Aktuální článek
Je čas regulovat alkohol stejně jako konopí?

Je čas regulovat alkohol stejně jako konopí?

  • Rozumná regulace u konopí zafungovala na jedničku, tak proč ji dále zpřísňovat, zatímco na mnohem horší alkohol se nikdo nezaměřuje?

Kampaně za legalizaci konopí v Americe často začínají jednoduchým sloganem: „Regulujme konopí stejně, jako regulujeme alkohol.“ S touto myšlenkou vůbec poprvé uspěl uznávaný proponent legalizace Mason Tvert a jeho aktivistická skupina Marijuana Policy Project, která v roce 2012 výrazně přispěla k historicky první legalizaci rekreačního konopí v Coloradu. Ale co když se na to podíváme z opačné strany?

Případ z praxe: Massachusetts

Voliči v tomto státě před pěti lety odhlasovali legalizaci konopí a jeho regulovaný prodej podobně jako u alkoholu. Užívání je tedy legální pro všechny dospělé, podmínky regulace jsou ale těm alkoholovým na hony vzdálené.

Aby vůbec mohl otevřít své dveře zákazníkům, musí každý výrobce a prodejce podepsat takzvanou Dohodu o hostitelské komunitě (Host Community Agreement), většinou za podmínek hraničících s vydíráním.

Jedna z nových předloh navrhuje zvýšit zákonný věkový limit u konopí z 21 na 25 let, alkoholu se nicméně netýká.

Na rostliny a výrobky je uvalena daň ve výši 10,75 procenta, zatímco například pivo se daní pouze 1 procentem. Obsah THC v jedné porci pochutin je omezen na 5 mg, ale každý piják si může koupit tolik libovolného alkoholu, kolik mu velikost tašky a obsah peněženky dovolí.

Zákonodárci v Bostonu navíc nyní plánují další zpřísnění podmínek – ovšem ne pro alkohol, ale pro konopí.

Dvacetiprocentní whiskey, tříprocentní pivo

Jeden z navrhovaných zákonů by měl omezovat množství THC v rostlinách a koncentrátech na maximálně 10 procent (dnes obsahují rostliny mezi 15 a 25 procenty a koncentráty dokonce mezi 60 a 90 procenty THC). Další předloha dává pravomoc omezit obsah aktivních látek státní Komisi pro kontrolu konopí, jiná pak navrhuje zvýšit zákonný věkový limit u konopí z 21 na 25 let, alkoholu se nicméně netýká.

Řada obyvatel Massachusetts má nesmyslných nápadů zarytých prohibicionistů plné zuby. Jedním z nich je i pacient Peter Bernard, který se ironicky ptá: „Když všechna ta omezení konopí tak dobře fungují, proč to tedy stejně nezkusíme i s alkoholem?“ Bernard užívá konopí na předpis a sám si ho také pěstuje.

Konopí není jed. Alkohol ano.

Na podporu domácího pěstování založil Massachusettskou radu pro ochranu pěstitelů. „Tenhle nesmysl se tady omílá už pět let,“ vyjádřil se o návrzích obhájců tvrdšího přístupu úřadů. „Jak by se jim asi líbilo, kdybychom omezili obsah alkoholu v pivu na tři procenta a ve whiskey na dvacet?“

Tato představa mu vnukla nápad. Podle zákonů státu Massachusetts mají občané právo podávat návrhy na úpravu státní legislativy, takže Bernard předložil sněmovně návrh číslo SD2811 zvaný CALM (Control Alcohol Like Marijuana – Kontrolujme alkohol jako marihuanu, zároveň slovo calm znamená v angličtině klidný).

Použít proti nim jejich vlastní zbraně

Podle jeho návrhu by měl být alkohol zákonem kontrolovaný přesně jako konopí. To by mimo jiné znamenalo:

  • Omezení maximálního obsahu alkoholu na 20 procent.
  • Nastavení přísných omezení konzumace v místě prodeje.
  • Striktní vymáhání norem na čistotu, obsah alkoholu, velikost lahví a zabezpečení v místě prodeje.
  • Bezpečnostní pojistka na balení (zákaz šroubovacích lahví).
  • Policejní prověrky všech držitelů licencí na prodej i jejich zaměstnanců.
  • Zákaz prodeje reklamního zboží a výrazné omezení reklamy jako takové.
  • Povinné dohody s hostitelskou komunitou pro všechny provozovny prodávající alkohol.

„Ten návrh jsem podal, abych podpořil svůj argument,“ vysvětlil Bernard médiím. „Chceme srovnávat jablka s jablky, ne s hruškami. Konopí není jed. Alkohol ano. Každý rok dostáváme zprávy o teenagerech a studentech, kteří zemřeli na otravu alkoholem nebo vypili na ex půl lahve whiskey a skončili na pohotovosti.“

Podívejme se tedy nejprve na obsah alkoholu. Bernard se k tomuto problému dostal oklikou právě přes konopí: „Tři procenta alkoholu ve víně nestačí na opití? Nevadí, prostě ho musíte vypít víc,“ používá konopnou logiku na oblíbený alkohol.

„Konopí mi zachránilo život“

Asi před deseti lety utrpěl Peter Bernard zlomeninu páteře a pět let užíval proti bolestem morfium a další opiáty předepsané lékařem. Pak přešel na konopí. „Po operaci jsem sice stále potřeboval něco proti bolesti, ale rozhodně ne něco tak silného, jako je morfium,“ vysvětluje. „Osobně znám lidi, kteří se díky závislosti na opiátech na předpis dostali do problémů, a nechtěl jsem se k nim přidat. Konopí mi pomohlo skončit s morfiem a vydržet bez něj. Můžu chodit, už nepotřebuju hůlku a zbavil jsem se mlžného oparu, který každý den zahaloval moje vědomí. Konopí mi zachránilo život.“

Bernard opustil slibnou kariéru v korporátní sféře a stal se advokátem místních pěstitelů i zpracovatelů a bojovníkem za smysluplnou regulaci. Je mu jasné, že jeho návrh zákona sněmovnou neprojde, chtěl ale upozornit na do očí bijící nekonzistentnost státu. Konopí podle něj není tou látkou, kterou je třeba více regulovat.

Obsah THC v jedné porci pochutin je omezen na 5 mg, ale každý piják si může koupit tolik libovolného alkoholu, kolik mu velikost tašky a obsah peněženky dovolí.

Stát Massachusetts patří ve Spojených státech mezi smutné rekordmany v počtu smrtelných dopravních nehod, často pod vlivem alkoholu. „Užívání konopí mezi mládeží zatím ztrácí na popularitě a dopravních nehod s ním spojených také ubývá,“ popisuje dnešní legalizační realitu Bernard. „Rozumná regulace u konopí zafungovala na jedničku, tak proč ji dále zpřísňovat, zatímco na mnohem horší alkohol se nikdo nezaměřuje?“

Jednání Komise pro konopnou politiku se kvůli pandemii budou odehrávat online a Bernard se jich plánuje zúčastnit a přednést své připomínky. „Budu svědčit v neprospěch návrhů, které chtějí omezit obsah THC,“ prohlašuje. „Předložím jim svůj vlastní návrh, chci jim ukázat, jak málo dává smysl. Chcete omezit sílu konopí? Dobře, takže víno teď má tři procenta alkoholu a jestli to nestačí na opití, prostě musíte vypít tři litry. Cílem legalizace bylo zdanit a regulovat konopí jako alkohol. To se nám zatím povedlo jen napůl. “

Zdroj: www.leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!