Aktuální článek
Klonování

Klonování

Profilový obrázek
  • Hlavní výhodou klonování je absolutní kontrola nad pohlavím, stářím a tvarem rostlin.

Při pěstování a šlechtění je klonování efektivní metodou optimalizace pěstebního procesu. Hlavní výhodou je absolutní kontrola nad pohlavím, stářím a tvarem rostlin. Neméně užitečné je klonování i případech, kdy zahradník narazí na rostlinu, jejíž genetický materiál by chtěl uchovat k dalšímu využití. Vytvořením mateční rostliny lze prodlužovat život jedince v podstatě do nekonečna.

Postup při klonování rostlin, prověřený generacemi pěstitelů, není nikterak složitý. Z mateční rostliny pomocí zahradnických nůžek, skalpelu nebo ostrého nože odřezáváme 20 centimetrů dlouhé větvičky neboli řízky a ihned je ponoříme do roztoku z 500 mililitrů vody a 5 mililitrů 5% peroxidu vodíku, kde je uchováme před další procedurou. Naší hlavní prioritou je při tomto kroku rychlost, protože odhalené tkáně řízků jsou velmi citlivé na působení vzduchu.

Následně z větviček nůžkami odstřihneme největší a nejstarší listy a zkrátíme větvičky do požadované délky. Výsledkem by měly být větvičky s několika mladými lístky na vrcholku a dvěma či třemi bočními výhonky.

Dbáme na to, abychom stonek seřízli co nejprecizněji a odhalili cévní svazky rostlin bez jejich poškození.

Pro správný vývoj klonu v dobře stavěnou rostlinu s mnoha vrcholky jsou důležité dostatečně veliké mezery mezi uzlinami, ze kterých vyrůstají budoucí větve, takzvaná internodia. Optimální délka internodií na hlavním stonku se pohybuje mezi 40 až 80 milimetry a okolo 25 milimetrů na bočních větvích.

Poslední a nejchoulostivější částí celého procesu je seříznutí konce stonků v úhlu 45°. Dbáme na to, abychom stonek seřízli co možná nejprecizněji a odhalili cévní svazky rostlin bez jejich poškození. Nyní pracujeme co možná nejrychleji. Odhalený konec řezu ošetříme kořenovým stimulátorem a jemně, ale pevně ho zapíchneme do sadbovacího média tak, aby dobře držel a nikde nevykukoval.

Řízek z aeroponické řízkovnice.

Pořádná pařba

Takto připravené řízky umístíme do vhodného prostředí, jehož precizní regulace je klíčem k úspěšnému zakořenění. První tři dny necháme klony v pařníku nebo pod plastovým poklopem s uzavřenými větracími otvory, aby vzdušná vlhkost byla co nejvyšší. Po třech dnech otevřeme větrací otvory a necháme vlhkost postupně odpařovat. Přibližně po týdnu můžeme poklop otevřít vždy na několik hodin denně a od desátého dne ho odstraníme úplně. Naším cílem je postupným snižováním vlhkosti okolního prostředí rostlinku přimět vytvářet nové kořeny, ale zároveň jí musíme nechat dostatek vláhy k přežití. Tu získává listy z vodních par ve vzduchu. Vyschne-li sadbovací médium ještě před vyrašením prvních viditelných kořínků, zvlhčíme ho několika kapkami vody.

Technika „zraňování“ efektivně zvyšuje podíl úspěšně zakořeněných klonů a dokonce i mírně urychluje tvorbu nových kořenů.

Zakořeňující rostlinky nejsou náročné na množství světla, ale je abychom je udrželi ve vegetativním stadiu, musíme jim poskytnout alespoň 18 hodin nepřerušeného světla každý den. Většina zkušených pěstitelů volí plný 24hodinový světelný cyklus. Rychlosti a úspěšnosti zakořenění také napomůže udržování stabilní teploty prostředí okolo 26 °C. První kořínky můžeme očekávat za čtrnáct dnů, ale v některých případech můžeme čekat i měsíc a déle.

Vyšší level

Mezi pěstiteli koluje mnoho „zaručených“ triků a postupů, jak zvýšit a úspěšnost a rychlost při výrobě klonů. Některé z nich najdou oporu ve vědeckých výzkumech.

V období let 2013 a 2014 kanadský tým výzkumníků vedený Lesleym G. Campbellem z Ryersonovy univerzity v Torontu provedl rozsáhlý pokus s cílem zjistit možnosti zefektivnění výroby klonů v komerčních pěstírnách léčebného konopí. Výsledky pokusů Campbell publikoval v roce 2019 ve studii nazvané „Fenotypická plasticita ovlivňuje úspěšnost produkce klonů u průmyslově pěstovaných farmaceutických odrůd Cannabis sativa“.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 62, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!

Contact to Listing Owner

Captcha Code