Průměrný člověk v západním světě spotřebuje za rok víc než dvacet kilogramů toaletního papíru. Na jeho výrobu přitom padnou každoročně miliony stromů. S příchodem nových technologií sice celkovou spotřebu dřeva postupně snižujeme, ale zatím se zdá, že na výrobu toaletního papíru je dřevo prostě nenahraditelné. Nebo je tomu jinak?
Než se toaletní papír stal neodmyslitelnou součástí sortimentu každého obchodu, utírali se zámožnější lidé konopím, vlnou či dokonce krajkou. Chudí se naopak museli spokojit s listy, senem, ale dokonce i kameny, řasami, slupkami… jednoduše čímkoli, co se zrovna povalovalo kolem. Mnozí si také prostě odskočili přímo do řeky, kde se mohli rovnou i umýt.
Záchodová revoluce
V roce 1857 přišla revoluce v podobě vynálezu toaletního papíru, který se zanedlouho poté objevil na pultech drogérií. Můžeme za něj vděčit Josephu C. Gayettyovi. Mnohé asi překvapí, že původní toaletní papír se vyráběl z manilského konopí, které se změkčovalo a navlhčovalo pomocí aloe vera. Tento „medicínský toaletní papír“ se prodával v plochých baleních po 500 kusech a stál 50 centů. Prvních deset let Gayetty svůj vynález propagoval jako příjemnější alternativu k drsnému papíru ze starých katalogů a časopisů.
V roce 1867 se jeho nápadu chytili bratři Scottové a začali vyrábět levnější suchý toaletní papír z dřevěných hoblin a celulózy. Stromů byla spousta, a tak se toto řešení v celém západním světě rychle uchytilo. Dnes světovému trhu s chemicky upravenou celulózou vévodí materiál označovaný jako ECF, což je dioxidem bělená celulóza… a lesů neustále ubývá. Gayetty měl sice s manilským konopím skvělý záměr, ale ten se nakonec bohužel neujal. Pro tehdejší zákazníky byl tento luxusní papír jednoduše příliš drahý.
Proč dát konopnému papíru zelenou?
Bratři Scottové pak začali vyrábět toaletní papír ze dřeva za pár penny – ten už si mohl dovolit úplně každý. Dlouhodobý dopad výroby papíru z dřevěných hoblin a celulózy však podstatně škodí životnímu prostředí. Konopný papír má naopak tu výhodu, že ho lze z vláken vyrobit bez jakýchkoli přidaných chemikálií. Ministerstvo zemědělství Spojených států navíc zjistilo, že z hektaru konopí lze vyrobit čtyřikrát více papíru než z hektaru stromů.
Z konopí vysázeného na hektaru půdy lze získat čtyřikrát více celulózy než ze stejné plochy stromů.
Toaletní papír z technického konopí se v poslední době začal znovu tu a tam objevovat. Jeho používání propagují především ochránci životního prostředí a zajímat se o něj začaly už i některé z největších společností na výrobu toaletního papíru. Možná konečně nadešel čas, abychom se znovu nad rolí papíru zamysleli a dali průchod zelenému řešení. Konopná celulóza je odolnější, lépe se rozkládá a navíc neničí lesy. Co se takhle trochu odvázat a revoluční papír prostě vyzkoušet? Na internetu se už dnes dá najít u mnoha dodavatelů (bohužel zatím pouze zahraničních) – například americká společnost HempSoSoft vyrábí levné, a přitom kvalitní konopné výrobky, podobně i Hempies nabízí velmi kvalitní a cenově dostupnou alternativu potřeb do domácnosti.
Čísla hovoří jasně
Pokud stále nad koupí zelenější role přemýšlíte, možná vás přesvědčí další fakta. Konopí vyroste za čtyři až pět měsíců, zatímco stromy za padesát až sto let. Konopí je také nejlepší biomasa, kterou máme k dispozici – na jednom hektaru půdy ho totiž můžete vypěstovat až 25 tun. Na výrobu papíru vždy potřebujete pouze tu část rostliny, která obsahuje celulózu. Stromy ji přitom obsahují pouze 30 procent a k získání tak malého podílu celulózy navíc musíme využívat škodlivé chemikálie. Konopí je na tom úplně jinak – celulóza ho tvoří z 85 procent – to je téměř třikrát více než u stromů. Konopí lze navíc sklízet mnohem rychleji a jednodušeji než stromy.
Při výrobě papíru ze dřeva vzniká neuvěřitelné množství odpadu, který má až čtvrtinový podíl na všech skládkách světa. Na papír padne 35 procent ze všech vytěžených stromů. Spotřeba papíru přitom zdaleka neklesá – v posledních 40 letech vzrostla o 400 procent. Papírenský průmysl závažně znečišťuje životní prostředí – jen ve Spojených státech pochází 20 procent chemického odpadu v ovzduší z produkce celulózy a papíru. Netrpí však jen vzduch – výroba jedné tuny papíru znečistí 76 000 litrů vody.
Každý produkt vyrobený ze dřeva, který nahradíme konopným výrobkem, je krokem k zelenější budoucnosti. A přesně takový krok můžete učinit i vy – stačí jen zahodit obavy a vyměnit klasický toaletní papír za konopný. Třeba nás v tomto bohulibém úsilí již brzy podpoří i čeští výrobci a dodavatelé!
Zdroj: psnet.biz