Aktuální článek
Jointy lidojedů

Jointy lidojedů

Redakce
  • Jaké to je, uvíznout kvůli epidemii na celý rok na souostroví Samoa? Život v tropickém ráji uprostřed Polynésie má i svá úskalí. Konopí se pěstuje tajně v džungli a místní holdují spíše kavě.
+3
Zobrazit galerii

Ostrovní říše krásy. Tropický ráj uprostřed Polynésie. Tohle všechno je Samoa. Země, která je všemu, co jsem doposud znal, na míle vzdálená, země, která je neplánovaně mým domovem již osm měsíců. „Na co si stěžuješ, vždyť žiješ v ráji,“ posměvačně komentuju Aronovy nářky, když mu stéká pot do očí. „Na ráj ti zvysoka seru!“ syčí Aron. 

Aron je hyperaktivní německý mladík, který od svého příjezdu před pětadvaceti lety nevytáhl paty ze Samoy. Když jsme nakousli téma pěstování konopí, se silným německým přízvukem odvětil: „Já pěstoval, ale už nepěstuju.“ Než jsem stihl položit další otázku, dodal: „Už nepěstuju, protože když starou po šílený hádce, kdy mi roztřískala celej barák, odváželi cajti, v záchvatu šílenosti je zavedla ke třem mým rostlinám v džungli. Za týden mám soud a hrozí mi čtrnáct let natvrdo. Právník ale říkal, že mě z toho vyseká.“ Na to si ubalil jointa, otřel pot z čela a pokračovali jsme ve svařování přenosného grilu ze staré plynové bomby. 

První myšlenka, která mi prolétla hlavou při návštěvě zdejších plantáží, byla: Bože, tady by se pěstovalo… Jako nadšený grower jsem si dlouho pohrával s nápadem, že bych zdejší kokosové háje provoněl svou oblíbenou bylinou. Po setkání s Aronem jsem vše přehodnotil, protože jednou bych se odtud přece jen rád dostal.

Plantážníci z Německa

Samoa je souostroví sopečného původu. Tvoří ho šestnáct ostrovů, na kterých se nerozkládá jedna Samoa, ale rovnou dvě, a to Západní Samoa a Americká Samoa, která je americkým teritoriem. Ostrovy byly objeveny v roce 1722 nizozemskými a francouzskými mořeplavci.

Záliv Fagaloa, jedno z nejizolovanějších míst celé Samoy, je proslulý nejsilnější kavou na celých ostrovech.

Osídleny však byly už dávno před vyloděním Evropanů legendárními polynéskými mořeplavci z bájného Hawaiki, domoviny všech Polynésanů. Ti mimo jiné dopluli na Nový Zéland nebo nejodlehlejší místo světa Rapa Nui, nám všem dobře známé jako Velikonoční ostrovy.

Po objevu ostrovů následovalo šíření křesťanství mezi pohanským obyvatelstvem libujícím si v libovém lidském mase. V roce 1899 na sněmu tří zemí (Německo, Velká Británie, USA) se Samoa rozdělila mezi Německo a USA, přičemž Němci získali mnohem větší část Samoy.

„Někdy je kava tak silná, že když jí vypiješ moc, můžeš i umřít.“

Plantážní firma DHPG zde založila kakaové a kokosové plantáže. Němci se však nesetkali s nadšením místních obyvatel, kteří odmítali pracovat (čti otročit) v nelidských podmínkách. Guvernér Wilhelm Solf byl však shovívavý a i přes nátlak DHPG odmítal podrobit si domorodce vojenskou silou. Plantážní společnost řešila problém s pracovníky pořízením levné pracovní síly z Číny. Mezi lety 1903 až 1913 bylo přivezeno celkem 3800 nekvalifikovaných pracovníků, hanlivě nazývaných kuliové. Podle zákona z 1. března 1903 čínští přistěhovalci nesměli vlastnit žádné pozemky, podnikat či se jinak integrovat do společnosti. Paradoxem dnešní doby je, že nejbohatším Samoanem je potomek těchto přistěhovalců. 

Po konci první světové války se v roce 1914 zmocňuje nadvlády nad ostrovy Nový Zéland a ten zdejší území spravuje až do roku 1962, kdy Samoa vyhlašuje nezávislost.

Legalizace v nedohlednu

Samoa je díky svému tropickému klima a úrodné sopečné půdě pro pěstování konopí jako stvořená. Konopí se zde daří prakticky celoročně a po kavě a alkoholu je to třetí nejoblíbenější droga.

V letech 2016 a 2017 zde probíhala analýza možné reformy zastaralých protidrogových zákonů pod vedením právníka a analytika Dariuse Shahtahmasebiho. Prokázalo se, že drtivá většina obyvatelstva má s konzumací konopí zkušenosti. Darius říká: „Navzdory tomuto zjištění se vláda nadále chová, jako by se nic nedělo, a předstírá, že realita je někde jinde.“ Analýza dále odhalila trhliny v místních zákonech a nedostatky v komunikaci státního aparátu.

Loupání kakaových slupek a výroba čokolády v hmoždíři.

Přestože je zde léčebné konopí mimo zákon, za jistých okolností je předepisováno ministerstvem zdravotnictví pacientům, kterým už nepomáhá běžná léčba. „Setkal jsem se dokonce s případem, kdy byla pacientce předepsáno léčebné konopí na zmírnění bolesti při rakovině prsu. Než lék vůbec dorazil na ostrovy, pacientka bohužel nemoci podlehla. Proto se ptám: má země, kde se konopí daří celoročně, zapotřebí dovážet léčebné konopí, když by ho mohla sama produkovat? Konopný byznys by se tu stal nezanedbatelným zdrojem příjmů pro místní ekonomiku a Samoa by mohla jít příkladem dalším ostrovním státům.“

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!

Contact to Listing Owner

Captcha Code