Aktuální článek
Konopný detox: Mýty, fakta a tipy

Konopný detox: Mýty, fakta a tipy

  • Důvody, proč z těla chceme vyplavit zbytky konopí, mohou být různé. Někdo potřebuje projít testem na drogy, jiný si zase rád dá občas přestávku, aby si přechodně snížil toleranci vůči kanabinoidům.

Ať už je vaše motivace k detoxikaci jakákoli, faktem zůstává, že se vám nabízí hned několik způsobů, jak k ní přistoupit. Stejně tak je ovšem namístě si uvědomit i pár věcí, kterých byste se během detoxu měli naopak vyvarovat.

Jak vlastně takový detox od konopí vypadá?

Detoxikace je proces, během kterého přestanete konzumovat látku, které chcete, aby se vaše tělo zbavilo. V našem případě se tedy jedná o očištění organismu od THC. Abyste ze sebe dostali jakékoli zbytky tohoto kanabinoidu, respektive jeho metabolitů, stačí, abyste konopí zcela vysadili.

Detoxikaci může doprovázet například podrážděnost, bolesti hlavy, deprese, úzkosti, snížená chuť k jídlu a nespavost.

Ačkoli detox může znít jednoduše, u některých se neobejde bez obtíží. Závisí to především na tom, jak velká je vaše každodenní spotřeba konopí a také zdali jste ho konzumovali pro léčebné účely. Byl-li váš příjem kanabinoidů třeba právě v případě léčby vyšší, hrozí pak, že se u vás během detoxikace budou projevovat vedlejší účinky jako například podrážděnost, bolesti hlavy, deprese, úzkosti, snížená chuť k jídlu a nespavost.

Odborníci se zatím nedokážou shodnout, jestli uvedené symptomy patří mezi projevy abstinenčního syndromu, nebo zdali se spíše jedná jen o pouhý dopad vysazení léčiva, jež uživatelům se zmíněnými obtížemi v prvé řadě pomáhalo. Ať je tomu jakkoli, všichni se jistě shodneme, že takové příznaky nejsou nic příjemného. Z toho důvodu pro vás máme několik doporučení, díky kterým budete schopni případným nežádoucím účinkům lépe čelit.

Jak se co nejrychleji očistit před testem na drogy?

Mezi lidmi koluje celá řada „zaručených“ tipů, jak z organismu rychle vyplavit zbytky konopí. Většina z těchto rad nicméně pochází z říše pohádek a v konečném důsledku vám nijak nepomůže. Některé z neúčinných receptů na detoxikaci zmiňují brusinkovou šťávu, detoxikační čaje, ocet, niacin nebo i ještě větší hlouposti. Podobné rychlometody se vůbec nezakládají na pravdě, a proto byste jim za žádnou cenu neměli věřit.

Červené maso a kalorická jídla v těle zadržují vodu a zpomalují metabolismus, což ve výsledku negativně postihuje vaši schopnost vylučovat metabolity THC.

Nespoléhejte se na pochybné zdroje. Projít testem na drogy, aniž byste podstoupili pořádný očisťovací proces, není zrovna jednoduché. Detoxikace vyžaduje čas. Proto nikde nenajdete žádný kouzelný vitamín, šťávu, čaj nebo látku, s pomocí které by se váš organismus přes noc zbavil veškerých reziduí konopné rekreace či léčby.

Jak ze svého těla vyplavíte THC?

Když už jsme si tedy pověděli, které detoxikační metody nefungují, pojďme si k tomu také říct, co opravdu zabírá.

Pokud opravdu chcete své tělo očistit od konopí, musíte se spolehnout na přirozené postupy, které mohou mnohdy zabrat až šest týdnů. Žádný účinnější způsob není. Mimo to jsou nicméně na trhu k dostání i nejrůznější detoxikační výrobky.

Jako bonus navíc cvičení zvyšuje produkci endokanabinoidu přirozeně vytvářeného v lidském těle – anandamidu, tedy látky „štěstí“.

Za pomocí jakých přírodních metod lze projít testem na drogy?

Není lepší detoxikace než ta přírodní. Je sice nejvíce časově náročná, ale vynahradí vám to tím, že bude důkladná a účinná. Navíc máte hned několik možností, jak ji pojmout, přičemž jednotlivé způsoby můžete mezi sebou i kombinovat. Většina z nich má ke všemu také pozitivní vliv na vaše zdraví a organismus jako celek. Z toho důvodu byste je měli praktikovat, ať už se detoxikujete, nebo ne. Následující výčet zahrnuje ty nejlepší přirozené metody, s jejichž pomocí můžete své tělo očistit od kanabinoidních metabolitů:

 

1. Abstinujte

Ač se to může zdát zřejmé, tak abyste ze svého organismu vyplavili všechny stopy THC, musíte s konopím v prvé řadě zkrátka a dobře přestat. Jestli se rozhodnete skončit z minuty na minutu, nebo svou spotřebu jen postupně omezíte, závisí pouze na vás. Pravdou ale zůstává, že dokud konopí zcela nevysadíte, tak nemá smysl s detoxem ani začínat.

2. Cvičte

Dalším logickým krokem je se zvednout a začít se hýbat. Jak je známo, THC se ukládá v tuku. Lidem při těle tedy může kompletní detoxikace trvat trochu déle. Přebytečné tuky nejlépe spálíte cviky zaměřenými na výdrž a také posilováním. S jejich pomocí také urychlíte svůj metabolismus, čímž ve výsledku uspíšíte i samotný detox.

K duševní hygieně pomáhá jóga, meditace, ale i běh nebo jízda na kole.

Jako bonus navíc cvičení zvyšuje produkci endokanabinoidu přirozeně vytvářeného v lidském těle – anandamidu, tedy látky „štěstí“. Jestli jste se někdy dostali do „běžeckého rauše“, tak víte, jak tento endokanabinoid na člověka působí. Pohyb vám tak napomůže s vyplavením těch kanabinoidů, na které se zaměřují testy na drogy, a zároveň vám přinese úlevu přílivem spřízněných endokanabinoidů.

3. Pijte vodu

Pravidelná konzumace vody vám během detoxikace pomůže organismus řádně pročistit. Nic se ale nemá přehánět. Velké množství vody celý proces nikterak neurychlí. Hydratace organismu má nicméně příznivý dopad nejen na zdraví, ale také na vylučování nejrůznějších toxinů.

4. Jezte zdravě

Chcete-li se pořádně očistit od THC, měli byste se vyhýbat potravinám s vysokým obsahem sodíku, cukru a tuku. Červené maso a kalorická jídla v těle zadržují vodu a zpomalují metabolismus, což ve výsledku negativně postihuje vaši schopnost vylučovat metabolity THC. Proto je lepší přejít na vyváženou zdravou stravu složenou z libového masa, ovoce a listové zeleniny.

Právě ta se totiž může pochlubit vysokým obsahem železa a důležitých vitamínů, které mají příznivý vliv na rychlost metabolismu. Jezte více špenátu, kapusty a podobné zeleniny a vaše tělo na tom bude lépe než kdy předtím. Mimo to vám prospěje i více vlákniny, takže neváhejte do svého jídelníčku přidat také fazole, lusky, arašídy, celozrnné potraviny a další.

Zdravé stravování je pro detox klíčové, neboť má dobrý vliv i na náladu a spánek, díky čemuž budete případné abstinenční příznaky lépe snášet.

5. Pijte více čaje

Pampeliškové čaje s vysokým obsahem antioxidantů určené na čištění jater představují jednoduchý způsob, jak si hezky zpříjemnit detoxikaci od konopí.

6. Pečujte o své duševní zdraví

V případě, že vás během detoxu zastihnou pocity deprese, úzkosti či podrážděnosti, měli byste zvolnit a zaměřit se na své psychické zdraví. K duševní hygieně ovšem každý přistupuje po svém. Některým pro zlepšení nálady stačí kupříkladu cvičení, jóga či meditace. Prokazatelně pomáhá i již zmíněný běh nebo plavání či jízda na kole.

 

 

 

 

Dalším logickým krokem je se zvednout a začít se hýbat. Jak je známo, THC se ukládá v tuku.

Jiní by zase na sebe měli přestat klást tak vysoké nároky a využít detoxikaci jako příležitost k tomu se uvolnit a na chvíli zapomenout na své každodenní starosti.

Jestli jsou ale vaše deprese a úzkosti spíše klinického charakteru, tak je určitě na místě vyhledat odbornou pomoc. Hlavně se šetřete.

7. Pečujte sami o sebe

A s tím souvisí i poslední bod. Detoxikační proces jako takový představuje způsob, jak pečovat o své zdraví, jak si dopřát zdravou stravu. Proto byste jej měli využít jako příležitost k tomu se soustředit sami na sebe. Díky tomu pak možná začnete detox vnímat úplně novýma očima a budete ho brát jako takovou v podstatě dovolenou, během které si nemusíte dělat tolik starostí, ba se dokonce můžete nechat trochu rozmazlovat.

Využijte detoxikaci jako příležitost k tomu se uvolnit a na chvíli zapomenout na své každodenní starosti.

Kupte si nějakou lepší směs do koupele a udělejte si pořádnou lázeň. Najděte si čas pro své nejbližší přátele. Uspořádejte piknik ve svém oblíbeném parku nebo si jen vyrazte na procházku. Ať už máte rádi zahradničení, četbu, tanec nebo hru na hudební nástroje, udělejte si radost a věnujte se svým koníčkům.

Speciální produkty?

Níže uvedené produkty se nepoužívají pouze k detoxu od THC, ale obecně pro očistu těla od všemožných nečistot a toxinů. Některé z nich lze dobře kombinovat i s výše zmíněnými přirozenými detoxikačními metodami.

Bentonit – Oblíbený jíl pocházející ze starého vulkanického popelu je proslulý svými detoxikačními vlastnostmi. Nejenomže pohlcuje toxiny, chemikálie, nečistoty a těžké kovy, ale dokonce jej lze používat jak pro vnější, tak i vnitřní očistu. Od koupelové směsi a mastí až po přípravek do pití, bentonitový jíl skýtá nepřeberné množství využití.

Detoxikační nápoje – Využít můžete osvěžující detoxikační ingredience jako citron, mátu nebo meloun si můžete velice snadno vychutnat jako ochucovací doplněk vašich nápojů. Pokud potřebujete trochu inspirace, na stránkách jako Pinterest naleznete nespočet receptů na jejich přípravu.

Ať už máte rádi zahradničení, četbu, tanec nebo hru na hudební nástroje, udělejte si radost a věnujte se svým koníčkům.

Dnes již navíc můžete nápoje určené k detoxikaci od konopí nalézt i ve specializovaných obchodech. Jak to ovšem s detoxikačními rychlometodami chodí, jsme vám již pověděli. Z toho důvodu byste s ohledem na látky obsažené v nápojích měli dopředu zvážit, zda je tento způsob pro vás opravdu vhodný. Než se tedy vydáte hledat ten nejvhodnější nápoj, který by vám z těla před testem na drogy vyplavil veškeré metabolity THC, je namístě se zamyslet nad možnými výhodami a nevýhodami vaší volby.

Poznámka: Autorka článku žádný z uvedených výrobků osobně nevyzkoušela, a proto nemůže zaručit jejich účinnost při detoxikaci od THC a jeho metabolitů. Z toho důvodu nechává jejich vyzkoušení na zvážení čtenářů.

Zdroj: The marijuana detox: Myths, facts, and tips

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!