Etiopatogeneze poruch autistického spektra (PAS) je nadále převážně nejasná. Kromě různých biologických hypotéz přišli odborníci také s domněnkou, že PAS může souviset s nerovnováhou v endokanabinoidním systému (ES), který zodpovídá za správný chod některých tělesných funkcí (např. citových reakcí nebo společenských interakcí), jejichž poruchy se řadí mezi symptomy PAS.
Pro potřeby výzkumu farmakorezistentní epilepsie bylo nedávno vydáno povolení na využívání kanabidiolu (CBD), nepsychoaktivní složky konopí setého. Epileptické záchvaty se řadí mezi časté komorbidity PAS, což z nich činí možného viníka propuknutí nebo i zhoršení různých behaviorálních potíží spojených s PAS. Z toho důvodu se předpokládá, že by kanabinoidy mohly některé symptomy PAS mírnit.
Autoři italské studie připravili systematický rozbor, jehož cílem bylo shrnout dosavadní poznatky o využití konopí při léčbě PAS: „Po průzkumu serverů Web of KnowledgeTM, PsycINFO a Embase jsme shromáždili celkem deset studií (z toho osm celých a ze dvou jen abstrakty). Na webu ClinicalTrials.gov jsme následně zjistili, že momentálně probíhají další čtyři výzkumy na toto téma. Závěry sesbíraných prací přitom působí slibně.“
Podle výsledků měly kanabinoidy příznivý vliv nejen na chování a spánek pacientů, ale i na jejich hyperaktivitu a komunikační omezení. Vedlejší účinky měly buď srdeční, či metabolický charakter, ale bylo jich poskrovnu.
V závěru vědci konstatují, že se „díky konopí u subjektů v průměru snížil nejen počet užívaných léků na předpis, ale i četnost epileptických záchvatů. V tomto případě by tak mechanismy působení mohly souviset s dráždivou/inhibiční chemickou nerovnováhou, která je pro pacienty trpící PAS typická. Do budoucna je ovšem potřeba další výzkum, který kromě lepší charakterizace a homogenizace vzorků bude také schopen nabídnout konkrétnější výsledky.“
Zdroj: Cannabinoids for People with ASD: A Systematic Review of Published and Ongoing Studies