Aktuální článek
Konopí jako potenciální lék proti smrtící superbakterii

Konopí jako potenciální lék proti smrtící superbakterii

  • "Zlatý stafylokok" je rezistentní vůči mnoha typům antibiotik. Máme alternativní lék přímo před očima?

Jedna ze sloučenin obsažených v  konopí má potenciál zachránit tisíce životů. Kanadští vědci se domnívají, že objevili prostředek proti meticilin-rezistentnímu zlatému stafylokokovi (MRSA). 

Tato superbakterie je odolná proti mnoha druhům antibiotik a podle statistik má na svědomí přibližně 19 tisíc úmrtí ročně, a to jenom ve Spojených státech amerických. Výzkumnému týmu z McMasterovy univerzity v kanadské provincii Ontario se však nedávno podařilo úspěšně vyléčit příznaky MRSA u myší, a to za pomocí kanabinoidu, jenž v poslední době budí čím dál větší zájem vědců – kanabigerolu (CBG).  

Nejslibnější CBG 

Vědci při pokusu vyzkoušeli 18 různých dostupných kanabinoidů a zjistili, že všechny do jednoho projevují antibiotické účinky. CBG se z nich ukázal být tím nejslibnějším.  

Výzkumníci následně syntetizovali co největší množství kanabigerolu a pustili se do experimentu. Doufali, že CBG proti jinak velmi rezistentnímu zlatému stafylokokovi zafunguje. 

CBG se osvědčil jako skvělý prostředek proti této patogenní bakterii. 

Přítomnost kanabigerolu nakonec úspěšně zabránila bakteriím ve tvorbě biofilmů a také zcela zklikvidovala stafylokokické buňky, které jsou běžně proti antibiotikům imunní. Vedoucí studie, jímž byl profesor biochemie a biomedicíny na McMasterově univerzitě Eric Brown, uvedl: „CBG se osvědčil jako skvělý prostředek proti této patogenní bakterii. Náš objev svědčí o tom, že kanabinoidy by z lékařského hlediska mohly sloužit jako antibiotika.“ 

Na rozdíl od THC nemá CBG žádné psychotropní účinky, takže nijak neovlivňuje mysl pacientů. Mohl bych však zachránit mnoho životů. Profesor Brown dodal, že tento výzkum jeho kolegům otevírá úplně nové možnosti léčby.  

Kanadský tým se do budoucna chystá látku ještě vylepšit, aby byla proti MRSA co nejúčinnější. Dále se též pokusí snížit potenciální toxicitu kanabinoidu. 

Výzkum bez stigmatu 

V laboratoři profesora Browna se antibiotické vlastnosti konopí začaly zkoumat již před dvěma lety. Podnětem pro něj a jeho kolegy byla legalizace v Kanadě. Podle jeho slov se díky tomu vytratilo stigma, které výzkum konopí do té doby obklopovalo. Vědci se tak konečně mohou plně zabývat jedinečným léčebným potenciálem kanabinoidů. 

Dosavadní poznatky sice naznačovaly, že některé látky obsažené v konopí mohou mít antibakteriální účinky, nicméně jejich nasazením proti bakteriím, které jsou vůči antibiotikům odolné, se zatím nikdo dopodrobna nezabýval. To se ale pomalu mění. 

Kanabinoid tetrahydrokanabiforol by mohl být až 33x silnější než THC.  

Kanabinoid silnější než THC 

Dnes už je vcelku běžné, že se vědci zabývají jednotlivými kanabinoidy a jejich vlastnostmi. V únoru například italští výzkumníci objevili kanabinoid, který by mohl být až 33x silnější než THC. Byl nazván tetrahydrokanabiforol (THCP).  

Stejná vědecká skupina také syntetizovala dosud neznámý kanabinoid, jenž disponuje podobnými vlastnostmi jako CBD. Vědci tvrdí, že se postupně zlepšují v izolování a rozpoznávání nových konopných sloučenin. 

Zdroj: Cannabis found to combat deadly superbug (Grizzle.com)

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!