Aktuální článek
Je lepší pěstovat ze semen, či klonů?

Je lepší pěstovat ze semen, či klonů?

Profilový obrázek
  • Oba způsoby mají své klady a zápory. Záleží na účelu a možnostech.

Tuto otázku dostávám poměrně často a vůbec se tomu nedivím. Oba způsoby mají své klady a zápory, které se liší podle toho, jaký je účel a způsob vašeho pěstování. Velkou roli hraje také dostupnost konkrétního řešení. Všechny aspekty volby mezi klony a semeny shrnu v následujícím článku.

Upřímně řečeno nemám k dispozici žádný průzkum, kolik lidí pěstuje konopí z klonů a kolik ze semen. Předpokládám ale, že pěstování ze semen převažuje, a to zejména díky jejich snadnější dostupnosti a skladovatelnosti. Na internetu a ve specializovaných obchodech je k dispozici nepřeberné množství semen odrůd konopí s různými parametry. Můžeme si zvolit vhodnou odrůdu podle obsahu účinných látek, vhodnosti pro pěstování pod sluncem nebo pod lampou, rychlosti dozrávání, jednoduchosti pěstování a mnoha dalších kritérií. Jakmile máme semínka v ruce, nemusíme je nutně hned začít pěstovat, ale můžeme si je schovat třeba na rok či dva, pokud je to potřeba.

Méně dostupné klony

V případě, že chceme pěstovat z klonů, máme možností mnohem méně. Zaprvé musíme najít nějakého prodejce klonů. Ať už se bavíme o Německu, Rakousku, Švýcarsku či jiných zemích, vždy je tam méně prodejců klonů než semínek. I v případě, že prodejce klonů najdeme, narazíme na mnohem užší nabídku odrůd nežli v případě semen. Pěstování matečních rostlin a příprava klonů je totiž náročná na prostor a čas. V současné chvíli se počet variací odrůd počítá v tisících a udržovat tak široké portfolio matečních rostlin je pro prodejce klonů neefektivní. Logicky se zaměřují zejména na ty nejžádanější odrůdy.

Z hlediska dostupnosti je lepší pěstovat ze semen.

Klony se navíc mnohem obtížněji dopravují a skladují. Přestože prodejci mají speciální obaly, ve kterých jsou klony při přepravě chráněné, je nebezpečí poškození při posílání zásilkovou službou mnohem větší než u semen. Klony je také ideální zasadit brzy po zakořenění. Každý den, kdy je musíme skladovat v nevhodných podmínkách, může negativně ovlivnit jejich další růst. Z hlediska dostupnosti je tedy každopádně lepší pěstovat ze semen.

Není Afghan jako Afghan

Velké množství producentů semen distribuuje jednotlivé odrůdy s větším množstvím fenotypů. Velmi často se setkávám s několika fenotypy i v balení deseti semínek. Zatímco někteří pěstitelé jsou za to rádi a těší je nějaká variabilita v pěstírně, já mám mnohem radši, když mi z jednoho balení semínek vyrostou úplně stejné nebo alespoň velmi podobné rostliny. U takových mám i vysokou naději na to, že se jedná i o stejný chemotyp. Pokud chci pěstovat různé kytky, vyberu si různé odrůdy, podle vlastních požadavků.

Problémy vznikají u příliš rychlého uvádění některých nových odrůd na trh. Šlechtění a stabilizace odrůdy vyžadují svůj čas. Pěstitelé ale mají novinky rádi a semenné banky jim je rády nabídnou. Často je to ale za cenu nízké stability odrůdy. Kdo někdy vyzkoušel stejnou odrůdu od různých producentů semen, mohl se setkat s diametrálně odlišnými parametry z hlediska růstu či vitality. Kdybych koupil odrůdu Afghan od tří různých semenných bank, můžu (ale také nemusím) klidně dostat tři odlišné odrůdy, a navíc mohou být v balení i různé fenotypy. I když tedy budu chtít pěstovat Afghan, může se mi v pěstírně vyklubat dost různorodá skupina jedinců se stejným názvem, ale zcela rozdílnými vlastnostmi. Asi se shodneme na tom, že většina pěstitelů nemá důvod objednávat stejnou odrůdu od více dodavatelů, ale chci tím jen poukázat na to, že variabilita vlastností rostlin pěstovaných ze semen může být dost velká. Mnoho pěstitelů, kteří pěstují ze semen, si časem oblíbí nějakou semennou banku, která jim nejlépe vyhovuje. Také už mám své oblíbené banky, u kterých mám záruku vysoké klíčivosti a stabilní odrůdy.

Je-li cílem dlouhodobá produkce materiálu s identickými vlastnostmi, pak se určitě vyplatí vsadit na klony.

Při pěstování z klonů lze téměř s jistotou předpokládat, že všechny rostliny budou vypadat stejně, dozrávat ve stejnou dobu a stejně reagovat na klimatické podmínky, hnojení a pěstitelské praktiky obecně. Pokud je cílem dlouhodobá produkce konopí se stejnými parametry, pak jsou klony jednoznačně lepší variantou. Konstantní vlastnosti sklizně požadují všichni dobří odběratelé v oblasti farmaceutického i komerčního průmyslu, jak vidíme na příkladu zemí, které již plně legalizovaly. Je to jednoduché: když pacientovi nebo rekreačnímu uživateli vyhovuje nějaký model, chce si příště koupit ten samý, stejně dobře vypadající a stejně účinný. V konkurenčním prostředí je úspěšnější ten, kdo dokáže udržet kvalitu na stabilní úrovni.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 64, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!