Aktuální článek
Konopná stipendia pro studenty v Michiganu

Konopná stipendia pro studenty v Michiganu

  • Zájem o studijní program konopné chemie podle děkana Fakulty vědy a životního prostředí exponenciálně poroste.

Studenti americké Lake Superior State University (LSSU), vysoké školy ležící na pobřeží Hořejšího jezera u kanadských hranic, mají už třetím rokem jedinečnou příležitost získat titul v konopné chemii. A dokonce mohou obdržet i finanční podporu.

Vysoká škola ve městě Sault Ste. Marie v americkém státě Michigan, kde je konopí plně legální díky referendu z roku 2018,  zavedla novinku: celoroční stipendium v hodnotě 1 200 dolarů (v přepočtu přibližně 25 800 korun) pro studium tohoto oboru. Příspěvek je financován experimentální konopnou laboratoří Steadfast Labs z michiganského města Hazel Park.

„Zavázali jsme k podpoře těch nejlepších výzkumných talentů, protože věříme, že vzdělání je klíčem k tomu, aby se v našem oboru zvedla úroveň bezpečnosti a informovanosti. Máme tím na mysli vzdělání jak spotřebitelů, tak pracovníků,“ uvedl Avram Zallen, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Steadfast Labs v rozhovoru pro americkou televizi CNN.

Zájem o tento studijní program „exponenciálně roste“.

„K vytvoření stipendia došla v souladu s vizí naší školy, a tou je soustředit se na inovativní vývoj a podporovat sociální mobilitu,“ zmínil rektor LSSU dr. Rodney S. Hanley.

Zájemci o stipendium musí obor studovat již druhým rokem a mít studijní průměr alespoň 3,0 (v americkém známkovacím systému je nejlepší hodnota průměru 4,0, pozn. překl.). Přednost budou mít studenti s bydlištěm v okolí Detroitu, kde se nachází obslužná oblast Steadfast Labs.

Akademičtí průkopníci

Není tomu poprvé, co univerzita posloužila jako průkopník pro konopný průmysl. Podle tiskového prohlášení LSSU již v roce 2019 škola jako vůbec první ve Spojených státech amerických otevřela obor zaměřený na konopnou chemii.

Steve Johnson se pro CNN nechal slyšet, že zájem o tento studijní program „exponenciálně roste“.

V únoru 2020 LSSU otevřela vlastní konopnou chemickou laboratoř, v níž studenti nepracují s žádnými náhražkami, ale skutečně přímo s konopnými květy. Univerzita uvádí, že zařízení „splňuje veškeré právní požadavky na omezení regulovaných látek ve vzdělávacím prostředí“.

Univerzita otevřela vlastní konopnou chemickou laboratoř, v níž studenti nepracují s žádnými náhražkami, ale skutečně přímo s konopnými květy.

Ve státě Michigan je konopí legální jak pro léčebné, tak rekreační využití.

LSSU sice tvrdí, že se svým programem „zaměřeným čistě na konopnou chemii“ drží ve Spojených státech prvenství, nicméně i jiné americké univerzity začaly v posledních letech do osnov zavádět předměty zabývající se konopím.

Obor s budoucností

Podle LSSU by konopný průmysl měl do roku 2022 vytvořit více než půl milionu pracovních míst. Na univerzitním webu stojí, že absolventi jedinečného oboru budou způsobilí pro vykonávání „nových profesí na trhu s konopím v sektorech policejní laboratorní vědy, veřejného zdraví a bezpečnosti, státní regulace nebo obchodu“. Mezi zaměstnání, pro něž studenti získají studiem kvalifikaci, patří klinický chemik, odborník na bezpečnost a kvalitu potravin a výzkumník rozvoje složení a výroby.

Zdroj: A Michigan university is offering college students a scholarship to study cannabis

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!