V konopí se nachází řada sloučenin prokazatelně prospěšných onkologickým pacientům. Na základě vědecky ověřených dat, klinických studií i výzkumu na buňkách lze tvrdit, že konopí je bezpečným a účinným lékem s řadou možných benefitu při léčbě celé škály nádorových onemocnění.
Tato rostlina a přípravky z ní mohou ulevit od příznaků rakoviny, jako jsou například bolesti, nevolnost a záněty. Některé výzkumy dokonce napovídají, že určité sloučeniny mohou zpomalit rakovinné bujení a zmenšovat nádory.
Regenerace těla i ducha
Konopí vám může v kritických chvílích života také zlepšit náladu a pomoci se psychicky připravit na všechno obtížné, co vás čeká. A to není žádná maličkost. Mnoho z předepisovaných léků, stejně jako i léčebné postupy – ať už budou sebevíc účinné – vás budou přinejmenším hodně vyčerpávat. Konopí oproti tomu regeneruje – tělo i ducha.
Co může být léčivějšího než zasmát se a uniknout bolestem a úzkosti, zažít na chvíli absolutní pocity klidu a míru.
„Konopí je jediný lék proti nevolnosti, jenž zároveň zvyšuje chuť k jídlu.“ – D. Donald Abrams
Toto konkrétní tvrzení sice nemohu nijak vědecky doložit, ale za patnáct let, co se setkávám s pacienty s rakovinou a píši o jejich zkušenostech s léčebným konopím, jsem účinky rostliny mnohokrát viděl na vlastní oči. A to jak na lidech, kteří konopí užívali dávno předtím, než onemocněli, tak i na těch, které předtím nikdy ani nenapadlo jej vyzkoušet.
Proč právě konopí
Zásadních studií, které se přímo účinky konopí na rakovinu zabývaly a potvrdily jeho bezpečnost a účinnost, se v průběhu let objevilo hned několik.
První z nich měla původně posloužit jako důkaz o tom, jak je konopí nebezpečné, především pro imunitní systém. Nakonec se ale ukázalo, že bylina vykazuje protinádorové účinky. Tento výzkum, dotovaný z grantu Americké onkologické společnosti (American Cancer Society), vyšel v roce 1971 v odborném časopise The Journal of the National Cancer Institute a ukázal, že myším, jimž byly implantovány rakovinné nádory a následně jim bylo „po dobu 20 po sobě jdoucích dnů podáváno THC“, se primární nádor zmenšil.
Vláda takto nepohodlný výzkum okamžitě smetla ze stolu a dál pokračovala ve válce proti konopí, ale o třicet let později se španělský výzkumních Manuel Guzman přednášející biochemii na Madridské univerzitě rozhodl na původní výzkumy z roku 1974 navázat, a dospěl k podobným závěrům. V roce 2000, v březnovém čísle časopisu Nature Medicine, Guzman uveřejnil zjištění, že kanabinoidy (například THC) nejen že u myší rakovinné nádory zmenšují, ale také při tom nepoškozují okolní tkáň.
O rok později pak vyšla v časopise New England Journal of Medicine studie, jež poprvé demonstrovala, jak THC působí proti vedlejším účinkům chemoterapie – nevolnostem a zvracení.
Farmaceutický průmysl investuje obrovské množství zdrojů do vývoje chemických náhražek přírodních kanabinoidů a dalších produktů, jež by mohly s rostlinou soupeřit.
„Den co den se setkávám s onkologickými pacienty, kteří trpí nevolností, zvracením, ztratili chuť k jídlu, mají deprese a trápí je nespavost,“ řekl časopisu Newsweek v roce 2013 v článku s názvem „Marijuana Is a Wonder Drug When It Comes to the Horrors of Chemo“ dr. Donald Abrams, primář na oddělení hematologie a onkologie Všeobecné nemocnice v San Franciscu a vyučující klinického lékařství na Kalifornské univerzitě. „Konopí je jediný lék proti nevolnosti, jenž zároveň zvyšuje chuť k jídlu.“
Jedním z novějších příspěvků je pak vědecká zpráva z roku 2017 zveřejněná v časopise International Journal of Oncology, jež ukazuje, že ať už samostatně nebo dohromady s chemoterapií vykazují kanabinoidy přirozeně obsažené v konopí protirakovinné účinky.
Promluvte si se svým lékařem
Mnoho lékařů a dalších odborníků v oblasti zdravotní péče (onkology nevyjímaje) si ani neuvědomuje, kolika způsoby může konopí pacientům s rakovinou pomoci. Proto je velice důležité přijít na každou prohlídku plně vyzbrojeni co největším množstvím informací.
Předtím, než se rozhodnete, že je bezpečné se o konopí se svým všeobecným lékařem a/nebo onkologem pobavit, důkladně se připravte a dobře volte slova. A pokud se chcete o svých specifických potřebách dozvědět podrobněji, můžete také zvážit konzultaci u onkologa, o němž se veřejně ví, že léčebné konopí využívá.
Dávkování
Co se ideálního množství týká, pamatujte si, že nejdůležitější je začít jen s malou dávkou a postupně ji zvyšovat, dokud nezjistíte, co na vás působí nejlépe – tím se vyhnete předávkování.
Také je velice důležité i uvědomit, že různé způsoby užívání mají extrémně rozdílné účinky; liší se i tím, jak rychle začnou působit a jak dlouho jejich efekt vydrží. Inhalování obvykle začne působit během pár minut. Pro začátek stačí jedno dvě potažení, pár minut počkat, co se stane, a pokud je třeba, dát si trochu více.
Zato konopí v pochutinách může začít účinkovat až po 90 minutách a působit až osm hodin.
Míchat rostlinu s alkoholem opravdu není dobrý nápad, lepší je voda, čaj a příjemná hudba.
Vyberte si ten správný způsob užívání
Kanabinoidy vyrobené uměle
Jak říkával legendární badatel a psychiatr Lester Grinspoon z Harvardovy univerzity: „Netřeba připomínat, že farmaceutický průmysl investuje obrovské množství zdrojů do vývoje chemických náhražek přírodních kanabinoidů a dalších produktů, jež by mohly s rostlinou soupeřit. Žádný z těchto výrobků ale nebude tak levný ani tak efektivní, jako rostlinné konopí. Zajímá je totiž hlavně legalita, ne účinnost.“
Květenství
Známé také jako „palice“, tyto sušené kvetoucí vršky samičích rostlin jsou ideální k vykouření nebo k vaporizaci. Pokud máte tu možnost, určitě si opatřete kvalitní přenosný vaporizér. Inhalace výparů totiž namáhá plíce mnohem méně než kouření a neuvolňují se přitom škodlivé látky.
Míchat rostlinu s alkoholem opravdu není dobrý nápad.
Koncentráty
Potýká-li se pacient s opravdu silnými bolestmi a nevolností, může najít úlevu až ve více koncentrovaných přípravcích. Úroveň čistoty se zde liší podle toho, jak byly vyrobeny – podíl THC či CBD v nich může být od 30 % až po 95 %.
Konopí v jídle
Ještě jednou připomínáme, že konopí v pochutinách začíná působit dokonce až 90 minut po užití, a díky tomu, že k rozkladu požitého THC dochází namísto v plicích v játrech, může na mít potenciálně mnohem silnější účinek, než když se kouří nebo vaporizuje. S „koláčky“ to zkrátka můžete mnohem snadněji přehnat.
Potraviny s konopím však skýtají i celou řadu výhod: Poskytnou dlouhotrvající úlevu v řádu hodin, lze je diskrétně přenášet a konzumovat, člověk nemusí vdechovat kouř. A především – pokud si je připravujete sami doma, mohou být ekonomicky velice výhodné. Jen je potřeba řídit se bezpečnostními zásadami.
Tinktury
Před érou farmaceutik dostávali pacienti mnoho předepsaných léků ve formě tinktur, tedy léčebných přípravků, v nichž je aktivní složka rozpuštěná v nějakém druhu rozpouštědla, většinou v alkoholu.
Pokud se chcete o svých specifických potřebách dozvědět podrobněji, můžete zvážit konzultaci u onkologa, o němž se veřejně ví, že léčebné konopí využívá.
Jelikož se tinktury vstřebávají pod jazykem, a ne až v žaludku, jsou střední cestou mezi kouřením či vaporizaci a konzumací pochutin. Jsou nenápadné, jednoduše se užívají a lze si je buď vyrobit, nebo navštívit konopné obchody, kde jsou tinktury s legálním obsahem kanabinoidů dnes taktéž k dostání. Některé z nich nabízejí i širokou škálu tinktur s různým obsahem kanabinoidů, do nichž někdy dokonce přimíchávají i další léčivé byliny.
Konopná kosmetika
Můžete ji nanášet přímo na kůži, což je skvělý způsob, jak ulevit od bolesti a zánětu lokálně a přírodní cestou bez toho, abyste se museli bát omamného účinku. V České republice lze zakoupit celou řadu krémů, balzámů, koupelových přípravků a masážních olejů, z nichž některé obsahují nejen konopí, ale i další léčivé byliny. Ty z konopí obsahují nejčastěji konopný olej ze semen a/nebo extrakt s vyšší koncentrací CBD.
Zdroj: A patient’s guide to using cannabis for cancer