Aktuální článek
Legalizace konopí v Mexiku a USA: Stále není vyhráno

Legalizace konopí v Mexiku a USA: Stále není vyhráno

  • Konopí je nyní v Mexiku legální, ale nikdo přesně neví jak, kdy nebo kde.

Na konci června vydaly krátce po sobě nejvyšší soudy Mexika a Spojených států rozhodnutí, která by mohla mít zásadní dopad na postavení konopí v obou zemích. Vyhráno však ještě rozhodně nemáme. Konopná politika je totiž chaotická záležitost, a tak to, co se může zdát jako krok vpřed, může být ve skutečnosti pravým opakem.

V pondělí 28. června mexický Nejvyšší soud (na úrovni českého Ústavního soudu – pozn. překladatele) prohlásil konopnou prohibici za protiústavní. Ale nebylo to poprvé, protože už v říjnu roku 2018 stejný soud rozhodl, že zákaz konopí je v rozporu s ústavou. Na základě toho poskytli soudci zákonodárcům čas, přesněji řečeno dva a půl roku, na vytvoření legislativního rámce pro regulaci rostliny.

Pokud Nejvyšší soud zruší prohibici ještě před zavedením regulačních opatření, nastane chaos.

Jenže za těch dva a půl roku mexičtí politici nic schválit do podoby zákona nedokázali, takže do věci znovu vstoupil Nejvyšší soud, jehož členy už věčné odkládání nebavilo, a rozhodli se jednat.

Soud netvoří zákony

Americká tisková agentura Associated Press (AP) uvedla, že pondělní rozhodnutí mexického Nejvyššího soudu znamená, že „lidé, kteří chtějí konzumovat konopí nebo pěstovat několik rostlin pro vlastní potřebu, mohou žádat stát o individuální povolení, dokud nebudou přijaty odpovídající právní předpisy.“ Tato vládní povolení lze sice vydávat už od roku 2015, ale jsou udělována pouze na základě soudního příkazu. Stále také zůstává nejasné, jak přesně by měli mexičtí občané o takové povolení žádat a zda budou potřebovat zároveň povolení k držení i pěstování konopí nebo jen povolení k jeho pěstování.

Kyle Jaeger, novinář pracující pro server Marijuana Moment, který situaci v Mexiku bedlivě sleduje, připomněl dubnovou předpověď vůdce většinové strany v Senátu Ricardo Monreala Avily. Avila tehdy uvedl, že pokud Nejvyšší soud zruší prohibici ještě před zavedením regulačních opatření, nastane chaos.

A přesně tak se i stalo. Konopí je nyní v Mexiku legální, ale nikdo přesně neví jak, kdy nebo kde.

Šokující prohlášení Clarence Thomase

Mezitím ve Washingtonu uštědřil i Nejvyšší soud USA konopné prohibici pořádnou ránu. Clarence Thomas, jeden z nejstarších a nejkonzervativnějších členů Nejvyššího soudu, totiž napsal, že „zákaz užívání či pěstování konopí na území Ameriky již nemusí být nutný ani vhodný,“ v rámci své kritiky „nejednotného přístupu“ federální vlády ke konopí.

Konopí je nyní v Mexiku legální, ale nikdo přesně neví jak, kdy nebo kde.

Thomasova slova ale nejsou právně závazná, jedná se pouze o součást vysvětlující poznámky přiložené k odmítnutí přezkoumání případu, jenž se týkal jedné výdejny konopných léčiv v Coloradu. Majitelé této prodejny zpochybnili zastaralý a zatěžující daňový předpis 280E, který značně penalizuje státem povolené konopné společnosti za obchodování s látkou, jež je z federálního hlediska v celé Americe stále nelegální.

Silná výstraha

Thomasova slova ještě umocnil precedens, který 21. června vytvořil soudce Brett Kavanaugh při rozsudku sporu NCAA vs. Alson. Tehdy došlo ke zrušení zákazu placení vysokoškolským sportovcům. Kavanaughovo souhlasné stanovisko (nikoli samotné hlavní rozhodnutí soudu) jasně ukázalo, že jakýkoliv budoucí pokus NCAA (americké Národní vysokoškolské atletické asociace) bránit svoje zastaralé a „amatérské“ obchodní praktiky se setká s opovržením soudců. Skoro jako by Kavanaugh NCAA vzkázal, že pokud ještě někdy vytáhnou něco proti studentským atletům, tak prohrají na plné čáře.

Thomasova poznámka vyslala podobný signál. A sice, že ani jako nejkonzervativnější člen Nejvyššího soudu nevidí důvod, proč by mělo konopí zůstat na federální úrovni zakázané, když desítky jednotlivých států ho nějak regulují.

Alternativní cesta k legalizaci?

Ve světle Kavanaughova názoru na Alsonův případ mohou Thomasovy poznámky a rozhodnutí mexického Nejvyššího soudu nabízet lákavou alternativní cestu k legalizaci konopí v USA. Co kdyby k federální legalizaci nedošlo přes Kongres, ale přes rozhodnutí Nejvyššího soudu, které by jednou pro vždy smetlo prohibici konopí ze stolu?

Koneckonců, pokud ani Clarence Thomas nedokáže zákaz konopí ospravedlnit, má legalizace šanci uspět i u ostatních soudců Nejvyššího soudu. A to je vskutku lákavá myšlenka.

Je v tom ale háček. V Kongresu legalizace již prošla Sněmovnou reprezentantů v podobě zákona MORE. To jediné, co teď stojí v cestě legalizaci konopí, je federální Senát. Jeho členové jsou ale povětšinou velmi staří a extrémně konzervativní. A u konopí to platí dvojnásob. Bezpočet těchto senátorů, jak demokratů, tak republikánů, nechce hlasovat pro něco, o čem jsou přesvědčeni, že by mohlo být považováno za „podporu trávy“.

Co kdyby k federální legalizaci nedošlo přes Kongres, ale přes rozhodnutí Nejvyššího soudu, které by jednou pro vždy smetlo prohibici konopí ze stolu?

Poznámka soudce Thomase by je pak mohla přesvědčit, aby si uvědomili, že je na čase prohibici konopí ukončit. Anebo by si jeho poznámku mohli vyložit jako nabídku k tomu hlasování v Senátu zcela obejít. Co si takhle počkat, až Nejvyšší soud sám prohlásí zákaz za protiústavní? Jen tu špinavou práci pěkně přenechme soudcům, říkají si možná teď senátoři.

Přesně tuhle strategii nakonec použili mexičtí senátoři – dva a půl roku vše odkládali a čekali. Nakonec se Nejvyšší soud rozhodl jednat a konopí bude v Mexiku legální bez regulací. Možná, že si tak tito senátoři usnadnili hlasování, protože nyní ze svého pohledu rozhodují o uklidnění neregulovaného zmatku namísto toho, aby podporovali údajné „konopné požitkářství“.

Nespustit Senát z očí                                                                                 

Clarence Thomas má pravdu. Přístup americké federální vlády ke konopí již není orientovaný na „přísnou celonárodní prohibici“. Poslední zásadní soudní spor ohledně konopí, kdy Nejvyšší soud rozhodnul ve prospěch jeho zákazu, byl Gonzales vs. Raich v roce 2005. Nicméně toto rozhodnutí, jak uvedl Thomas minulý týden, za posledních 16 let „značně podlomily“ reakce (nebo spíše nereakce) federální vlády na snahy o legalizaci konopí v jednotlivých státech.

Je nejvyšší čas ukončit prohibici konopí v USA na federální úrovni a je povinností Senátu to udělat. Zpráva pro americké občany je jasná: Nenechte své senátory schovávat se za Nejvyšší soud. Zavolejte jim a řekněte, že jste jejich voliči a očekáváte, že udělají správnou věc. A to okamžitě.

Zdroj: Mexico + Clarence Thomas = Weed legalization? Don’t bet on it

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!