozpočtu kvůli vám?
Ano, ten je přímo namířený proti mně. [Republikánská strana prosadilo do nynějšího zákonu o rozpočtu státu Pensylvánie dodatek, který by zakázal na budovu státního kapitolu věšet všechny vlajky kromě americké a praporu zajatých a zmizelých vojáků.]
Americká referenda o povolení konopí v roce 2020 nemohla dopadnout lépe!
Přijde mi to dost směšné. Co mají v plánu udělat? Zavolají policejní jednotku pro potíraní duhových a trávových vlajek, která vtrhne ke mně do kanceláře a sundá je? Pouze tím vším ještě víc na celou záležitost upozorňují a mylně se domnívají, že mohou celou diskuzi umlčet.
Pokud onen dodatek projde, necháte vlajky vlát i nadále?
Samozřejmě. Zrovna jsem si koupil nové a ty rozhodně vyvěsit musím. Máme svobodu projevu. Nikdo mi nemůže nakazovat, co v úřadu smím říkat a dělat. Odjakživa jsem bojoval za legalizaci konopí, protože jsem věděl, že je to správná věc – i v době, kdy se ještě nejednalo o zrovna oblíbenou záležitost, a tak jsem podle lidí zacházel příliš daleko. Konopí obhajuju, i když jej sám neužívám.
V roce 2020 voliči ve státě Oregon a distriktu hlavního města Washingtonu odhlasovali dekriminalizaci psychedelických hub s obsahem psilocybinu. Podporujete i tyto kroky?
Ano a myslím si, že k tomu samému musí dojít i u nás. Nikde jinde se nepěstuje tolik hub jako v Pensylvánii. Město Kennet Square je centrem světového houbařského průmyslu – mluvíme-li tedy o obyčejných jedlých houbách. Máme příležitost se díky legalizaci technického a klasického konopí spolu s psychedelickými houbami dostat na vrchol. Je to rozhodně lepší než být kvůli strachu zaseknutí v přežité protikonopné atmosféře z let dávno minulých.
A jste pro dekriminalizaci úplně všech drog jako v Oregonu?
Ano. A vás všech se ptám: Jak Spojeným státům prospěla kriminalizace drogové závislosti?
Jste připraveni na změnu? Já osobně jsem.
Zdroj: How a 6-foot-8 steel-town mayor became 2020’s unlikely legalization rock star