Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
Středobodem projektu Tráva s rozumem je nový webový portál, který nabízí odkazy na nejrůznější zdroje a články o zdravotních rizicích a přínosech konopí, snaží se bořit některé hluboce zakořeněné mýty a pověry a představuje také multimediální vzdělávací materiály a videa.
Vyvolání debaty
Ministerstvo zdravotnictví stránku oficiálně spustilo v listopadu. Ministryně zdravotnictví Juliet Cuthbert-Flynnová v prohlášení pro média uvedla, že portál obsahuje řadu materiálů, které určitě vyvolají ve společnosti debatu. „Internetové stránky jsou páteří kampaně, obsahují odkazy na články a reportáže a jsou přímo propojeny s webem Národní rady pro užívání drog,“ uvádí se v tiskové zprávě. „Veřejnost zde nalezne také kontaktní formulář, jehož prostřednictvím se může spojit přímo s členy našeho týmu Tráva s rozumem.“
Sekce „boření mýtů“ rozporuje například tvrzení, že konopí způsobuje u uživatelů lenost, snižuje počet spermií nebo že je vstupenkou do světa tvrdších, nebezpečnějších drog.
„Žijeme v digitálním světě a lidé si zvykli vyhledávat na internetu informace samostatně. Bohužel taková informace může být pravdivá, ale také naprosto mylná v závislosti na tom, z jakých zdrojů pochází,“ prohlásila ministryně Cuthbert-Flynnová. „Pokud jde o konopí, naší snahou je, aby se lidé nespoléhali pouze na informace z doslechu, ale vyhledávali spolehlivé, ověřené zdroje, které dnes mají na dosah ruky.“
Součástí snahy o zprostředkování pravdivých informací je i sekce „boření mýtů“, která rozporuje například tvrzení, že konopí způsobuje u uživatelů lenost, snižuje počet spermií nebo že je vstupenkou do světa tvrdších, nebezpečnějších drog.
Další oddíl se věnuje problematice předávkování, a mimo jiné se zde dozvídáme, že podle amerického Úřadu pro potírání drog (Drug Enforcement Administration – DEA) nebyl historicky zaznamenán jediný případ smrtelného předávkování konopím. „Díky, DEA!“ píše se na webu. „Experti promluvili.“
Snaha o vzdělávání veřejnosti je podtržena spoty, které vyzývají návštěvníky webu, aby „spálili mýty o trávě“ a raději věřili vědě.
Kde jinde než na Jamajce
Na světě asi neexistuje země, která by byla s konopnou kulturou srostlá tak pevně jako Jamajka, a místní úřady se snaží tuto reputaci budovat a stavět na ní. V roce 2018 například jeden z jamajských zákonodárců prohlásil, že konopí je národním pokladem, a požadoval, aby bylo investováno více prostředků do výzkumu a vývoje původních jamajských odrůd.
Bývalý ministr průmyslu, obchodu, zemědělství a rybolovu Audley Shaw v roce 2019 uvedl, že jamajská vláda bude vyvíjet tlak na americký kongres, aby podpořil schválení zákona, který by chránil banky poskytující své služby legálním pěstitelům, zpracovatelům a prodejcům konopí.
Naší snahou je, aby se lidé nespoléhali pouze na informace z doslechu, ale vyhledávali spolehlivé, ověřené zdroje.
Navzdory silným historickým poutům mezi Jamajčany a konopím existují podle ministryně Cuthbert-Flynnové povážlivé mezery ve vzdělávání, takže se řada místních spoléhá na informace z doslechu, především od přátel a rodiny. „Velmi dobře si uvědomujeme klady i zápory internetu – na webu koluje mnoho dezinformací ze všech oblastí života, včetně zdraví, které se díky technologii rychle šíří do všech stran. My dnes chceme do tohoto prostoru vypustit pravdivé informace,“ řekla ministryně. „Kombinace vědy a technologie nám poskytuje arsenál nových možností. Je to zdroj, který dává informace z oborů medicíny, práva a mnoha dalších do kontextu a přináší konkrétní důkazy. Doufáme, že pomůže změnit postoj a chování Jamajčanů ke konopí.“
Zdroj: www.marijuanamoment.net