Tuto otázku dostávám poměrně často a vůbec se tomu nedivím. Oba způsoby mají své klady a zápory, které se liší podle toho, jaký je účel a způsob vašeho pěstování. Velkou roli hraje také dostupnost konkrétního řešení. Všechny aspekty volby mezi klony a semeny shrnu v následujícím článku.
Upřímně řečeno nemám k dispozici žádný průzkum, kolik lidí pěstuje konopí z klonů a kolik ze semen. Předpokládám ale, že pěstování ze semen převažuje, a to zejména díky jejich snadnější dostupnosti a skladovatelnosti. Na internetu a ve specializovaných obchodech je k dispozici nepřeberné množství semen odrůd konopí s různými parametry. Můžeme si zvolit vhodnou odrůdu podle obsahu účinných látek, vhodnosti pro pěstování pod sluncem nebo pod lampou, rychlosti dozrávání, jednoduchosti pěstování a mnoha dalších kritérií. Jakmile máme semínka v ruce, nemusíme je nutně hned začít pěstovat, ale můžeme si je schovat třeba na rok či dva, pokud je to potřeba.
Méně dostupné klony
V případě, že chceme pěstovat z klonů, máme možností mnohem méně. Zaprvé musíme najít nějakého prodejce klonů. Ať už se bavíme o Německu, Rakousku, Švýcarsku či jiných zemích, vždy je tam méně prodejců klonů než semínek. I v případě, že prodejce klonů najdeme, narazíme na mnohem užší nabídku odrůd nežli v případě semen. Pěstování matečních rostlin a příprava klonů je totiž náročná na prostor a čas. V současné chvíli se počet variací odrůd počítá v tisících a udržovat tak široké portfolio matečních rostlin je pro prodejce klonů neefektivní. Logicky se zaměřují zejména na ty nejžádanější odrůdy.
Z hlediska dostupnosti je lepší pěstovat ze semen.
Klony se navíc mnohem obtížněji dopravují a skladují. Přestože prodejci mají speciální obaly, ve kterých jsou klony při přepravě chráněné, je nebezpečí poškození při posílání zásilkovou službou mnohem větší než u semen. Klony je také ideální zasadit brzy po zakořenění. Každý den, kdy je musíme skladovat v nevhodných podmínkách, může negativně ovlivnit jejich další růst. Z hlediska dostupnosti je tedy každopádně lepší pěstovat ze semen.
Není Afghan jako Afghan
Velké množství producentů semen distribuuje jednotlivé odrůdy s větším množstvím fenotypů. Velmi často se setkávám s několika fenotypy i v balení deseti semínek. Zatímco někteří pěstitelé jsou za to rádi a těší je nějaká variabilita v pěstírně, já mám mnohem radši, když mi z jednoho balení semínek vyrostou úplně stejné nebo alespoň velmi podobné rostliny. U takových mám i vysokou naději na to, že se jedná i o stejný chemotyp. Pokud chci pěstovat různé kytky, vyberu si různé odrůdy, podle vlastních požadavků.
Problémy vznikají u příliš rychlého uvádění některých nových odrůd na trh. Šlechtění a stabilizace odrůdy vyžadují svůj čas. Pěstitelé ale mají novinky rádi a semenné banky jim je rády nabídnou. Často je to ale za cenu nízké stability odrůdy. Kdo někdy vyzkoušel stejnou odrůdu od různých producentů semen, mohl se setkat s diametrálně odlišnými parametry z hlediska růstu či vitality. Kdybych koupil odrůdu Afghan od tří různých semenných bank, můžu (ale také nemusím) klidně dostat tři odlišné odrůdy, a navíc mohou být v balení i různé fenotypy. I když tedy budu chtít pěstovat Afghan, může se mi v pěstírně vyklubat dost různorodá skupina jedinců se stejným názvem, ale zcela rozdílnými vlastnostmi. Asi se shodneme na tom, že většina pěstitelů nemá důvod objednávat stejnou odrůdu od více dodavatelů, ale chci tím jen poukázat na to, že variabilita vlastností rostlin pěstovaných ze semen může být dost velká. Mnoho pěstitelů, kteří pěstují ze semen, si časem oblíbí nějakou semennou banku, která jim nejlépe vyhovuje. Také už mám své oblíbené banky, u kterých mám záruku vysoké klíčivosti a stabilní odrůdy.
Je-li cílem dlouhodobá produkce materiálu s identickými vlastnostmi, pak se určitě vyplatí vsadit na klony.
Při pěstování z klonů lze téměř s jistotou předpokládat, že všechny rostliny budou vypadat stejně, dozrávat ve stejnou dobu a stejně reagovat na klimatické podmínky, hnojení a pěstitelské praktiky obecně. Pokud je cílem dlouhodobá produkce konopí se stejnými parametry, pak jsou klony jednoznačně lepší variantou. Konstantní vlastnosti sklizně požadují všichni dobří odběratelé v oblasti farmaceutického i komerčního průmyslu, jak vidíme na příkladu zemí, které již plně legalizovaly. Je to jednoduché: když pacientovi nebo rekreačnímu uživateli vyhovuje nějaký model, chce si příště koupit ten samý, stejně dobře vypadající a stejně účinný. V konkurenčním prostředí je úspěšnější ten, kdo dokáže udržet kvalitu na stabilní úrovni.
Stejně jako při pěstování ze semen i při pěstování z klonů je důležitý jejich zdroj. Se selekcí matečních rostlin a produkcí klonů mám dlouholeté zkušenosti a musím říct, že dobrá mateční rostlina s kvalitní genetickou výbavou je zlatý grál. Pečlivé testování matečních rostlin zabere spoustu času a prostoru. Pro malopěstitele je proto ideální, pokud může sehnat klony od někoho, kdo takovou matkou disponuje. Z klonu si pak také může vypěstovat svou vlastní mateční rostlinu a stát se soběstačným. Většinou se ale na delší čas musí spokojit s pěstováním jedné či dvou odrůd. Komerční pěstitelé si mateční rostliny většinou selektují sami a vybírají si takové, které přesně vyhovují jejich parametrům. V některých státech je možné si klony koupit ve specializovaných obchodech. To je obrovská výhoda, protože pak lidé mají mnohem větší výběr z odrůd, než když shánějí klony po známých nebo si je pěstují sami.
Pokud pěstitel rád a často zkouší nové odrůdy a zajímají ho také různé fenotypy daných odrůd, pak jsou pro něj semena jednoznačně lepší variantou a také mnohem snáze dostupnou. Je-li cílem dlouhodobá produkce materiálu s identickými vlastnostmi, pak se určitě vyplatí vsadit na klony.
Rychlost pěstování
I zde je dost podstatný rozdíl. Pěkné, dobře vyvinuté klony můžeme zasadit a už během prvního týdne indukovat kvetení prodloužením noci na 11–13 hodin během 24hodinového cyklu. Než získáme ze semen sazenice srovnatelné s klony, uplynou dva až tři týdny. Při pěstování pod lampou může tento rozdíl znamenat, že za rok uděláme se semeny o celou jednu sklizeň méně. Sazenice si přirozeně můžeme včas předpěstovat, pokud na to máme prostor, a rozdíl v délce pěstování zkrátit nebo úplně smazat.
Při pěstování pod sluncem se tento rozdíl stírá zcela přirozeně, protože zde nehrají dva či tři týdny tak významnou roli a sazenice lze v jarních měsících předpěstovat ve skleníku. O automatických odrůdách se nemá cenu bavit, protože není co srovnávat – nedají se totiž klonovat, takže semena jsou jedinou možnou variantou. S ohledem na možný počet sklizní během jednoho roku jsou klony lepší volbou.
Způsob pěstování
Je cílem pěstovat hodně rostlin na malém prostoru? Při pěstování z klonů mnohem snadněji udržíme jejich tvar i výšku. I tak ale je třeba zvolit vhodnou odrůdu. Když vsadíme na semena, budeme také muset vybírat z omezeného množství odrůd, které se pro metodu zeleného moře hodí nejlépe. Na každý pád platí, že rostliny ze semen bývají už od počátku vyšší. Často je to ale dáno tím, že je lidé předpěstovávají v nevhodných podmínkách s malým množstvím světla nebo velkými výkyvy denních a nočních teplot. U klonů často začínají laterální (boční) větve už kousek nad pěstebním médiem, zatímco u rostlin ze semen je první uzel výš.
Pro venkovní pěstování preferuji semena, neboť nejsem limitovaný výškou pěstebního prostoru a mohu se potěšit vysokou košatou rostlinou a volit i odrůdy s vyšším vzrůstem. Při pěstování pod lampou upřednostňuji většinou klony a při pěstování většího počtu rostlin na malé ploše sázím výhradně na ně. Přístupy jsou ale různé. Mnoho pěstitelů CBD pod sluncem sází na svá pole a do svých skleníků výhradně klony, které jim zabezpečují spolehlivý výnos kanabidiolu, což je jejich hlavní artikl. Na radost z různých fenotypů zkrátka není čas. Nicméně z ohledem na způsob pěstování nemohu jednoznačně říci, co je lepší, protože to do značné míry závisí i na zvolené strategii a někdy i dostupném technickém vybavení.
Cena
Tržní hodnota jednoho feminizovaného semínka je často srovnatelná s cenou klonu. Většinou ale vyjdou semínka levněji. Některé semenné banky prodávají semena za mimořádně nízké ceny a za sumu, za kterou bychom koupili jeden klon, už můžeme pořídit i tři feminizovaná semena. Ovšem v tuto chvíli je třeba připomenout, že v případě klonů kupujeme už hotovou rostlinu, zatímco u semen ještě ani nevíme, jestli všechny vyklíčí, případně kolik rostlin zahyne nebo nebude prostě vypadat tak dobře jako ostatní. Výhodná cena nicméně stojí na straně semen.
Úroda
Někdy slýchám názor, že při pěstování z klonů je lepší úroda. Nemohu tuto zkušenost potvrdit. Úrodu jsem měl vždy buďto skvělou, průměrnou nebo špatnou. Pokud byla špatná, většinou to souviselo s něčím úplně jiným, než je volba klonů nebo semen jako výchozího materiálu. Nejlepší úroda je ve chvíli, kdy se sejde perfektní pěstitelská technologie, výborná genetická výbava rostlin a dobrý tým zahradníků.
Na závěr ještě prozradím, že osobně pěstuji převážně z klonů, ale paralelně používám i semínka. Těším se na vás v dalším vydání!