Aktuální článek
Kanabinoidy, sluch a tinnitus

Kanabinoidy, sluch a tinnitus

  • Otázka působení kanabinoidů a jejich potenciálního využití při ochraně a léčbě sluchou tak zůstává i nadále otevřená.

Analýza týmu vědců ze tří italských univerzit, jejíž text byl zveřejněn na konci loňského roku v odborném časopise Frontiers in Neurology, se věnovala dosavadním odborným pracím na málo prozkoumané, leč závažné téma – potenciál konopí pří zvládání a léčbě ušního šelestu neboli tinnitu. 

Přítomnost kanabinoidních receptorů ve sluchovém ústrojí (jak v periferní, tak i centrální části) přitom potvrdilo již několik studií, což některé badatele přimělo studovat účinky kanabinoidů na sluch. „Středem zájmu řady výzkumů se stalo především onemocnění tinnitus, jehož propuknutí souvisí s úzkostmi, pamětí a pozorností, jejichž reakce na kanabinoidy je dobře zaznamenána. Dostupné výsledky pokusů na zvířatech však naznačují, že dopad kanabinoidů na tinnitus není příznivý, ba někdy spíše až škodlivý,“ vyvozují poněkud překvapivě autoři v abstraktu a pokračují: „Farmakologické účinky kanabinoidů jsou ovšem značně spletité a většina dosavadních studií se zaměřovala pouze na neurální reakce receptorů CB1. Čím dál tím více vědců se ale shoduje, že pro lepší pochopení patologických reakcí nervového systému je potřeba zkoumat hlavně účinky kanabinoidů na imunitní systém, kde hrají hlavní úlohu receptory CB2. Dnes tak máme k dispozici mnohem více informací o kanabinoidních receptorech imunitního systému ve sluchovém ústrojí.“

V závěru se také dočítáme, že díky novým poznatků se ukázalo, že by se měl větší význam přikládat i nestandardním receptorům, jako např. TRP kanálům. Otázka neuroimunologických mechanismů působení kanabinoidů a jejich potenciálního využití při ochraně a léčbě sluchového ústrojí tak zůstává i nadále otevřená.

Zdroj: Cannabinoids, Inner Ear, Hearing, and Tinnitus: A Neuroimmunological Perspective

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!