Nonuremická kalcifylaxe (NUC) se řadí mezi vzácná onemocnění, jež většinou provází vznik neléčitelných bolestivých ran, kvůli kterým pacienti mnohdy trpí dalšími komorbiditami. Existuje teorie, že endokanabinoidní systém (ES) jako důležitá receptorová soustava je údajně v lůžkách a okolí kalcifylaxických ran dysregulován. Preklinický výzkum zatím ukázal, že kanabinoidy, terpeny či flavonoidy se vážou na ES a mohou tak pozitivně ovlivňovat hojení ran a vnímání bolesti.
V návaznosti na tato zjištění byla realizována otevřená prospektivní kohortová studie z kanadského Toronta. Zúčastnily se jí dvě starší ženy europoidního původu, které na nohou po dobu delší více než šesti měsíců trápily nezvladatelné kalcifylaxické vředy.
V abstraktu práce publikované v zářijovém vydání odborného časopisu International Wound Journal se dočteme následující: „Oběma pacientkám byly na lůžko i okolí rány denně nanášeny léčivé kožní přípravky z konopí (TCBM) s obsahem kanabinoidů, terpenů i flavonoidů, dokud se rány zcela neuzavřely. Vředy byly v průběhu digitálně fotografovány a následně byly podrobeny planimetrické analýze, aby se mohla objektivně posoudit jejich granulace a epitelizace. U pacientek se sledovala i míra bolesti. K celkovému uzavření ran v průměru došlo po 76,3 dnech a již po 63 přestaly obě ženy užívat analgetika. Léčbu obě pacientky snášely dobře a ani jedna z nich si nestěžovala na vedlejší účinky.“
Kladné výsledky pokusů na komplikovaných kalcifylaxických ranách ukazují, že TCBM by do budoucna mohly při léčbě krycí soustavy a zranění hrát mnohem větší úlohu. „Tento modelový příklad může posloužit jako důvod, proč by se podobné studie měly časem zabývat i jinými typy ran. TCBM by se rozhodně měly stát předmětem dalších randomizovaných kontrolovaných pokusů,“ uzavírají kanadští vědci.