Aktuální článek
Konopí na vzestupu ve světě, EU i ČR

Konopí na vzestupu ve světě, EU i ČR

Profilový obrázek
  • O „překotném“ vývoji v Česku, Evropě a Spojených státech.

Dlouhá léta se iracionální konopná prohibice napříč světovým společenstvím států jevila velmi striktní až neměnnou. V tomto směru je možno označit vývoj přístupu ke konopí během posledního půlroku na úrovni České republiky, Evropské unie i Organizace spojených národů jako „překotný“.

Překotný v uvozovkách proto, že vzhledem k současné úrovni vědeckého poznání týkajícího se rostliny konopí a jejího nezpochybnitelného přínosu lidstvu měl a mohl nastat dříve a být výraznější, nicméně s ohledem na velkou odolnost práva (zejména mezinárodního) vůči změnám je opravdu velmi rychlý. Trend změny na všech úrovních jsme v CzecHempu spolu s mezinárodní konopnou komunitou bedlivě sledovali a v tomto článku se pokusím shrnout současný stav jak z hlediska právního, tak z hlediska dopadů změn na každodenní realitu zastánců svobodného pěstování a zpracování rostliny Cannabis sativa L.

Svět pro a proti konopí 27:25

Jak jsem nakousl v úvodu, mezinárodní právo je velice rigidní a změnit jej v řádu desetiletí vyžaduje velké úsilí. Pokud si vezmeme za příklad konopnou prohibici, tak prosazení zákazu pěstování a zpracování listů a květů konopí, silně podporovaného lobby konkurenčních průmyslů (především papírenského a textilního) a posléze i vládou USA, do Jednotné úmluvy o omamných látkách v roce 1961 trvalo bezmála čtyřicet let. Pokud budeme pro zjednodušení za počátek boje proti konopné prohibici brát rok 1985, kdy došlo k vydání knihy Jacka Herera The Emperor Wears No Clothes (česky jako Spiknutí proti konopí aneb Císař nemá šaty), pak částečná revize mezinárodních úmluv Komisí pro narkotika OSN (CND) 2. prosince 2020 překonala předchozí „rekordně rychlý“ zákaz za výrazně menších investic a za „pouhých“ 35 let lobbingu. To vše díky tlaku občanského aktivismu, zejména skupiny kolem Kenzi Riboulet-Zemouliho a Michaela Krawitze, a znovuzrozeného, byť výrazně menšího konopného průmyslu.

Realitu současného stavu orgánů OSN dokresluje, že CND odkládala rozhodnutí o doporučeních Světové zdravotnické organizace (WHO) k přehodnocení přístupu ke konopí od prosince 2018 celé dva roky. Ze šesti doporučení WHO přijala CND jen jediné: vymazala konopí a konopnou pryskyřici z Přílohy IV. Jednotné úmluvy o omamných látkách. V důsledku toho se ani při striktním výkladu Úmluv nadále ke konopí a jeho pryskyřici nepřistupuje jako k nejtvrdším drogám bez možnosti využití kupříkladu v medicíně. Pro toto rozhodnutí bylo 27 států (převážně z Evropy a Ameriky a dále např. Maroko, JAR, Nepál či Austrálie), proti 25 (např. Rusko, Čína, Turecko, většina zastoupených států z Afriky a Asie, Brazílie a Maďarsko) a jeden (Ukrajina) se zdržel.

Nezbývá než doufat, že náročný a zdlouhavý proces politického a právního posuzování CBD nebude aplikován na další desítky až stovky fytokanabinoidů.

Přímý přenos jednání včetně hlasování komisařů jednotlivých států v emocích a napětí připomínal finále mistrovství světa v hokeji. Ono se v podstatě o vyvrcholení podobného turnaje jednalo, jenom v diplomacii. Pohledem Středoevropana sice o žádnou zásadní změnu nešlo, neboť mezinárodní právo díky svému principu flexibility umožňuje tolerovat například i úplnou legalizaci konopí v Kanadě, ale přesto se řada států hlasujících proti dala slyšet, že svůj vnitrostátní zákaz či přísnou regulaci pěstování a zpracování konopí udrží nezávisle na mezinárodní úpravě. Nejvíce pokrytecky v tomto směru působilo podobně ostré vystoupení zástupců Čínské lidové republiky, největšího světového producenta technického konopí a extraktů účinných látek. Pro hlasovaly všechny státy, které již k částečné či úplné deregulaci konopí přistoupily. Například Mexiko po rozhodnutí CND zcela legalizovalo konopí v únoru 2021.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 64, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!