Aktuální článek
Jak si vyrobit zombie

Jak si vyrobit zombie

Profilový obrázek
  • Zní to jako báchorka, ale zločinecké gangy v Kolumbii skutečně využívají k omámení svých obětí látku oslabující vůli – skopolamin.

Živá mrtvola neboli zombie: termín donedávna používaný pouze v Karibiku, dnes známý po celém světě. Díky filmům, televizním pořadům a videohrám si většina lidí představuje zombie jako chodící mrtvolu v procesu rozkladu, která lační po čerstvém mozku. V původním významu jde však o člověka, jehož duši ukradl zlý čaroděj zvaný bokor. Proto je nucen mu sloužit do roztrhání těla.

Když se Clairvius Narcisse, černoch z ostrova Haiti, vrátil v roce 1980 domů, nepůsobil na první pohled nijak zvláštně. Jen jeho pohyby a řeč byly trochu zpomalené a oči měl zakalené. Jeho příjezd však šokoval celou vesnici. Před osmnácti lety ho vidělo mnoho svědků, včetně dvou amerických lékařů, jak po krátké a záhadné horečce umírá a je pohřben na místním hřbitově. Narcisse tvrdil, že den po pohřbu, kdy byl exhumován, mu bokor dal jakýsi elixír, který ho sice vrátil mezi živé, ale zároveň ho donutil plnit jeho příkazy. Pod neustálým přísunem tohoto přípravku pro něj pracoval na plantáži cukrové třtiny. Teprve když bokor zemřel, mohl se Narcisse vrátit domů.

Případ vzbudil obrovský zájem, zejména proto, že smrt tohoto muže byla oficiálními lékařskými orgány dobře zdokumentována a jeho totožnost mohla být nade vší pochybnost potvrzena. Kanadský etnobotanik Wade Davis brzy přišel s možným vysvětlením. Své teorie o zombie publikoval v knize Had a duha, která se stala bestsellerem a byla zfilmována (režisérem Wesem Cravenem, jedním z nejslavnějších tvůrců hororů). Davis tvrdí, že bokor použil k vytvoření zombie dva přípravky. S pomocí prvního narafičí smrt oběti, která ve skutečnosti není mrtvá, ale je ve stavu katalepsie, neschopná pohybu ani jiné interakce s okolím. Druhý přípravek podává bokor oběti poté, co ji vynese z hrobu. S ním si zaručí naprostou poslušnost zombie.

Čtverzubec (ryba z rodu Tetraodon)

První lektvar: tetrodotoxin

Katalepsie je stav, kdy člověk setrvává ve stejné poloze bez ohledu na bolest a jiné vnější podněty. Často je spojena s výrazným útlumem srdečního tepu a dýchání. Může se objevit jako důsledek onemocnění, například epilepsie nebo schizofrenie, nebo může být spojena s podáním účinné látky. Podle Davise je touto látkou, tedy prvním bokorovým lektvarem, tetrodotoxin (TTX).

Tento jed způsobuje svalovou paralýzu při plném vědomí. Při použití dostatečné dávky (asi 20 mg) nastává smrt udušením obvykle do osmi hodin; menší dávky mohou vést k několikadennímu kómatu, kdy oběť vypadá zcela mrtvá. TTX se vyskytuje v celé řadě živočichů: červech, měkkýších, rybách a obojživelnících. Sami ho neprodukují, je produktem symbiotických bakterií.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 66, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!