Aktuální článek
Legalizace v Arizoně: Zastaveno 3 600 stíhání uživatelů konopí

Legalizace v Arizoně: Zastaveno 3 600 stíhání uživatelů konopí

  • Legalizační návrh byl v Arizoně schválen šedesátiprocentní většinou.

Náprava křivd vzniklých v důsledku nesmyslné války proti drogám je v Arizoně díky nedávné legalizaci konopí v plném proudu a premiantem v tomto novém trendu je nejlidnatější okres Maricopa. Podle tiskové zprávy z 30. srpna letošního roku vyhověl Nejvyšší soud státu Arizona od začátku měsíce celkem 3 643 žádostem o pozastavení trestního stíhání kvůli výrobě a/nebo držení konopí.

650 žádostí týdně

Soud prohlásil, že v souladu se zněním návrhu 207 z roku 2020 je Nejvyššímu soudu státu Arizona každý týden předloženo průměrně 650 žádostí o výmaz přestupků a přečinů spojených s konopím z trestního rejstříku pachatelů.

„Právnická knihovna a její Centrum pro zdroje si daly velmi záležet na tom, aby formuláře i návody na jejich vyplnění byly snadno pochopitelné a daly občanům možnost vymazat ze svého trestního rejstříku záznamy o zadržení nebo odsouzení za delikty, jejichž předmětem bylo držení nebo užívání konopí. Jak formulář, tak návod jsou zdarma dostupné na internetu a obsahují také instrukce, jak v procesu postupovat,“ uvedla Paula Collinsová, administrátorka Centra pro zdroje.

Občané odsouzení za držení, přepravu nebo užívání méně než 12,5 gramu mají nárok na výmaz tohoto přečinu z trestního rejstříku.

Právnická knihovna i Centrum pod zdroje patří mezi instituce podřízené Nejvyššímu soudu okresu Maricopa. Společně s dalšími organizacemi se snaží pomáhat občanům zorganizovat a úspěšně absolvovat proces výmazu záznamů z rejstříku trestů, mimo jiné i zveřejněním všech potřebných informací a dokumentů online.

Pokud soud vysloví souhlas s návrhem žadatele, dojde v daném případě ke třem zásadním věcem. Za prvé policie zapečetí složku k případu a všechny s ním související záznamy, které tak už nebudou dostupné státním orgánům. Za druhé je zrušen odsuzující verdikt, včetně všech trestů a pokut s ním souvisejících a za třetí, žadatel získává zpět veškerá občanská práva, o která v důsledku odsouzení přišel.

Před podáním žádosti o výmaz z rejstříku trestů by měl žadatel kontaktovat místně příslušný trestní soud, který mu poskytne potřebné informace. Pokud byl žadatel v době odsouzení nezletilý, řídí se proces zvláštním ustanovením pro mladistvé. Žadatelé, kteří byli zadržení, ale nebyli obvinění, jsou odkázáni na občanský soud.

„V případě, že si nemohou formuláře stáhnout a vytisknout, není problém domluvit si schůzku přímo s pracovníky Centra pro zdroje a dokumenty v papírové formě zakoupit a vyplnit na místě,“ doplnila Collinsová. Podání žádosti není zpoplatněno.

Arizonské soudy a návrh 207

Návrh 207, který byl schválen 60procentní většinou ve prospěch legalizace konopí, zahrnuje mimo jiné také 16procentní daň z prodeje, jež je následně věnována na podporu školství, bezpečnosti, veřejného zdraví a dopravní infrastruktury. V zákoně se uvádí, že občané státu Arizona odsouzení za držení, přepravu nebo užívání méně než 12,5 gramu konopí nebo odpovídajícího množství koncentrátu nebo extraktu mají nárok na výmaz tohoto přečinu z trestního rejstříku, stejně jako osoby, které v místě svého trvalého bydliště pěstovaly, zpracovaly a držely méně než šest rostlin konopí nebo vlastnily pomůcky a prostředky sloužící k pěstování, zpracování a přepravě konopí. Se zpracováním a podáním žádosti zájemcům ochotně pomohou četné občanské iniciativy.

Legalizační návrh byl v Arizoně schválen šedesátiprocentní většinou.

Státní zástupce v okrese Maricopa byl jedním z prvních představitelů justice, kteří uvedli návrh 207 do praxe. Po jeho přijetí v referendu v listopadu 2020 začal tento úřad neprodleně vydávat žádosti o ukončení stíhání v tehdy otevřených případech, na něž se ustanovení návrhu vztahovalo.

Podobný návrh zákona byl v Arizoně předložen už v roce 2016, kdy legalizovala i sousední Kalifornie, tehdy byl nicméně občany v lidovém hlasování zamítnut. O čtyři roky později se konopí ukázalo být mnohem oblíbenější, jelikož v podstatě tentýž návrh zvítězil s výrazným náskokem 60 procent.

Zdroj: hightimes.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!