Aktuální článek
Konopí snižuje konzumaci alkoholu u těžkých pijáků

Konopí snižuje konzumaci alkoholu u těžkých pijáků

  • Může být konopí účinný prostředek při substituční léčbě závislosti na alkoholu?

Podle zjištění, jež byla publikována v lednovém vydání odborného žurnálu Addiction, může konopí pomoci se snížením spotřeby alkoholu u lidí, kteří se chtějí ze závislosti na této tvrdé droze léčit. Již několik studií se zaměřovalo na to, zdali konopí může sloužit jako náhrada nebo pomocník při abstinenci od alkoholu, přičemž dosavadní výsledky se spíše různily. Závěry nového výzkum nabízí důkazy, že konopí může těm, kdo chtějí nadměrnou spotřebu alkoholu omezit, posloužit jako nezbytná pomoc.

Studii zaměřenou na spojitost mezi užíváním konopí a alkoholu vypracoval tým výzkumníků z americké Coloradské univerzity ve městě Boulder ve spolupráci s Coloradskou státní univerzitou. Jako pokusná skupina jim posloužilo 96 jedinců, kteří se přihlásili na odvykací kúru od alkoholu a kteří se označovali i za uživatele konopí. Vědci zjistili, že během dní, kdy účastníci pokusu užívali konopí, se jejich spotřeba alkoholu zásadně snížila. To platilo jak u těch, kteří konopí konzumovali ve velkém, tak u těch, co si jej dávali v menším množství a pouze příležitostně.

„Ve srovnání se dny, kdy konopí neužívali, se u účastníků zmenšila spotřeba alkoholových nápojů o přibližně 29 procent, přičemž šance, že by se opili, klesla až 2,06krát. Stejné chování jsme vypozorovali jak u mužů i u žen, tak u častých i příležitostných uživatelů konopí,“ stojí v abstraktu.

„Těžcí alkoholici, kteří se odvykací kúry účastnili, aby snížili svou spotřebu alkoholu, podle všeho svou konzumaci nejvíce omezili během dnů, kdy u nich byla pozorována vyšší spotřeba konopí,“ uvádějí autoři v závěru.

Podobná zjištění přinesl i výzkum z léta 2020, jehož závěry byly prezentované na konferenci Výzkumné společnosti pro alkoholismus. Celostátní americká data také ukazují, že ve státech, kde proběhla legalizace konopí, klesá spotřeba alkoholu.

Effects of cannabis use on alcohol consumption in a sample of treatment-engaged heavy drinkers in Colorado

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!