Kvůli svému podílu na ayahuaskovém ceremoniálu v Rumunsku hrozí bývalému britskému důstojníkovi až třináctiletý trest. Během rituálu přišly do kontaktu s halucinogenním amazonským léčivem i některé významné rumunské osobnosti jako například někdejší velitel tajných služeb.
Zásah uprostřed ceremonie
Osmapadesátiletý Thomas Lishman byl zatčen v ranních hodinách loni v prosinci během policejní razie v relaxačním centru v okolí rumunského hlavního města Bukureště. Zásah narušil ceremonii, která zahrnovala meditaci v kruhu a pití ayahuasky, posvátného šamanského nápoje, jehož konzumace vám může údajně změnit život. Některým z účastníků rituálu byly následně v nemocnici odebrány vzorky krve.
V současné době přibývají důkazy o pozitivních účincích ayahuasky na duševní zdraví a na mírnění symptomů PTSD.
Ceremonie se konala v rumunské župě Dâmbovița a jejího vedení se zhostil právě Lishman, který se šamanskému umění naučil po deseti letech strávených v britské armádě.
Vysloužilý voják byl obviněn ze zločinného spolčení za účelem pašování „vysoce rizikového“ dimethyltryptaminu (DMT), psychedelika obsaženého v ayahuasce, které podléhá mezinárodním protidrogovým zákonům. Lishman strávil tři měsíce ve vazbě. Následně byl sice propuštěn, ale bylo na něj uvaleno domácí vězení přímo v Bukurešti.
Lishmanův obhájce tvrdí, že jeho klient měl za to, že je ayahuasca v Rumunsku legální. Jedná se totiž o odvar z amazonských lián a listů dalších bylin, nikoli o syntetickou drogu, která je z právního hlediska srovnatelná s kokainem, jak prohlašuje obžaloba. Právní tým bývalého důstojníka nicméně nadále prosazuje, že DMT z ayahuasky je rostlinného původu.
Zastrašování a politizace
Podle Lishmanových obhájců jej po nějakém čase ve vazbě navštívili dva přátelé a jeho syn. Všichni tři uvedli, že se v době návštěv stali oběťmi zastrašování ze strany rumunské policie, v rámci kterého došlo nejen k odposlechům soukromých rozhovorů, ale také k zabavení telefonů. Lishmanovým blízkým při zařizování návštěv nabídlo diplomatickou pomoc i britské velvyslanectví.
Podle některých zdrojů se vysloužilému vojákovi nedostalo během policejních výslechů a soudních slyšení dostatečné tlumočnické asistence. Navzdory evropskému a rumunskému právu navíc ani neměl v rámci prvních dvou měsíců svého zadržení možnost si svá obvinění vyslechnout v rodném jazyce.
Soudci neberou v potaz vědecké důkazy o léčivých účincích ayahuasky a sveřepě ji označují za nebezpečnou drogu.
„Po zatčení britského občana v Rumunsku jsme navázali kontakt s tamějšími úřady, abychom mu nabídli naši oporu. Za nutných okolností jsme mu i nadále k dispozici,“ uvedlo Ministerstvo zahraničí Velké Británie.
O případu již informovala také rumunská televizní zpravodajství. Jejich reportáže ovšem působí, že se pokouší celou kauzu zpolitizovat. Bez důkazu kupříkladu tvrdí, že Lishman do země přijel jako agent britských výzvědných služeb.
Znovuzrození
Gelu Oltean, který se rituálu údajně taktéž účastnil, dříve pracoval jako šéf rumunské rozvědky, nicméně roku 2014 musel ze své pozice odstoupit kvůli podezření z korupce. Dnes čelí stejným obviněním jako Lishman.
Jedná se o přírodní odvar, nikoli o syntetickou drogu, která je z právního hlediska srovnatelná s kokainem.
Oltean místním médiím sdělil, že se díky ayahuasce „znovu narodil“ a že mu rostlinný odvar pomohl přestat kouřit a pít alkohol. Dále uvedl, že se stal vegetariánem a že se mu dokonce i snížil krevní tlak. Někdejší velitel rumunské tajné policie má v plánu se se svým případem odvolat až k Evropskému soudu pro lidská práva. „Až dosud jsem před životem utíkal, ale nyní jsem se jej naučil milovat,“ dodal.
Vanessa Younessová, bukurešťská veřejná osobnost a ředitelka místní relaxační kliniky, která vystupuje pod pseudonymem, je také obviněna z pořádání a účasti na rituálu.
Pozitivní účinky na duševní zdraví
Ayahuaskové ceremoniály jsou povolené pouze v některých evropských státech a oblastech v Jižní Americe, kde se rostlina mezi původními obyvateli těšila tisícileté tradici. V současné době navíc přibývají důkazy o pozitivních účincích odvaru na duševní zdraví a na mírnění symptomů posttraumatické stresové poruchy (PTSD).
Oltean sdělil, že mu ayahuasca pomohla přestat kouřit a pít alkohol. Dokonce se stal vegetariánem a snížil se mu krevní tlak.
V posledních letech ovšem v souvislosti s rituály došlo i k několika úmrtím, kvůli čemuž se vůči léčivé ayahuasce známé také jako „liána duše“ zvedla vlna kritiky. Někteří bezohlední šamani totiž své klienty zneužili v okamžiku, kdy byl nejvíc bezbranní. Kupříkladu ve Velké Británii je ayahuasca zcela zakázaná.
V červnu 2016 se v Bukurešti konala několikadenní ayahuasková konference jménem Sumiruna Awakenings. Mezi přednášejícími byli mimo jiné americký expert na etnobotaniku Dennis McKenna a britský spisovatel Graham Hancock.
Nikoli zakázaná, ale posvátná látka
Lishmana momentálně podporuje i právní uskupení Fond na obhajobu uživatelů ayahuasky (ADF), které v reakci na rostoucí míru kriminalizace nabízí služby osobám obviněným z užívání rostliny po celém světě.
Přestože se ayahuasková mánie šíří do všech koutů zeměkoule, v posledních letech se její uživatelé dostali k soudu je v hrstce výjimečných případů, přičemž dle dostupných informací nikdy nebyly vyneseny žádné tresty odnětí svobody.
„Až dosud jsem před životem utíkal, ale nyní jsem se jej naučil milovat!“
„To, co dávné civilizace po tisíciletí označovaly za posvátnou rostlinu, dnes upadá do spárů zkostnatělých justičních systémů. Soudci pak mnohdy vůbec neberou v potaz vědecké důkazy o léčivých účincích ayahuasky a sveřepě ji označují za nebezpečnou drogu,“ uvedla Natalia Rebollová, právnička zastupující ADF.
„Ayahuasca se neřadí mezi celosvětově zakázané látky. Z toho důvodu je zadržení a stíhání Toma Lishmana z lidskoprávního hlediska zcela ojedinělé,“ dodala.
V úterý 4. srpna se konalo další soudní slyšení. Rumunské státní zastupitelství Diicot Brasov odmítlo kauzu jakkoli komentovat. V prosinci loňského roku ovšem v prohlášení poznamenalo: „Státní zástupci zadrželi tři osoby obviněné z pašování vysoce rizikové drogy. V domě v župě Dâmbovița pořádali setkání za účelem konzumace DMT.“
Zdroj: Ex-British army officer faces 13 years in Romanian jail over ayahuasca ceremony