Aktuální článek
Konopí pomáhá onkologickým pacientům nejen od bolestí

Konopí pomáhá onkologickým pacientům nejen od bolestí

  • Léčebné konopí pomáhá ulevit od neuropatických bolestí, které zažívají lidé podstupující chemoterapii.

Podle studie, jejíž závěry byly v únoru zveřejněny onkologickým žurnálem Therapeutic Advances in Medical Oncology, nacházejí pacienti, kteří během chemoterapie trpí neuropatickými bolestmi, úlevu v konopí. Skupina izraelských výzkumníků z Tel Avivu se zaměřila na 513 pacientů, kteří kvůli nádorovému onemocnění trávicího traktu užívali oxaliplatin. Jedná se o chemoterapeutický lék ze skupiny platinových cytostatik, který slouží ponejvíce k léčbě kolorektálního karcinomu.

Izraelští výzkumníci zmiňují, že nástup periferních neuropatických bolestí po chemoterapii je „typický neblahý účinek léčby oxaliplatinem“, který má značně nepříznivý vliv na kvalitu života pacientů s rakovinou.

„Akutní neuropatické bolesti se vyskytují u až 90 procent nemocných, kteří oxaliplatin užívají. Z toho přibližně 31 procent může dokonce po delší době začít trpět i chronickými neuropatickými bolestmi,“ píše se v abstraktu studie. Pro potřeby experimentu byli pacienti rozděleni do dvou kohort – 248 obdrželo konopí, zatímco zbylých 265 posloužilo jako kontrolní skupina. „Neuropatické bolesti se u těch, kteří užívali konopí s oxaliplatinem, signifikantně zmírnily. Nejlépe na tom byli ti, kteří konopí obdrželi před započetím oxaliplatinové léčby, což svědčí o ochranném účinku tohoto rostlinného léčiva. Momentálně připravujeme větší kohortovou studii,“ popisují autoři v závěru.

Nakonec vědci poznamenali, že hlavní výhodou celého pokusu byla „spolehlivost nashromážděných informací, jíž bylo docíleno tím, že všichni účastníci pokusu konzumovali po celou dobu studie standardizované léčebné konopí z lékárny.“

Effect of cannabis on oxaliplatin-induced peripheral neuropathy among oncology patients: a retrospective analysis

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!