Specializované charitativní organizace společně s britskou Národní zdravotní službou hodlají zjistit, zda dokáže konopný ústní sprej pomoct v léčbě mozkových nádorů a prodloužit tak tisícům onkologických pacientů život.
Chemoterapie a Sativex
Po celé Velké Británii budou lékaři pacientům s rekurentním nádorem mozku známým jako glioblastom podávat přípravek s názvem Sativex. Kromě toho budou pacienti podstupovat chemoterapii s účinnou látkou temozolomid. Jedná se o klinické testování, jehož cílem je zjistit, zda takto lze zničit rakovinotvorné buňky v tělech pacientů. Podobnou studii ještě nikdo neprovedl.
Glioblastom je velmi agresivním a těžce léčitelným druhem nádoru mozku, který se téměř po každé úspěšné léčbě vrátí. Přestože proti němu lékaři bojují veškerými metodami, jež mají k dispozici, pacientům zbývá ve většině případů dvanáct až osmnáct měsíců života. A těm, které postihne rekurentní glioblastom, pouhých deset.
Sativex by mohl být zvláště efektivní v kombinaci s chemoterapií na bázi temozolomidu.
Ročně v Anglii postihne zhruba 2 200 lidí, což z něj zároveň činí nejčastější formu mozkového nádoru. V České republice je pak každý rok odhaleno okolo 350 případů.
Sativex se v dnešní době již podává pacientům s roztroušenou sklerózou, kterým nepomohla žádná jiná léčba, a to za účelem zmírnění spasticity. Aktuálně jde o jedno z tří konopných léčiv využívaných Národní zdravotní službou.
„Domníváme se, že Sativex má potenciál ničit nádorové buňky glioblastomu. Zvláště efektivní by pak mohl být v kombinaci s chemoterapií na bázi temozolomidu. Tuto chemoterapeutickou léčbu, která nádorům zabraňuje v růstu a pacientům tak prodlužuje život, by mohl sprej zefektivnit,“ vysvětluje Susan Shortová, profesorka v oboru klinické onkologie a neuroonkologie na Univerzitě v Leedsu a hlavní autorka studie. „A právě to chceme otestovat,“ dodává.
Charita pro boj s mozkovými nádory
Charitativní organizace s názvem The Brain Tumour Charity, která výzkum financuje, vyhledá na začátku příštího roku 232 pacientů minimálně z patnácti nemocnic včetně specializovaných onkologických center napříč Velkou Británií. Dvěma třetinám budou lékaři spolu s temozolomidem podávat Sativex, zatímco zbývající třetina bude místo ústního spreje dostávat pouze placebo.
Sativex obsahuje ve stejném poměru dva kanabinoidy: psychoaktivní látku známou jako delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD), který mimo jiné pomáhá zmírňovat bolest, zánět a úzkost bez jakýchkoli psychoaktivních účinků.
Rok po provedení první fáze studie je stále naživu více pacientů, jimž byl podáván Sativex, než těch, kteří dostávali placebo.
„Naším cílem je, aby výsledek studie podal záchrannou ruku onkologickým pacientům s glioblastomem a daroval jim tak drahocenné měsíce života navíc, které by mohli vyplnit vzpomínkami na své nejbližší,“ podotýká dr. David Jenkinson, dočasný výkonný ředitel organizace The Brain Tumour Charity. „Jsme si vědomi toho, že naše komunita věnuje potenciálním účinkům kanabinoidů ve vztahu k léčbě glioblastomu velkou pozornost. A máme obrovskou radost, že by nás právě naše studie tady ve Velké Británii mohla posunout blíže k odpovědím.“
Již druhá fáze
Studie čerpá z předchozího výzkumu – první fáze klinického testování – jenž zkoumal samotnou bezpečnost podání Sativexu v kombinaci s temozolomidem. Zúčastnilo se jí 27 pacientů. Druhá fáze testování s neoficiálním názvem „Aristokratova studie“, která má trvat tři roky, se bude zabývat kromě bezpečnosti také dopadem na pacientův výsledný stav. Lékaři budou přihlížet i na to, jak dlouho se pacient po léčbě dožije.
„Nedávná zjištění z rané fáze výzkumu vypadají velice nadějně a nemůžeme se dočkat, až se s jistotou dozvíme, zda může Sativex v kombinaci s chemoterapií skutečně prodlužovat život a zlepšovat jeho kvalitu. V takovém případě by se v ohledu léčby tohoto smrtícího nádorového onemocnění jednalo o velký krok kupředu,“ věří Jenkinson.
Podle Shortové původní studie naznačila potenciální schopnost látky prodlužovat pacientům život. Rok po jejím provedení je stále naživu více pacientů, jimž byl podáván Sativex, než těch, kteří dostávali placebo.
„Domníváme se, že Sativex má potenciál ničit nádorové buňky glioblastomu.“
„Kombinace je podle všeho bezpečná, nutno však podotknout, že někteří pacienti se potýkali s nežádoucími vedlejšími účinky jako nevolnost, únava nebo závratě. Studie nebyla navržena, aby zjistila, do jaké míry dokáže Sativex prodloužit pacientovi život. Výsledky ale naznačily, že někteří pacienti na tom byli se Sativexem lépe, než se čekalo – a hlavně lépe než pacienti, kteří podstupovali pouze samotnou chemoterapii,“ dodává.
Už jen ty finance…
Organizace The Brain Tumour Charity má v plánu testování co nejdříve uskutečnit, podotýká však, že vše záleží na výsledku žádosti o finanční prostředky, které by pomohly pokrýt náklady, jež celkově činí 450 000 liber (v přepočtu zhruba 13,5 milionu korun). Potom, co během pandemie přišla o 25 procent svých příjmů, pozastavila organizace svůj běžný program dotací na výzkum.
Nová studie proběhne pod taktovkou neziskové organizace Cancer Research UK, konkrétně jí financované Jednotky pro klinický výzkum (CRCTU) na Birminghamské univerzitě. „Je nesmírně důležité, že se provádí takovýto výzkum s cílem zjistit, jakou roli mohou konopí nebo aktivní látky v něm obsažené hrát v boji proti rakovině,“ je přesvědčena ředitelka CRCTU prof. Pam Kearnsová.
Zdroj: Trial to test if cannabis-based mouth spray can treat brain tumours