Lorem ipsum, or lipsum as it is sometimes known, is…
Rada města Vancouveru podpořila program, který má rizikovým uživatelům pomoci získat drogy bezpečně. První legální „klub soucitu“ na severoamerickém kontinentu, jehož zřízení navrhla radní Jean Swansonová, chce svým členům poskytovat heroin, kokain a pervitin na předpis.
Za svobodu
Podle Swansonové je třeba, aby projekt vedený Spolkem za svobodu uživatelů drog (Drug User Liberation Front) získal povolení operovat na celém území Kanady. Zemí se šíří případy předávkování způsobeného především nekvalitními drogami z černého trhu. Členové spolku v minulosti nakupovali návykové látky na takzvaném dark webu, testovali je a rozdávali osobám s vysokým rizikem předávkování. Tyto aktivity však byly nelegální a členové se tak vystavovali nebezpečí zatčení.
Drogy budou distribuovány lidem, kteří by si jej jinak koupili na ulici. Tím se snažíme minimalizovat rizika s tím spojená.
Dvě zastupitelky byly zpočátku skeptické k nakupování návykových látek na internetu a obávaly se, že by tak program mohl nevědomky podporovat zločinecké organizace.
Radní Melissa De Genova se spoluzakladatelů Spolku za svobodu uživatelů drog Jeremyho Kalicuma a Eris Nyxové zeptala přímo: „Připouštíte, že nákupem těchto látek podporujete organizovaný zločin?“ Nyxová kontrovala: „Požehnání vancouverských úřadů potřebujeme právě proto, abychom už nemuseli nakupovat na černém trhu.“
Radní Lisa Dominatová pak prohlásila, že podle názoru expertů jsou nákupy drog na internetu často zdrojem financování pro různé teroristické skupiny a gangy po celém světě.
„Ty drogy budou distribuovány lidem, kteří by si jej jinak koupili na ulici. My se snažíme minimalizovat rizika s tím spojená,“ odpověděl Jeremy Kalicum, který se dlouhodobě věnuje výzkumu závislostí v Centru pro návykové látky provincie Britská Kolumbie.
Bez vazeb na organizovaný zločin
Schválení návrhu bylo nakonec podmíněno přidáním dodatku, který specifikuje, že klub je povinen zajistit zásobování ze zdrojů bez vazeb na organizovaný zločin. Skupinu podpořil i Vancouverský zdravotní úřad a ve prospěch návrhu hovořilo v průběhu zasedaní městské rady 48 mluvčích, včetně mnoha lékařů a zdravotníků.
Jedním z řečníků byl i Greg Fresz, zástupce místní organizace na podporu uživatelů drog (Vancouver Area Network of Drug Users). On sám začal užívat heroin před 50 lety po smrti bratra: „Výjimka, jako je tato, by znamenala, že se nemusím bát zatčení nebo předávkování pokaždé, když se snažím bojovat s vlastní bolestí.“
Když začal spolek v květnu 2020 poprvé zaměstnávat dobrovolníky a cílit na rizikové uživatele drog, věřila Eris Nyxová, že jejich strategie pro prevenci předávkování by v případě úspěchu mohla inspirovat město k implementaci mnohem zásadnějších forem bezpečné distribuce.
Už v červenci členové organizace testovali, popisovali a rozdávali 3,5 gramové vzorky nelegálních narkotik před budovou vancouverské policie. Dosud za tuto službu utratili asi 15 000 dolarů, které pocházely z jejich vlastních kapes a také z crowdfundingu.
„Rozdali jsme asi 1 000 balíčků a nemáme hlášený ani jeden případ předávkování,“ uvedla Nyxová v rozhovoru.
„Nepočítali jsme s tím, že bychom v tom museli pokračovat tak dlouho,“ připustil Jeremy Kalicum.
Požehnání úřadů potřebujeme právě proto, abychom už nemuseli nakupovat na černém trhu.
Centrum pro návykové látky provincie Britská Kolumbie už v roce 2019 doporučilo, aby byly podobné „kluby soucitu“ vytvořeny co nejrychleji, přičemž pilotní projekty měly být spuštěny především v lokalitách, kde jsou předávkování na denním pořádku. Jednou z takových oblastí je i vancouverská Downtown Eastside. Podle údajů centra by přítomnost podobné organizace vedla k okamžitému úbytku případů smrtelného předávkování fentanylem.
1 204 zbytečných úmrtí
Statistika říká, že od ledna do července letošního roku zemřelo v Britské Kolumbii na předávkování 1 204 osob. Častým důvodem je přitom vysoká koncentrace návykových látek, která byla odhalena při pitvách. Zatím se zdá, že drogových úmrtí bude letos v provincii více než v roce 2020, který byl přitom s 1 734 případy historicky rekordní.
„Každý den mi chodí emaily od obyvatel Downtown Eastside, kteří prosí o pomoc a bojí se, že bez bezpečných, otestovaných drog zemřou,“ prohlásila Eris Nyxová. „My ale drogy neprodáváme, jenom jsme je rozdávali, abychom vládě ukázali, že zajištěním bezpečné distribuce můžeme zachránit mnoho životů.“ Kalicum potvrzuje: „Řada lidí z komunity se nás ptá, jestli bychom nechtěli být jejich dealerem.“
Podle údajů centra by přítomnost podobné organizace vedla k okamžitému úbytku případů smrtelného předávkování fentanylem.
Spolek přednesl federální vládě svůj návrh v srpnu. Pokud dostanou kluby zelenou, bude mít 40 zdejších uživatelů možnost brát bezpečné drogy, v klidném prostředí a pod dohledem zdravotníků a sociálních pracovníků. Na místě jsou samozřejmě četná bezpečnostní opatření, včetně skladování v zabezpečených prostorách a pravidelné inventury vydaných dávek.
Navrhovaný model bezpečné distribuce vychází z konopných klubů soucitu, které ve Vancouveru vznikaly v 80. a 90. letech a nabízely své služby především obětem epidemie AIDS. Podle Jeremyho Kalicuma by kluby pomohly uživatelům drog lépe fungovat ve společnosti, kontrolovat svou závislost a usnadnily by jim případnou odvykací léčbu.
Zdroj: vancouversun.com