Aktuální článek
Je potřeba povolit léčbu pomocí psilocybinu – a to co nejdříve!

Je potřeba povolit léčbu pomocí psilocybinu – a to co nejdříve!

  • Aktivistická společnost Dr. Bronner’s Magic Soaps se snaží prosadit léčbu za pomoci psilocybinu – psychedelické látky obsažené například v lysohlávkách. Darovali na pomoc legalizačním snahám v Oregonu milion dolarů.

David Bronner, výkonný ředitel společnosti Magic Soaps založené jeho dědečkem v roce 1948, odpovídal v pondělí na sociální síti Reddit na otázky týkající se jeho nových záměrů podpořit psychedelickou léčbu. „Pevně věřím, že nejen americká kultura by měla přijmout léčbu pomocí psilocybinu, a to co nejdříve,“ je přesvědčený Bronner.

Předběžné klinické výzkumy nasvědčují tomu, že léčba pomocí psilocybinu dokáže být proti depresi a úzkosti mimořádně účinná.

Krátce po tomto výroku také oznámil, že jeho společnost daruje milion dolarů na podporu petice snažící se ve státě Oregon zlegalizovat psilocybinovou terapii, která by probíhala pod dohledem lékaře. „Takováto terapie pomůže lidem vyrovnat se se složitými či traumatickými emocemi či zkušenostmi a zbavit se škodlivých myšlenek. Člověk se naučí odpustit si a milovat a přijmout nejen sebe, ale i všechny ostatní.“

Průlomová léčba deprese

Přestože vidina nového druhu terapie je ještě daleko, Bronner zmiňuje výzkum, podle kterého mají houbičky mimořádný potenciál léčit závislost a depresi. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označil v roce 2018 i 2019 psilocybin oficiálně za „průlom v léčbě“ deprese, a to včetně závažných depresivních poruch a depresí, na které tradiční léčba nezabírá. FDA může takto označovat látky od roku 2012, a to díky zákonu, který toho roku vešel v platnost. Dovoluje úřadu vydávat doporučení ohledně nových způsobů léčby, které by v porovnání s aktuálními postupy mohly přinést podstatné zlepšení zdravotní péče.

Proces by zahrnoval přípravné sezení bez psilocybinu, poté samotné psychedelicko-terapeutické sezení a nakonec sezení za účelem vstřebání psychedelické zkušenosti.

Jakmile byl psilocybin označen za „průlomový“ lék, nastal obrovský nárůst v počtu výzkumů. Na Univerzitě Johnse Hopkinse bylo dokonce otevřeno Centrum pro psychedelický výzkum a výzkum lidského vědomí. Jeho úkolem bude prozkoumat možné použití psychedelik při různých psychiatrických diagnózách. Psychedelika mají podle vědců potenciál léčit i anorexii či Alzheimerovu chorobu.

Za jeden provaz

Na první pohled je možná zvláštní, že společnost na výrobu mýdel propaguje magické houbičky. Jedná se však o iniciativu aktivistické značky Dr. Bronner’s, což už tak překvapivé není. Tu proslavilo heslo „All-One!“ (do češtiny ho lze přeložit jako „za jeden provaz“) na lahvičkách a baleních. Etikety jsou zároveň hustě posety textem filozofie zakladatele značky Emanuela Bronnera (na každém balení  zhruba 3 000 slov). Po skončení holokaustu, během něhož zahynuli oba jeho rodiče, se přestěhoval do Spojených států „mimořádné jednotnosti jinak rozdělených náboženství a etnik“, jak sám říká. A právě tehdy přišel se svou filozofii.

„Musíme lásce učit i své nepřátele, jinak zahyneme! Pouze zrůdy učí jen své přátele,“ stojí na etiketě. „Při všem, co děláme, se chovejme šlechetně, čestně a láskyplně k naší kosmické lodi jménem Země a ke všem jejím obyvatelům. Neboť netáhneme-li za jeden provaz, jsme ztraceni!“

Psychedelika mají podle vědců potenciál léčit nejen různá psychiatrická onemocnění, ale i anorexii či Alzheimerovu chorobu.

Přestože se v osmdesátých letech minulého století z původně náboženské organizace stala normální firma zaměřená na zisk, její fungování se i nadále nese v duchu aktivismu. David i jeho bratr Michael Bronner, který je generálním ředitelem společnosti, slíbili, že jejich platy nepřesáhnou pětinásobek mzdy nejméně placených zaměstnanců.

„Nejenže je to tak v rámci celé společnosti spravedlivější, ale zároveň nám zbyde více peněz na realizaci aktivistických a filantropických projektů,“ tvrdí David a jako příklad uvádí miliony dolarů (konkrétně 8,4 milionu ze 122,5 milionu celkových zisků v roce 2018), které darovali na dobročinné účely, konkrétně na ochranu zvířat, podporu organického zemědělství, reformu trestního soudnictví a legalizaci technického i rekreačního konopí.

Petice za psilocybin

Iniciativa, díky níž by se v Oregonu mohlo hlasovat o léčbě za pomoci psilocybinu, by konečně rozpohybovala dva roky starý plán na licencování a regulaci výrobců psilocybinu a zavedení léčby pro osoby starší 21 let. Z potřebných 145 000 podpisů má nyní petice něco přes 130 000. David Bronner blíže nastínil, jak přesně by licencovaná a legální léčba pomocí psilocybinu probíhala.

Psilocybin pacientovi pomůže otevřít se novým obzorům.

„Proces by zahrnoval přípravné sezení bez psilocybinu, poté samotné psychedelicko-terapeutické sezení a nakonec sezení za účelem vstřebání psychedelické zkušenosti,“ popisuje Bronner. „Léčba za pomoci psilocybinu se vlastně od klasických léčebných postupů příliš neliší, s tím rozdílem, že psilocybin pacientovi zároveň pomůže otevřít se novým obzorům. Dokáže to být skutečně silný zážitek.“

David na stránkách Dr. Bronner’s v prohlášení vysvětloval, proč se jeho firma rozhodla podpořit psilocybinovou petici. Úspěšné a pokud možno jednoznačné přijetí zákona totiž podnítí výzkum a zájem veřejnosti. Federální zákonodárci tím dostanou jasné znamení, že by neměli státu Oregon bránit v realizaci jeho programu. Podobně tomu konec konců bylo i u léčebného konopí, jehož legalizace je rovněž v rozporu s federálními zákony.

Tato léčba by dokázala ohromně pomoci komukoli, kdo se nachází ve složité životní situaci.

Kromě jednoho milionů dolarů, které společnost darovala na pomoc legalizaci psilocybinu ve státě Oregon, vymysleli v Dr. Bronner’s také nové heslo propagující léčbu za pomoci psychedelik – „Heal Soul“ (neboli „Uzdrav duši“). Na etiketě se dále píše: „Je načase ukončit zbytečné utrpení milionů lidí!“ Psychedelická terapie by podle společnosti mohla pomoci i s epidemiemi, s nimiž si farmaceutické léky nedokáží poradit.

„Mé rodině nejsou potíže spojené s vážnou depresí a úzkostí cizí. Klasické léky a tradiční léčebné postupy většinou příliš nezabírají a předběžné klinické výzkumy na mnoha amerických univerzitách nasvědčují tomu, že léčba pomocí psilocybinu dokáže být proti depresi a úzkosti mimořádně účinná,“ vysvětluje Bronner. „Chceme, aby tato léčba byla dostupná všem, kdo ji potřebují nejvíce. Dokázala by ale ohromně pomoci komukoli, kdo se nachází ve složité životní situaci.“

Zdroj: Dr. Bronner’s Soap Wants to Integrate Magic Mushrooms Into American Culture ASAP

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!