V Americe stát za státem uděluje prodejnám konopí výjimky z jinak plošného nařízení o zavírání podniků a domácí karanténě. Na bowling nebo do kina si teď sice Američané nezajdou, ale mohou si alespoň udělat pořádné zásoby trávy na doma.
Ještě před nedávnem bylo pěstování či prodávání konopí důvodem k obavám z trestního stíhání. Časy se však mění a jeho pěstitelé, zpracovatelé, distributoři a prodejci jsou dnes považování za nepostradatelné členy společnosti. Dostupnost konopí je pro veřejnost dnes stejně důležitá jako dostupnost léků nebo benzínu.
Hlas lidu vyslyšen
Zájmové skupiny přiměly guvernéry a jiné politiky, aby zajistili přístup ke konopí zejména pacientům. Ne každý, kdo ho užívá ze zdravotních důvodů, je však ochoten obíhat kvůli lékařskému předpisu doktory, a proto byly jako nepostradatelné prohlášeny i prodejny konopí k rekreačním účelům.
Státní úředníci konečně začali vnímat konopí jako nedílnou součást životů milionů občanů, zejména těch, kteří ho užívají ze zdravotních důvodů.
„Málokdo už se dneska nechá ovlivnit prohibicionistickými lžemi, které byly dříve brány jako fakta, a to naštěstí platí i pro čím dál více politiků,“ vysvětluje Karen O’Keefová, ředitelka celoamerické legalizační organizace Marijuana Policy Project. „Nejenže dvě třetiny amerických států uznávají, že léčebné konopí by mělo být legální, spousta z nich už dokonce zjistila, jak zásadní je jeho bezpečná dostupnost. A v jedenácti státech už je konopí legální pro všechny dospělé bez ohledu na jejich zdravotní stav.“
Podle výkonného ředitele další významné konopné organizace NORML Erika Altieriho je povzbudivé, že se politici konečně snaží držet krok s dlouhodobými postoji většiny Američanů. „Státní úředníci konečně začali vnímat konopí jako nedílnou součást životů milionů občanů, zejména těch, kteří ho užívají ze zdravotních důvodů. Jedná se o krok správným směrem. Pro ty, kdo potřebují konopí k udržení určité kvality života i během těchto těžkých časů, přišel jako na zavolanou.“
Časy se mění a pěstitelé, zpracovatelé, distributoři a prodejci konopí jsou dnes považování za nepostradatelné členy společnosti.
Některé státy zavedly dočasná opatření, jež prodejnám umožňují rozšiřovat rozvoz nebo provozovat tzv. „curbside pickup“, kdy je zboží zákazníkovi předáno před prodejnou či na parkovišti. Jiné zase dovolují lékařům vydávat předpisy po telefonu bez osobní prohlídky.
A jak se s koronavirem a dostupností konopí vypořádaly jednotlivé americké státy?
Kalifornie
Po vyhlášení úplné domácí karantény se kalifornští zákonodárci rozhodli zařadit prodejny konopí na seznam nepostradatelných podniků. Provozovatelé těchto obchodů tak nemusejí zavřít.
Colorado
Demokratický guvernér Jared Polis vydal nařízení, díky kterému mohou prodejny zákazníkům nabízet zmiňovaný curbside pickup a lékaři vydávat předpisy po telefonu, tedy bez osobní prohlídky. V dalším nařízení označil prodejny za klíčové podniky a povolil rozvoz až do domu.
Connecticut
Prodejnám konopí byla jakožto nepostradatelným podnikům udělena výjimka a mohou zůstat otevřené.
Florida
Hlavní hygienik ve státě Florida povolil doktorům vydávat stávajícím pacientům předpisy na konopí po telefonu, novým však ne.
Illinois
Demokratický guvernér J. B. Pritzker vydal nařízení, dle kterého mohou prodejny a pěstírny konopí zůstat otevřené.
Maryland
Pěstitelé a prodejci léčebného konopí mají výjimku z nařízení republikánského guvernéra Larryho Hogana a smějí pokračovat v provozu. K předání léčebného konopí může dojít kromě samotného obchodu i na parkovišti.
Massachusetts
V tomto státě se výjimka republikánského guvernéra Charlieho Bakera vztahuje pouze na prodejny léčebného konopí. Místní zákonodárci také doporučují podnikům, aby rozšířily rozvozové služby. Lékařům pak povolili vydávat předpisy po telefonu.
Michigan
Prodejny budou moci dále rozvážet či předávat zboží na parkovišti, na základě nařízení demokratického guvernéra Gretchena Whitmera musí však pozastavit osobní prodej.
New Hampshire
Je povolen prodej konopí s předáním na parkovišti. Lékaři smějí vydávat předpisy telefonicky.
New Jersey
I v tomto státě udělil demokratický guvernér Phil Murphy prodejnám výjimku. Zákonodárci pacientům povolili vyzvedávání léčebného konopí před prodejnami a snížili poplatek za registraci pečovatelů.
Nové Mexiko
V Novém Mexiku byly prodejny léčebného konopí rovněž prohlášeny za nepostradatelné. Byla také prodloužena platnost kartiček pacienta, jimiž se nemocní při nákupu konopí prokazují.
New York
Ministerstvo zdravotnictví státu New York prodejnám konopí také udělilo výjimku. Pobočky, které mají povolení k rozvozu, mohou tuto službu bez omezení rozšiřovat.
Ohio
Republikánský guvernér Mike DeWine rovněž udělil prodejnám léčebného konopí výjimku s tím, že si pacienti zboží objednávají po telefonu, netráví tedy v obchodu tolik času. Lékaři smějí vydávat předpisy bez osobní prohlídky.
Oregon
Zákonodárci povolili rozvoz a navýšili limit maximálního množství léčebného konopí, které si pacient může koupit. Zjednodušili také proces získání povolení pro práci s konopím.
Pensylvánie
Prodejny léčebného konopí byly označeny za „životně důležité“ a nařízení demokratického guvernéra Toma Wolfa o zavírání podniků pro ně neplatí. Pacienti mají možnost vyzvednout si objednané zboží před prodejnou a pečovatelé mohou dovážet konopí neomezenému množství pacientů.
Washington
V rámci nařízení demokratického guvernéra Jay Insleeho mohou zůstat prodejny konopí jakožto nepostradatelné podniky nadále v provozu.
Velký počet států považuje prodejny za nepostradatelné a dovoluje jim dočasné rozšíření služeb. Některé státy však zaujaly jiné stanovisko. Například v Nevadě povolil demokratický guvernér Steve Sisolak prodejnám provoz pouze prostřednictvím rozvozu. Obchody, které se spoléhají čistě na osobní prodej, jsou tedy mimo hru. V mnohých státech musejí také provozovatelé přistoupit na nová pravidla, jako například maximální počet zákazníků v obchodě či dohled na dodržování rozestupů ve frontě. Taková omezení snižují rychlost odbavení zákazníka, a tudíž výnos. Advokátní společnost zaměřující se na konopí Vicente Sederberg LLP v nich však vidí smysl a pro podniky vydala soubor doporučených opatření.
Konopný průmysl si zatím vede dobře. Lidé si chtějí udělat zásobu, když budou teď nějaký ten týden zavření doma. Podnikatelé však apelují na kongres, aby jim poskytl pomoc v případě katastrofy jako ostatním živnostníkům. Z federálního hlediska je konopí stále nelegální, majitelé prodejen na tuto podporu tedy oficiálně nemají nárok.
Hromadné udělování výjimek, i přes četná opatření, však nepotěšilo odpůrce legalizace. „Dostalo se k nám několik zpráv o dlouhých frontách před prodejnami konopí. Státy přitom podnikají kroky pro udržení těchto prodejen v provozu,“ stěžuje si Kevin Sabet, prezident prohibiční organizace Smart Approaches to Marijuana. „Takový přístup představuje obrovské riziko pro veřejné zdraví. Státy všude dělají, co mohou, aby zamezily shlukování lidí. S dlouhými frontami před konopnými prodejnami by se mělo něco udělat.“
NORML uživatelům doporučuje, aby v této době vůbec nekouřili. Nový koronavirus napadá plíce a v kombinaci s vdechováním horkého kouře může v případě nákazy dojít k vážným zdravotním komplikacím. To platí i pro vaporizéry. Připomíná ale, že jsou i jiné způsoby užívání, například tzv. „edibles“, tedy konopné produkty určené k jídlu.
Koronavirová pandemie velice zřetelně poukázala na problematiku nejednotnosti federální a státní politiky. Z pohledu jedné jde o nelegální drogu a z pohledu druhé o nepostradatelné léčivo.
Zdroj: Coronavirus Crisis Shows Marijuana Is ‘Essential’ And Mainstream (Forbes.com)