Aktuální článek
Konopí jako vyvážený zdroj potravy

Konopí jako vyvážený zdroj potravy

  • Dva rozhovory o zdravotních přínosech konopí v našem jídelníčku.

V dalším díle rubriky zaměřené na využití technického konopí se podíváme na konopné potraviny. Pokud vám při tomto spojení automaticky naskočí představa veselých koláčků, budete překvapeni hned dvakrát. Konopné potraviny nejenže nevyvolávají psychotropní účinky, ale navíc jsou mnohem chutnější a dostupnější. Jejich hlavní výhodou je zdravotní prospěšnost a přijatelnost pro lidský organismus.

První konzumace konopných semínek je prokázána už v době kamenné. Konopné semeno bylo přirozeným zdrojem bílkovin a tuků. Odvar z listů a květů konopí byl našimi předky využíván jako bylinný čaj na uklidnění a proti zánětům, podobně jako chmel, šalvěj, meduňka, máta či kopřiva.

Po letech konopné prohibice se semeno a postupně i list a květ vracejí na náš jídelníček. V první fázi zprostředkovaně jako krmivo pro hospodářská zvířata, ale v posledních letech stále více přímo jako potravina. Ve snaze zachytit trendy současného potravinářství jsem si o konopí promluvil s dvěma českými odborníky s letitou praxí – Hanou Gabrielovou ze společnosti Hempoint a Ing. Milošem Beranem z Výzkumného ústavu potravinářského Praha (VÚPP). Uvidíte, že i vy záhy přijdete konopí na chuť.


Miloš Beran: Konopným semínkem proti civilizačním chorobám

Ing. Miloš Beran svůj profesní život spojil s Výzkumným ústavem potravinářským Praha, kde působí nepřetržitě od roku 1985. Při návštěvě ve VÚPP v pražských Štěrboholech mě zahrne řadou odborných pojmů, které však obratně zjednodušuje pro laika, a když vidí, že stejně nechápu, dodá praktický příklad či nějakou tu zajímavost.

Proč jste si z celé řady zdrojů potravy pro svůj výzkum vybral právě tento?

Konopné semínko je specifické optimální skladbou řady živin a je velmi cennou surovinou pro potravinářský průmysl, byť stále ještě dosti opomíjenou. Přibližně 23 procent jeho hmotnosti tvoří bílkoviny, které se svojí kvalitou blíží kvalitě bílkovin sójových a obsahují vysoká množství nezbytných aminokyselin. Hlavní zásobní bílkovina konopného semínka patří do skupiny globulárních proteinů a nazývá se edestin. Bylo prokázáno, že hydrolyzáty zásobních globulárních rostlinných bílkovin, včetně edestinu, obsahují řadu biologicky aktivních peptidů s mnoha pozitivními účinky na lidské zdraví. Tyto biologicky aktivní peptidy mohou vznikat i při trávení bílkovin konopného semínka.

A proč právě rostlinná bílkovina? A když už, proč ne obilniny nebo luštěniny?

Byla publikována řada odborných studií, které dokazují, že významný posun od živočišných k rostlinným bílkovinám v lidské stravě by podstatně snížil výskyt řady chronických civilizačních onemocnění v průmyslově vyspělých a rychle se vyvíjejících zemích. V současné době existuje velká poptávka po alternativních nealergenních rostlinných bílkovinách ze strany potravinářských firem, přičemž jejich nabídka je velmi omezená. Důvodem je zejména vzrůstající výskyt alergií na sójovou bílkovinu či bílkoviny obilí a intolerance lepku (celiakie).

Významný posun od živočišných k rostlinným bílkovinám v lidské stravě by podstatně snížil výskyt řady chronických civilizačních onemocnění.

Takže jasné plus pro alternativní rostlinné bílkoviny. Jsou k dispozici i odborné studie dokazující přímo pozitivní účinek konopného semene?

Ano, dokonce z Československa. V období mezi světovými válkami proběhl v podbrdském městečku Jince lékařský experiment, při kterém bylo několika desítkám dětských pacientů s TBC za účelem zlepšení jejich výživy podáváno takzvané konopné mléko (vodný extrakt naklíčeného konopného semene), obohacené nadrceným konopným semínkem. Výsledkem této terapie bylo zastavení kritického úbytku na váze, navrácení chuti k jídlu a celkové zlepšení zdravotního stavu, díky čemuž měli malí pacienti dostatek sil a dokázali se z infekce vyléčit.

Konopné semínko má ještě jednu zásadní výhodu. Dá se zpracovat nejen na protein, ale ještě před tím se z něj dá vylisovat olej. Jaké jsou jeho vlastnosti?

Konopné semínko obsahuje přibližně třicet procent oleje s ideálním poměrem (cca 3 : 1) omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Podle celé řady vědeckých studií mají tyto nezbytné mastné kyseliny konzumované právě v tomto poměru protizánětlivý účinek, který působí preventivně u celé řady nemocí. Navíc je konopné semeno také bohatým zdrojem biologicky aktivní gama-linolenové kyseliny. Mezi další složky konopného oleje patří biologicky aktivní terpeny, tokoferoly a fytosteroly, zastoupené zejména beta-sitosterolem, který jako ostatní rostlinné steroly snižuje vstřebávání cholesterolu. Nerovnováha příjmu omega-6 a omega-3 mastných kyselin je jedním z reálných problémů moderní výživy s celou řadou nepříznivých zdravotních důsledků. Chutný konopný olej je tedy ideálním doplňkem studené kuchyně. Jeho jedinou nevýhodou je, že se musí používat čerstvý, udržovat v chladu a tmě, protože rychle podléhá žluknutí. Nehodí se tudíž pro tepelné úpravy, zejména pro smažení.

Olej i protein bohaté na zdravé živiny ze semena jedné rostliny, jejíž další části se navíc dají zpracovat též, to zní až neuvěřitelně. Může konopné semínko konkurovat dnes populárním superpotravinám, jako je sója, avokádo, quinoa či kustovnice čínská?

Pojem superpotravina jako potravinářský technolog nemám příliš v oblibě. Jedná se pouze o marketingovou nálepku bez definovaného obsahu. Ale chcete-li, můžete konopné semínko svým mimořádným obsahem kvalitních živin do této kategorie zařadit. U konopného semínka navíc neplatí obligátní „co je zdravé, není dobré“. Specifická ořechová chuť dělá z konopného semínka velmi atraktivní přísadu do celé řady potravin. Můžete ho však konzumovat i samotné v loupané formě a určitě si na něm pochutnáte.

Specifická ořechová chuť dělá z konopného semínka velmi atraktivní přísadu do celé řady potravin.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 61, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


KONTAKT

Ondřej Krásný: manazer@czechemp.cz

Český konopný klastr, z. s.
Rousínov 47
473 01 Svor

www.czechemp.cz

 

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!