Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je jednou z častých příčin bolestí v břiše. IBS navíc vyvolává střevní potíže, které vyžadují náročnou zdravotní péči. V rámci pokusů na několika experimentálních modelech proběhly výzkumy zaměřené na účinky aktivního THC na motilitu a napětí střev. V klinické praxi ovšem doposud nebylo ověřeno, zda tyto účinky mohou souviset s menší potřebou zdravotní péče uživatelů konopí. Účelem této studie proto bylo posoudit dopad užívání konopí u osob trpících IBS na délku jejich hospitalizace a užívání dalších léčiv.
Pro potřeby výzkumu použili autoři informace o pacientech s IBS z let 2010 až 2014 z americké Databáze výdajů na zdravotní péči a hospitalizaci. Srovnávali klinické výsledky mezi 246 uživateli konopí a 9 147 pacienty, kteří konopí neužívali.
Výsledky ukázaly, že „mezi uživateli konopí bylo menší procentuální zastoupení těch, kteří museli prodělat endoskopii horního trávicího traktu (17,9 % oproti 26,1 % u neuživatelů) a dolního trávicího traktu (21,1 % oproti 28,7 %). Průměrná doba hospitalizace (2,8 dnů oproti 3,6 dnům) a náklady na zdravotní péči (20 388 dolarů oproti 23 624 dolarům) byly také nižší.“
Autoři dále konstatují, že míra využití výpočetní tomografie u dutiny břišní byla u obou skupin shodná. „Výsledky tedy naznačují, že užívání konopí může u pacientů trpících IBS snížit míru potřebné zdravotní péče, což pravděpodobně souvisí s účinky konopí na endokanabinoidní systém,“ dočteme se v závěru studie.