Aktuální článek
JAR: Jsou soukromé konopné kluby v souladu se zákonem?

JAR: Jsou soukromé konopné kluby v souladu se zákonem?

  • Budoucnost klubů sdružujících pěstitele konopí je v Jihoafrické republice značně nejistá.

Firma The Haze Club (THC), která se považuje za „první stoprocentně legální prémiovou jihoafrickou pěstitelskou službu“, se nachází ve čtvrti Ottery v Kapském městě.

V říjnu se centrála THC stala terčem policejní razie, při které byli zadrženi oba majitelé. Po propuštění na kauci se spojili s dvěma právními společnostmi, s nimiž se nyní chystají na soudní přelíčení, kde mají v plánu bránit zákonné postavení své firmy. Výsledek sporu bude mít nepochybně dalekosáhlé důsledky pro konopný průmysl a pěstitele v celé Jihoafrické republice.

Ústavou dané právo

Společnost THC je jen jedním z mnoha pěstitelských klubů v západní části Kapského města. Všechny fungují na podobném principu – členové platí měsíční poplatky a dávají k dispozici semena a klony. Ty se následně dostávají do péče klubových odborníků, kteří je vypěstují, sklidí a usuší květy, jež nakonec předají zákazníkům zpátky.

„Abychom vyhověli zákonům, klub členům pronajímá jednotlivé pěstírny, které se tak de facto stávají jejich soukromým pozemkem. Naším cílem je pouze pomoci těm, kteří chtějí využít ústavního práva na soukromé pěstování konopí,“ uvádí THC na svých stránkách.

Firma sama sebe vnímá pouze jako nájemní službu, která za cenu 949 randů (v přepočtu přibližně 1 364 korun) měsíčně prémiových členům poskytuje zahradnickou výpomoc. Nic z toho ovšem místní policii nezabránilo, aby klub neoznačila za nezákonný a během zásahu nezabavila veškeré vybavení a rostlinný materiál.

Naším cílem je pouze pomoci těm, kteří chtějí využít ústavního práva na soukromé pěstování konopí.

„Výzvědná operace protidrogového a leteckého útvaru zavedla kapské detektivy do podnikatelské oblasti v ulici Ferndale Drive ve čtvrti Ottery, kde objevili hydroponickou konopnou laboratoř plnou sušicích zařízení a rostlin v hodnotě okolo 82 200 randů (v přepočtu asi 118 tisíc korun),“ stojí v policejním prohlášení.

„Policisté dále nalezli čtyři chladící jednotky, které sloužily jako skleníky pro rostliny v různých stadiích vývoje. Zásahová jednotka kromě výbavy a rostlin zabavila i velké množství usušených květů. Dvojice mužů ve věkovém rozmezí 33 až 36 let byla na místě zatčena kvůli podezření z pašování drog.“

Členové platí měsíční poplatky a dávají k dispozici semena a klony, z nichž jim odborníci v klubu vypěstují, sklidí a usuší květy.

Dost bylo válčení

Majitele THC zastupují právní agentura Cliffe Dekker Hofmeyr (CDH) ve spolupráci se společností Schindlers Attorneys, která klienty obhajuje pro bono.

Paul-Michael Keichel ze Schindlers Attorneys podle svých slov spolu s kolegy věří, že pěstitelské kluby fungují v mezích zákona a ničím se vůči omezením Ústavního soudu Jihoafrické republiky neprovinily.

„Zdá se, že pokud případ vyhrajeme, v což samozřejmě doufáme, vyšleme tím jasné poselství všem jihoafrickým policistům a státním zastupitelům, aby legální pěstitelské kluby spolu s jejich členy nechali na pokoji. Dost bylo válčení proti příznivcům konopí,“ prohlásil Keichel.

Přesný počet všech pěstitelských klubů v zemi určit nelze, nicméně jestli The Haze Club obhájí svou nevinu, pomůže to nejen klubovým majitelům, ale i milovníkům konopí, kteří buď nemají prostor, nebo potřebný zahradnický um, aby si mohli v souladu se zákonem vypěstovat vlastní.

„Když se nám podaří přes soudem uspět, a my si rozhodně myslíme, že nám to vyjde, všichni potenciální zájemci o založení klubu či o členství tím dostanou pomyslnou zelenou,“ poznamenal Keichel.

Ústavní soud rozhodl, že se pěstování konopí smí odehrávat pouze v soukromí, což tyto kluby splňují.

„Ne všichni konzumenti konopí mohou využít svého nového práva pěstovat si v soukromí. Ne každý k tomu má také potřebné schopnosti. Pěstitelské kluby zkrátka jen všem těmto lidem v nouzi nabízí možnost, jak ono právo uplatnit,“ dodal.

Něco jako swingers

Jihoafrická společnost pro obhajobu konopí Fields of Green for All zase na svých stránkách uvedla, že pěstitelské kluby by měly představovat především výsledek komunitní snahy.

„Soukromé kluby by měly vznikat především na přání komunity. Ústavní soud rozhodl, že se pěstování konopí smí odehrávat pouze v soukromí, což tyto kluby splňují – jedná se o soukromou komunitu, která se rozrůstá jen předáváním informací z jednoho člena na druhého. Pokud byste to chtěli k něčemu přirovnat, tak podobným způsobem fungují i swingers kluby. Všichni víme, že tady jsou, ale to neznamená, že na ně uslyšíme reklamu v rádiu.“

Jelikož se ale novinářům nepodařilo získat prohlášení samotných majitelů The Haze Club, není jisté, zdali podobné komunitní hodnoty sdílí.

Před smírčím soudem v kapské čtvrti Wynberg mají stanout až 21. ledna 2021.

Zdroj: Cannabis court case set to determine the legality of private grow clubs around the country

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!