„Potence k našemu velkému překvapení vůbec nekorespondovala s mírou intoxikace,“ uvádí odborná asistentka z Ústavu kognitivních věd Cinnamon Bidwellová, která je rovněž hlavní autorkou práce. „Pozorovali jsme velké rozdíly mezi hladinami THC v krvi, stav byl ale u všech účastníků srovnatelný.“
Jde o první odbornou práci, která zjišťovala, jak na pravidelné uživatele účinkuje konopí zakoupené v legálních prodejnách. Byla publikována v odborném žurnálu JAMA Psychiatry a mohla by pomoci ve všech možných ohledech, od testů na řízení pod vlivem THC až po rozhodování ohledně užívání konopí.
„Kanavan“ aneb pojízdná laboratoř
To však není jediné, co studie přinesla. Výzkumníci se totiž obávají, že by koncentráty mohly mít dlouhodobé vedlejší účinky. „Výsledky vznáší spoustu otázek, například jak rychle si tělo dokáže na konopí vytvořit toleranci nebo zda mohou lidé docílit požadovaných výsledků za pomoci nižších dávek,“ tvrdí Bidwellová.
Nemůžeme sice přinést konopí do univerzitní laboratoře, ale můžeme přivézt laboratoř k lidem.
33 amerických států již legalizovalo konopí za účelem léčby a 11 z nich dokonce i za účelem rekreace, na federální úrovni je však rostlina stále nelegální. S konopím mají tedy problém zacházet i výzkumníci. Některé z předchozích studií zkoumaly vládou vypěstované odrůdy, ty ale obsahovaly THC v daleko nižší koncentraci než běžně dostupné odrůdy.
Aby mohla zkoumat, co lidé skutečně užívají, pořídila si Bidwellová spolu s kolegy dvě bílé dodávky přezdívané jako „kanavany“, které jim slouží jako pojízdné laboratoře. Jezdí tedy přímo za testovanými subjekty. Ti poté vykouří konopí, jež si sami obstarali, a v pojízdné laboratoři jsou nakonec testováni. „Nemůžeme sice přinést konopí do univerzitní laboratoře, ale můžeme přivézt laboratoř k lidem,“ komentuje výzkumnice.
Až 90 procent THC
Tým pozoroval 121 pravidelných uživatelů konopí. Polovina z nich běžně užívala koncentráty (oleje a vosky obsahující aktivní látky bez květů, listů nebo stonků). Druhá polovina užívala rostlinu ve formě sušených květů. Zakoupený produkt obsahoval buď 16, nebo 24 % THC. Uživatelé koncentrátů obdrželi produkt se 70 nebo 90 % THC.
Vědomí účastníků, kterým jsme podali konopné koncentráty s vysokým podílem konopí, bylo překvapivě ovlivněno daleko méně, než jsme čekali.
V den testování odebrali výzkumníci účastníkům krev, načež zjistili jejich náladu, míru intoxikace, kognitivní funkce a rovnováhu, a to ve třech různých okamžicích: před intoxikací, ihned po ní a hodinu po ní.
Skupina užívající koncentráty měla ve všech třech případech daleko vyšší podíl THC v krvi, s hodnotami několik minut po intoxikaci dosahujícími až 1016 mikrogramů na mililitr. V druhé skupině byla nejvyšší hodnota 455 mikrogramů na mililitr. Podle výsledků předchozích studií se běžná hladina THC bezprostředně po užití pohybuje od 160 do 380 mikrogramů na mililitr.
Jednotlivé výpovědi účastníků ohledně jejich stavu a míry intoxikace byly kupodivu velice podobné, a to bez ohledu na typ nebo potenci konopí. Shodné výsledky měli účastníci, i co se týče testu rovnováhy a kognitivní funkce.
„Vědomí účastníků, kterým jsme podali konopné koncentráty s vysokým podílem konopí, bylo překvapivě ovlivněno daleko méně, než jsme čekali,“ uvádí spoluautor Kent Hutchison, profesor psychologie a neurovědy na Coloradské univerzitě v Boulderu. Hutchison se rovněž zabývá závislostí na alkoholu a zmiňuje, že „kdybychom podali lidem takhle silný alkohol, výsledek by dozajista vypadal jinak.“
Dalším z výsledků je, že schopnost udržet rovnováhu se u všech zúčastněných zhruba o 11 % zhoršila. Negativně ovlivněna byla i jejich paměť. Avšak přibližně za hodinu se schopnosti vrátili opět do normálu. „Naše výsledky by mohly pomoci při vyvíjení testu na drogy při dopravních kontrolách, ale i při rozhodování, zda konopí užívat, či ne.“
Intoxikační hlavolam
Výzkumníci si nejsou jisti, jak mohl být u skupiny užívající koncentráty tak vysoký podíl THC bez vážnější intoxikace. Domnívají se, že na to má vliv několik faktorů. Pravidelní uživatelé koncentrátů si po určité době nejspíše vytvoří toleranci. Díky genetickým či biologickým předpokladům mohou někteří lidé odbourávat THC rychleji než druzí. A je také možné, že pokud kanabinoidy jednou receptory v mozku aktivují, jejich dodatečný přísun má mizivý účinek. „Kanabinoidní receptory mohou být v určitém bodě přehlceny a dodatečné THC už nemá takový účinek,“ píši výzkumníci.
Zakoupený produkt obsahoval buď 16, nebo 24 % THC. Uživatelé koncentrátů testovali produkt se 70 nebo 90 % THC.
Autoři zároveň varují, že pozorovali výhradně pravidelné uživatele, kteří se již naučili dávkovat konopí dle požadovaných účinků. Výsledky se tedy v žádném případě nevztahují na nezkušené uživatele. Ti by měli být s koncentráty stále velice obezřetní, jak říká Hutchison.
Výzkumníci nyní plánují prozkoumat, zda koncentráty představují dlouhodobá zdravotní rizika, popřípadě jaká. „Může dlouhodobé koncentrované užívání rozhodit kanabinoidní receptory takovým způsobem, který by znamenal dlouhodobé následky? Je potom těžší přestat?“ ptá se Hutchison. „Zatím zkrátka nevíme.“
Zdroj: Marijuana concentrates spike THC levels but don’t boost impairment