Aktuální článek
Je teď hulení v pohodě?

Je teď hulení v pohodě?

  • Rozhovor s dr. Aggarwalem o COVID-19 i onemocněních dýchacího ústrojí obecně. Jak se dají snížit rizika podráždění plic a proč je pro nás konopí důležité?

Zatímco se po celém světě šíří záhadná plicní choroba, konopní pacienti i „rekreanti“ zadumaně hledí na své dýmky, bongy a jointy a kladou si otázku: Neděláme náhodou chybu? Dr. Sunil Aggarwal je zkušeným lékařem a osobně je přesvědčený o blahodárných účincích konopí. Ve vztahu k epidemii upozorňuje, že různé způsoby podání mají odlišnou míru rizika. Tinktury, pochutiny a výtažky jsou podle něj nyní nejbezpečnější – lepší je zkrátka nekouřit.

Na vaší klinice je konopí součástí léčebných plánů. Co nyní radíte pacientům ve vztahu ke COVID-19?

Léčebné konopí se užívá tak, že nejde o žádnou společnou aktivitu. Cílem je přeci jen minimalizovat kontakt s choroboplodnými zárodky druhých lidí. Na otázku, zdali konopí samotné potlačí nebo sníží imunitu natolik, abyste byli náchylnější k nákaze, nemáme důkazy a tedy ani odpovědi. Mezinárodní asociace pro kanabinoidní léčbu (IACM) vydala na konci března prohlášení, že neexistuje důkaz o tom, že by se konopím dal léčit COVID-19, ale že zde zároveň není ani důkaz o tom, že by konopí mohlo riziko nákazy zvýšit. Uvádí se tam, že podle klinických studií mohou kanabinoidy mít antivirové a antibakteriální účinky.

Na naší klinice jsme to zatím nijak zvlášť neřešili. Mí kolegové, odborníci na celostní přírodní medicínu, se vyznají v tom, jak podpořit fungování imunitního systému a udržet člověka v dobré kondici. Americká asociace naturopatických lékařů (AANP) dokonce doporučuje, aby byl hospitalizovaným pacientům trpícím nákazou intravenózně podáván vitamin C.

Oni jim chtějí píchat céčko?

Ano. Vycházejí ze solidních dat z Číny. Nadějných směrů léčby je více, ale nechci hovořit o něčem, na co nejsem specialista. Mám v důvěru v celostní, naturopatickou medicínu. Slibně se také z hlediska podpory imunitní reakce jeví podávání krevní plazmy od lidí, kteří již infekci prodělali a mají protilátky.

Hovoří se o tom, že kuřákům tabáku hrozí úmrtí na tento koronavirus více než nekuřákům. Máte k dispozici data ohledně kuřáků konopí?

Žádná jsem neviděl. S jistotou však víme, že těžcí kuřáci konopí mají chronicky podrážděné průdušky, a tedy jsou náchylnější k bronchitidě. Popisuje se to termínem „plicní toaleta“ neboli hygiena – jde o to, jak efektivně se tělo dokáže zbavovat hlenu, virů, bakterií a nečistot. U lidí, kteří jsou chronicky vystaveni kouři, nemusí plicní toaleta fungovat tak dobře. Nicméně mezi kouřením konopí a rozvojem chronické obstrukční plicní nemoci nebo rakoviny plic nebyla zjištěna žádná souvislost. Potvrzují to i velké studie.

Vážně?

Ano, je to tak. Práce dr. Donalda Tashkina z Kalifornské univerzity v Los Angeles to krásně ukazuje. Zmiňuje se to i v několika epidemiologických studiích. Na Kalifornské univerzitě v San Francisku pak mají hezká data o fungování plic díky studii nazvané CARDIA. V této velké, multicentrické, dlouhodobé studii vysvitlo, že lidé užívající konopí mají lepší plicní dynamiku. Tedy například schopnost vydechovat vzduch rychleji. To vám ale v boji proti COVID-19 asi moc nepomůže.

Bude dobré minimalizovat podráždění plic, ať už z kouře nebo něčeho jiného.

Pak je tu ale otázka, jestli se podrážděním průdušek nenaruší fungování plicní toalety. Zkrátka platí, že v případě viru, který způsobuje značnou akutní dušnost, je důležité udělat maximum pro to, aby nám plíce fungovaly co nejlíp.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 60, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!