Aktuální článek
Jak vypadá legalizace v New Jersey: Virtuální veletrh a tisíce nových pracovních míst

Jak vypadá legalizace v New Jersey: Virtuální veletrh a tisíce nových pracovních míst

  • V New Jersey vznikají nové profese a pozice nejen pro šlechtitele a pěstitele konopí.

V půlce dubna se v americkém státě New Jersey poprvé začalo prodávat konopí pro rekreační využití. Jednou z hlavních otázek příznivců i odpůrců konopí bylo, kolik nově vzniklé odvětví vytvoří pracovních míst v době, kdy většinu ekonomik západního světa stíhá jedna pohroma za druhou. 

Podle zprávy největšího světového webu o konopí Leafly je již nyní zjevné, že v New Jersey došlo k raketovému nárůstu počtu zaměstnaneckých pozic. Hlavní editor a vedoucí oddělení domacích zpráv Bruce Barcott uvedl, že ve státě momentálně působí 3 146 pracovníků na plný úvazek, kteří se podíleli na celkovém obratu nového konopného sektoru v hodnotě 189 milionů dolarů (v přepočtu 4,4 miliardy korun). Tím si oproti předchozímu roku polepšil v ziscích o 24 procent a také o 785 pracovních míst (do letošního dubna fungoval v New Jersey trh s léčebným konopím – pozn. překladatele).

Zelená expanze

Mnozí ředitelé pěstíren, distribučních a zpracovatelských podniků a výdejen nyní plánují expandovat, aby uspokojili poptávku nejen pacientů, ale nově i desítky tisíc rekreačních uživatelů konopí ve státě s necelými devíti miliony obyvatel.  

Ve dnech 26. a 27. dubna proto pořádal web NJ.com ve spolupráci s magazínem NJ Cannabis Insider virtuální veletrh pracovních příležitostí Cannabis Insider Live. 

Žadatelé měli možnost nahrát svůj životopis, procházet si online stánky s nabídkou pozic a bavit se se zástupci zaběhnutých i začínajících firem. Mezi účastníky byste našli společnosti jako The Cannabist, Puffin, The Botanist, TerrAscend, Ascend Wellness nebo Longview Strategic.

Vznikají nové profese a pozice pro šlechtitele, pěstitele, specialisty na sklizeň a sušení, další zpracovatele, baliče, návrháře obalů a značek, skladníky, dodavatele nebo řidiče.

Akce se zúčastnilo odhadem více než 200 zájemců o práci. Virtuální stánky bude možné navštívit až do 25. května, aby se žadatelé mohli přihlásit o práci i později.

Zakladatel firmy Engin a společník konopné náborové agentury FlowerHire Sloane Barbour předpokládá, že se počet zaměstnanců v odvětví ve státě New Jersey zdesetinásobí: „Čím dříve začnou výdejny vydělávat na prodeji rekreačního konopí, tím více lidí bude moct průmysl najmout a tím větší vytvoří pozitivní ekonomickou stopu. Každý vydělaný milion dolarů znamená vytvoření dalších 14 až 18 pracovních míst. Z těchto počtů vyplývá, že se v New Jersey můžeme těšit na 30 až 40 000 pozic a v sousedím státě New York, který také nedávno legalizoval, na 60 až 80 tisíc,“ zmínil v souvislosti s tím, jak velký růst se očekává v sousedních státech.

Desítky různých profesí

Barbour nám popsal zpracování rostliny od semínka až po prodej a u každého kroku vyjmenovával profese, které za něj zodpovídají – šlechtitele, pěstitele, specialisty na sklizeň a sušení, další zpracovatele, baliče, návrháře obalů a značek, skladníky, dodavatele nebo řidiče. Ti všichni přitom představují jen ilustrativní výčet pozic v nových byznysech, kde budou zaměstnanci pracovat s konopím.

V New Jersey můžeme těšit na 30 až 40 000 nových pracovních pozic a v sousedím státě New York, který také nedávno legalizoval, na 60 až 80 tisíc.

Podnikatelé v odvětví a osoby, které mají na starosti osvětu o konopí, zdůrazňují, že podobné akce jako například březnový konopný veletrh Cannabis Career Fair and Business Expo na Stocktonově univerzitě sehrávají významnou úlohu.

Veletrhy pracovních příležitostí a networkingová setkání napomáhají zájemcům si uvědomit, které pozice v konopném průmyslu jsou pro ně vhodné, ať už se jedná o pomocné profese nebo zaměstnance, co přímo přichází do kontaktu s rostlinou.

Podle serveru Leafly se ve Spojených státech od roku 2017 celé odvětví raketově rozrůstá. Celoamerický konopný průmyslů dle nejnovějších dat zaměstnává celkem 428 059 osob a loni vygeneroval zisk 25 miliard dolarů (v přepočtu 583 miliard korun).

Zdroj: www.nj.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!