Vůči krušným změnám počasí jsou náchylní především venkovní pěstitelé. Mnozí z nich proto přemýšlí nad tím, jestli by raději neměli přemístit rostliny do indooru a zaměřit se na zcela nové odrůdy. Jiní se zase přesouvají do výše položených oblastí, aby se vyhnuli povodním.
Vědci jsou názoru, že prudké výkyvy v počasí souvisí se změnami klimatu. Stejného názoru je i Jon Vaught, výkonný ředitel a spoluzakladatel biotechnické konopné společnosti Front Range Biosciences se sídlem ve městě Lafayette v americkém státě Colorado, který poznamenal, že kromě pěstitelů konopí se s nepříznivým počasím potýkají i ostatní zemědělci.
„Můžeme se sice dohadovat, jestli se klima ochlazuje nebo otepluje,“ dodal Vaught, „ale v zásadě platí, že je počasí momentálně nepředvídatelné, což má negativní dopad úplně na vše.“
Které řešení je nejlepší?
Ničivé požáry na západním pobřeží Spojených států spolu s až dvacetistupňovými teplotními skoky ve státě Colorado, kvůli nimž se loni v září až nezvykle brzy ochladilo, představují dva případy náhlých změn počasí, které konopnému průmyslu způsobily potíže.
Kvůli dvěma hurikánům navíc došlo ve státě Louisiana k záplavám.
Znehodnocená úroda znamená potíže i pro zpracovatele: v důsledku mají méně sušiny, z níž mohou vyrábět výtažky, což vede k navyšování cen.
„Pokud se počasí nedá předvídat, tak ať už pěstujete cokoli, vaše práce se kvůli zvýšenému riziku nesmírně komplikuje,“ uvedl Vaught.
Podle něj nutí neobvyklé teplotní výkyvy spolu s kouřem a popílkem z lesních požárů mnohé venkovní pěstitele zvažovat, jestli by nebylo lepší s ohledem na poptávku a ceny začít pěstovat buď v indoorových pěstírnách, nebo ve skleníku.
Najdou se i tací, kteří uvažují, že by se zaměřili na samonakvétací odrůdy, tedy druh ruderalis neboli konopí rumištní, které má mnohem kratší vegetační dobu. Jeho výhodou je, že začne kvést brzy bez ohledu na množství slunečního světla, a tudíž k dozrání potřebuje méně času než většina ostatních, fotoperiodicky závislých odrůd.
Dopady na zboží
Podobná řešení mohou konopným společnostem a jejich dodavatelským řetězcům z dlouhodobého hlediska ušetřit mnoho peněz.
Zářijové mrazy v Coloradu kupříkladu napáchaly na tamější konopné úrodě milionové škody. Stejně na tom bylo i západní pobřeží, kde následky požárů trpí pěstitelé ve státech Kalifornie, Oregon i Washington.
Najdou se i tací, kteří uvažují, že by se zaměřili na samonakvétací odrůdy.
Znehodnocená úroda znamená potíže i pro zpracovatele: v důsledku mají méně sušiny, z níž mohou vyrábět výtažky, což vede k navyšování cen.
Case Mandel, zakladatel značky Cannadips a firmy ArcataX zaměřené na extrakci konopné pryskyřice a sídlící v kalifornském městě Humboldt, uvedl, že kvůli požárům se cena rostlinného materiálu zvýšila o polovinu.
„Zásoby se neuvěřitelně ztenčily,“ tvrdí, „a proto se také nehorázným způsobem zvedají náklady. Zákazníci si zkrátka musí zvyknout na mnohem vyšší ceny.“
Starosti z hurikánů
Ve městě Baker ve státě Louisiana provozuje Chanda Maciasová společnost Ilera Holistic Healthcare (IHH), jež se zabývá pěstováním konopí a výrobnou konopných produktů. Maciasová již od počátku věděla, že musí najít pozemky v co nejvyšší poloze.
„Najít vhodné pozemky pro pěstování je samo o sobě oříšek,“ přiznala. A nalézt ještě ke všemu místo, kde nehrozí tropické bouře, je podle ní jako „hledat jehlu v kupce sena“.
Firma IHH měla to štěstí, že se nachází ve vyšší nadmořské výšce než zbytek městečka Baker, které bylo na podzim vydáno napospas hurikánům Laura a Sally, jež prošly touto oblastí. V důsledku silných dešťů byly pak zatopeny veškeré přilehlé nížiny.
Maciasová uvedla, že za nalezením vhodného pozemku stálo nekonečné vyjednávání.
Její společnost od té doby udělala vše pro to, aby dokázala hurikánům odolat. Investovala například do generátorů energie a odolných elektrických vedení, jež by měly bouře ustát.
„Nejdůležitější bylo si obstarat vlastní zdroj elektřiny,“ zmínila Maciasová.
Pěstební areál ke všemu musí zůstat v provozu i za špatného počasí, což platí i pro všechny bezpečnostní kamery.
V budově se proto nacházejí i noclehárny pro zaměstnance pro případy, kdy jsou nuceni o rostliny pečovat i během bouře.
„Nejde nám ani tak o ohlídání výrobny jako o ochranu kvality léčebného konopí,“ dodala zakladatelka.
Producenti v Coloradu pěstují pouze odrůdy, které jsou vůči proměnlivému klimatu odolné.
Štěstím v neštěstí je, že přísné podmínky výrobní praxe v konopném průmyslu její společnost de facto připravily i na živelné pohromy. I kdyby pobočka v hurikánové oblasti neležela, stejně by se jednalo o velmi odolnou budovu se špičkovými bezpečnostními systémy.
„Díky povaze našeho zaměření jsme na hurikány připraveni,“ potvrdila Maciasová.
Jiné možnosti
Dne 8. září zasáhl mnohé venkovní pěstitele konopí na jihu Colorada nečekaný mráz.
Výkonný ředitel a vlastník společnosti Maggie’s Farm, jež ve státě vlastní několik výdejen obchodů s nabídkou léčebného i rekreačního konopí a pěstíren v okresech Fremont a Pueblo, Bill Conkling nicméně uvedl, že zaznamenali „jen velmi malé ztráty“.
Podle jeho slov byla po teplotním skoku většina rostlin stále vhodná k prodeji a ze zbylých „méně než čtyř procent“ se zkrátka udělaly výtažky.
Conkling sice odmítl vyzradit podrobnosti a metody, s jejichž pomocí firemní tým rostliny chrání před poškozením, ale zmínil, že pěstitelé využívají speciální konstrukce, díky nimž se plodiny pod vlivem mrazu a pod nánosy sněhu nelámou.
Dále přiznal, že přestože nikdo v okrese Fremont nečekal, že teplota tak brzy na podzim klesne pod nulu, nezbývá než „případné změny počasí předvídat“.
Z toho důvodu jeho zaměstnanci vybírají a pěstují pouze odrůdy, které jsou vůči proměnlivému coloradskému klimatu odolné. Kromě toho je také testují v extrémních podmínkách, aby si mohli dopředu naplánovat, jak za daných okolností co nejrychleji reagovat.
Pěstitelé využívají speciální konstrukce, díky nimž se plodiny pod vlivem mrazu a pod nánosy sněhu nelámou.
Anthony Franciosi, vlastník společnosti Honest Marijuana v coloradském městě Oak Creek, uvedl, že jelikož pěstuje v indooru, tak nejhorší věc, co jej během mrazů potkala, bylo to, že musel upravit nastavení systému vytápění, vzduchotechniky a klimatizace.
„Kdybych pěstoval venku, měl bych úplně jiné starosti,“ poznamenal.
Franciosiho podnik ve středoseverní části Colorada se v rámci okolí řadí mezi spíše menší pěstírny. Franciosi se sám považuje za drobného domácího pěstitele.
Navzdory tomu ale uznává, že i indoorové pěstování vyžaduje nemalé prostředky a je náročné na údržbu, obzvláště pokud energetickou spotřebu nepokryjí obnovitelné zdroje, jako je solární energie.
„Nelze očekávat, že všichni budeme odteď už napořád pěstovat jenom v obrovských halách,“ dodal.
Zdroj: Extreme weather patterns force cannabis growers to reth ink cultivation strategies