Aktuální článek
Konopí v kokosovém oleji aneb Co se vaří v Thajsku

Konopí v kokosovém oleji aneb Co se vaří v Thajsku

  • Thajská vláda léčí zdarma tisíce onkologických pacientů, a nejen je.

Léčí je směsí konopí a kokosového oleje, která by ještě donedávna byla považována za nelegální. Za jejím vznikem stojí muž jménem Daycha Siripatra, jenž tvrdí, že ho ke zdokonalení receptu dovedl budhistický mnich obdařený telepatickými schopnostmi. Prostřednictvím workshopů nyní rovněž učí lidi, jak si směs připravit doma.

Jakožto odborník na zemědělství Daycha obdržel oficiální licenci od vlády, díky níž může svůj dnes již velmi populární koncentrát vyrábět, předepisovat a distribuovat pro veřejnost, a to jak na závažná onemocnění, tak na běžné potíže. Cesta za licencí byla však poměrně trnitá. V roce 2019 bylo v Thajsku sice legalizováno konopí pro léčebné účely, nikoli však pro rekreační nebo nelicencované užívání.

Za dobrotu málem do vězení

Před necelými dvěma lety skončil Daycha dokonce málem za mřížemi. Do jeho podomácku zařízené laboratoře vtrhly v dubnu roku 2019 policisté, vojáci a protidrogové jednotky. Zabavili zhruba 200 rostlin spolu s extrakty a vyhrožovali mu trestem odnětí svobody.

Zvedla se však obrovská vlna protestů ze strany podporovatelů, pacientů, místních médií a dalších. Aby tedy nedošlo k uvěznění altruisty, jenž pomohl více než osmi tisícům onkologických pacientů, byl sjednán kompromis. Netrvalo dlouho a thajský Úřad pro kontrolu narkotik všechny rostliny a extrakty vrátil. Načež Daychovi ministr zdravotnictví udělil velmi vzácnou licenci umožňující mu v jeho práci pokračovat. Dnes je mezi 16 povolenými léčivy vyráběnými Ministerstvem alternativní a tradiční thajské medicíny právě i konopný koncentrát podle Daychova receptu.

Výtažek podle Ricka Simpsona je příliš koncentrovaný. Proto v Thajsku vaří konopí v kokosovém oleji.

„Dal jsem jim svůj recept zadarmo, protože jsem na všechny pacienty už sám nestačil,“ vysvětluje Daycha. „Přímo od nás dostává Daychův koncentrát zdarma zhruba dvacet tisíc lidí. Od státu pak oficiální koncentrát získává zdarma skrze kliniky a nemocnice dalších sto tisíc pacientů.“

Moc silný extrakt od Ricka Simpsona

O léčivé schopnosti konopí se začal zajímat před deseti lety. Začal se obávat, že by mohl onemocnět rakovinou vzhledem k dědičné predispozici, protože několik jeho příbuzných na rakovinu v minulosti zemřelo, přestože podstoupili chemoterapii. Na internetu hledal různé léčebné postupy a nelegálně začal experimentovat s receptem, který na internetu zveřejnil známý kanadský konopný aktivista Rick Simpson.

Podle Simpsonova receptu se k extrakci využívá benzín a podobná rozpouštědla. Aby Daycha svůj extrakt vyzkoušel, začal s ním potají léčit dva pacienty v konečném stadiu rakoviny.

„Na rozdíl od jiných konopných extraktů je ten od Ricka Simpsona vysoce bohatý na tetrahydrokanabinol (THC), což je hlavní psychoaktivní látka konopí,“ píše internetový lékařský portál WebMD. Pro Thajce se však jeho účinky zdají být příliš silné. „Oba mí pacienti byli mimo a nemohli nic dělat,“ směje se Daycha a s humorem dodává: „U nás asi máme oproti Kanadě příliš silné konopí. Pacienti odmítli pokračovat.“

Daycha Siripatra

Rada od mnicha

Rozhodl se tedy vyhledat radu mezi místními. V Asii se koneckonců konopí pro léčebné účely využívá už celá staletí. „Šel jsem za budhistickými mnichy. Říkáte si, proč zrovna za mnichy? Sám jsem totiž kdysi byl mnichem.“

Dnes dvaasedmdesátiletý Daycha byl mnichem zhruba čtyři měsíce, když mu bylo třináct. Jedná se o dlouholetou tradici, kterou v Thajsku ctí drtívá většina mužů. Lidé věří, že když je mnich osvícený, dokáže číst myšlenky.

„Testoval jsem jejich schopnosti tak, že jsem vždy myslel na jednu otázku. Říkal jsem jim, že pokud vědí, co je to za otázku a dokážou na ni odpovědět, tak mají nadpřirozené schopnosti.“ Až mnich jménem Phra Lad Yom v testu obstál a sdělil Daychovi, že konopí dokáže nejlépe léčit rakovinu ve formě zředěné směsi.

„Řekl mi: ‚Smíchej ho s kokosovým olejem. To je velmi účinné. Dobře promíchat a silně zředit.‘ Ředil jsem tedy směs na různá procenta. A pak mi řekl: ‚To je ono. Tři procenta jsou akorát‘.“

Hluboký spánek je základem pro maximální léčivý efekt.

Klíčem k úspěchu je kvalitní spánek

Mnich rovněž pacientům doporučuje, aby směs užívali těsně před spaním, neboť hluboký spánek je základem pro maximální léčivý efekt. Daychův konopný koncentrát má více variant s různými procenty THC a dalších kanabinoidů. „Procento konopí není pevně dané. Míříme na tři, ale kolísáme mezi jedním až pěti.“

„Na kvalitě spánku velmi záleží. Pokud nebude stačit jedna kapka, zkuste dvě, pak tři. Zkrátka dávkování zvyšujte, až docílíte kvalitního spánku.“

Na rozdíl od Simpsonova receptu může pacient se zředěným koncentrátem velmi snadno vypozorovat, kolik kapek potřebuje. Výtažek podle Ricka Simpsona – známý též jako fénixovy slzy – je příliš koncentrovaný. Nestačí-li jedna kapka, dvě kapky už bývají moc. „Když si dáte moc, jste mimo. To je k ničemu. Ale když si dáte o kapku méně, už to zase nestačí,“ vysvětluje Daycha.

Konopný výtažek sám o sobě nemoci, jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba, nevyléčí, tvrdí Daycha. „Vaše tělo se musí vyléčit samo. A toho je schopné tehdy, když docílíte hlubokého spánku.“ Toho musí mít člověk více než 90 minut za noc. Sám Daycha konopný výtažek užívá každý den, aby posílil své zdraví.

Výrobní postup

Nyní se Daycha se svou nadací Khao Kwan Foundation přesouvá do města Suphan Buri ležícího asi 100 kilometrů severozápadně od Bangkoku. Během dvoudenních workshopů, které v přepočtu stojí zhruba 1800 korun, učí veřejnost, jak si vyrobit konopnou směs doma.

Jeho recept je jednoduchý: Konopné květy se nakrájí najemno (nikoli však na prášek), přidají se do kokosového oleje a povaří. „Nevařte je však déle než hodinu. Teplota se musí držet mezi 110 a 130 stupni Celsia. Ideální teplota je 120 stupňů,“ upřesňuje Daycha a dodává: „Snažím se lidi naučit, jak mají správně pečovat o své zdraví za pomoci konopí. Směs je určená k léčbě, nikoli k rekreaci. Thajské zákony rekreační užívání nedovolují.“

Během nedávné prezentace ukazoval Daycha mimo jiné grafy porovnávající procenta THC a dalších kanabinoidů v konopných listech, palicích a „kifu“ neboli koncentrovaném konopném prášku. Na jednom ze snímků byl vyobrazen i hinduistický bůh Šiva, jak spokojeně pokuřuje hašiš z tradiční dýmky zvané čilam.

Kvalita života pacientů se většinou s konopím zvýšila, zejména u pacientů s rakovinou či neuropatickou bolestí.

Na nedávném veřejném veletrhu v Bangkoku rozdávali členové thajského Ministerstva zdravotnictví Daychův koncentrát zdarma těm, kteří prohlásili, že trpí nespavostí, dlouhodobým stresem, rakovinou nebo jinými onemocněními. „Kvalita života pacientů se většinou s konopím zvýšila, zejména u pacientů s rakovinou či neuropatickou bolestí,“ konstatuje doktorka Pakakrong Kwankao, vedoucí Centra empirického výzkumu v nemocnici Chaophraya Abhaibhubejhr.

Dalšími na řadě jsou turisté

Thajsko se stalo prvním státem v jihovýchodní Asii, který legalizoval léčebné konopí. Brzy tam chtějí začít léčit konopím i turisty, a to v lázních, kde budou využívány tradiční recepty kombinující konopí s celou řadou dalších bylin.

Sousední země za Thajskem výrazně zaostávají. V Malajsii, Singapuru, Indonésii, Vietnamu, Kambodži a do určité míry i v Laosu vládnou velmi striktní protikonopné zákony a vlády všech těchto zemí jsou oproti činorodému Thajsku ve vztahu ke konopí poměrně bojácné.

„Léčivé produkty a služby spojené s konopím, jež se v nynější době vyvíjejí ve spojení s dalšími thajskými bylinami, by v Thajsku mohly ještě více podpořit zdravotní a wellness turistiku a učinit tak z naší země v tomto odvětví klíčovou destinaci,“ prohlásilo 15. prosince 2020 vládní oddělení pro vztahy s veřejností.

Licence pro tradiční léčitele

Díky čím dál tím liberálnějšímu přístupu ke konopí navíc Thajsko velmi dobře vydělává na zdravotnickém sektoru, přestože rekreační užívání je stále zakázané. Ze strachu, že trh ovládnou cizinci a nadnárodní společnosti, se snaží Bangkok co možná nejvíce urychlit vývoj výzkumných konopných laboratoří, studijních programů, zařízení pro extrakci a produkci i konopných plantáží. Cílem je rovněž nastavit systém licencí pro prodejce i pěstitele a dokončit legislativu s ohledem na mezinárodní zákony a dohody.

Dovoz konopí je zakázaný. Licencovaní výrobci a výzkumníci však mohou ze zahraničí objednávat alespoň semínka, a sice za účelem co nejvyšších a nejrozmanitějších výnosů.

Odrůdy jako Thai Sticks jsou pro své silné euforické účinky známé po celém světě. Někteří pacienti chtějí však docílit léčivých účinků, aniž by byli v takovém rauši.

Licence dostávají tradiční lidoví léčitelé, kteří tak mohou konopí pěstovat, zpracovávat, předepisovat a prodávat dle svého uvážení na jakékoli onemocnění.

Zahraniční investoři budou co nevidět také sklízet ovoce. Bangkocký právník Wirot Poonsuwan však podotýká, že při účasti zahraničních investorů musí mít Thajci na společnosti vždy většinový podíl.

„Cizinci mohou do společností založených v souladu s místními zákony investovat, nesmí však vlastnit vyšší než třetinový podíl,“ píše Wirot ve zprávě o soukromé výrobě léčebného konopí v Thajsku z prosince minulého roku. „Cestovatelé to mají nejsnazší. Vždy si mohou zažádat o dovozovou či vývozovou licenci, díky kterým si budou moci konopná léčiva do země přivést a zároveň si je z ní zase odvést,“ konstatuje.

Není čas na priority

Na začátku však nebylo zcela jasné, jak rychle se budou licence vydávat. Ministerstvo zdravotnictví a podobné úřady mají plné ruce práce s epidemií koronaviru a na původní priority, tedy dále uvolnit konopné zákony po legalizaci léčebného užívání v roce 2019, už nezbývá čas.

Kvůli tomu musí tisíce thajských pacientů čekat, až se na ně konopí dostane, a to i v případě, že potřebují léčit nějaké závažné onemocnění. Lokálně pěstovaného a zpracovávaného konopí požadované kvality je totiž stále kritický nedostatek. Ministerstvo zatím řeší situaci tak, že licence nyní dostávají tradiční lidoví léčitelé, kteří tak mohou konopí pěstovat, zpracovávat, předepisovat a prodávat dle svého uvážení na jakékoli onemocnění, s nímž může konopí pomoci.

Zdroj: Strange brew medical weed cooking in Thailand

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!